Інфраструктура книговидання має бути визнана державою як критична — видавці

Інфраструктура книговидання має бути визнана державою як критична — видавці

На галузевому книжковому форумі KyivBookFest 2024 представили проміжний звіт проєкту RES-POL, що спрямований на розвиток видавничої галузі України.

Серед ключових питань, піднятих у звіті, виділяються ті, що пов’язані з війною та регулюються політиками. Основні проблеми, які стоять перед галуззю, включають загрозу інфраструктурі та недоступність страхування ризиків (74%), невизнання критичної інфраструктури книговидавництва державою (71%) та складності або неможливість бронювання від мобілізації ключових фахівців (70%).

 

«Окрім морального моменту і небажання переїжджати з рідного міста, є також дуже багато технічних перешкод, тому що очевидно, що перевезти друкарню, наприклад, таку як UNISOFT, це дуже великі кошти. Тому друкарі вибирають стратегію укріплювати свої безпекові механізми, захищати краще працівників і виробництво, і все-таки залишатися в Харкові. Але наступне питання, яке теж, як ми бачимо, є дуже критичним, це визнання критичної інфраструктури, галузі критичної для держави. Так, як кажуть власне друкарі, це зробити дуже складно, але це допомогло би багато в чому: і у страхуванні ризиків, і для бронювання від мобілізації рідкісних ключових фахівців», — сказала під час події спікерка Галина Шиян. Вона додала, що зазвичай велика друкарня має орієнтовно 10 друкарів, без яких не працюватиме.

 

 

Піратство та контрафакт залишається серйозною проблемою, яку відзначили 70% респондентів, поряд з гострим браком персоналу через війну (57%) та недостатньою ефективністю інструментів державної підтримки, таких як програми відшкодування оренди для книгарень (54%). Водночас є й менш критичні, але важливі питання, зокрема брак якісної та актуальної статистики книжкової галузі (49%), недостатній розвиток інституту літературних агентств (48%), низька інтеграція книги в інші креативні індустрії (46%) та брак фахових перекладачів (45%).

 

Окремо у звіті наголошено на важливості розвитку людського капіталу, інфраструктури, фінансів, а також бізнес-середовища. Одна з ключових проблем – відсутність системності у залученні українців, які працюють за кордоном, а також невизначеність з їх податковим резидентством (33%). Також вказується на брак нових українських авторів різних жанрів (30%) та відсутність професійних асоціацій для обміну досвідом між видавцями, редакторами та іншими учасниками ринку (35%).

 

«В Британії видавництва переважно очолюють не власники, а СЕО, наймані менеджери. Ця статистика дуже допомагає розуміти їхню роботу, навіть, наприклад, в умовах кризи, коли продажі падають або якщо вони не вищі порівняно з іншими, то відповідно внаслідок цього якісь там і бонуси їхні річні нараховуються, і взагалі оцінюється ефективність менеджменту», — зазначила Галина Шиян.

 

 

Звіт RES-POL також порушив питання нерегульованості ринку та демпінгових війн (44%), браку навчальних програм для підвищення кваліфікації у галузі (39%), а також недостатньої кількості фахових редакторів різних рівнів (36%). Іншими важливими проблемами є фінансова та логістична недоступність представницьких поїздок за кордон для більшості гравців ринку (35%), брак системи премій і професійних медіа (33%), а також недостатня кількість фахівців з міжнародними проєктними компетенціями (30%).

 

Значні труднощі викликає висока вартість іноземної літератури через ПДВ на імпорт (26%), тоді як інші питання, як ціна на обкладинці та її доцільність (20%), мають менш критичний характер. Відзначається і брак стандартів якості робіт і послуг у книжковій індустрії (19%).

 

У звіті наголошується на необхідності розробки секторальних стратегій на основі політик, які будуть сформовані для розв’язання істотних питань. Розроблені політики стануть основою для створення операційних програм, які будуть підтримані потенційними донорами, зокрема у рамках Ukraine Facility, Українського культурного фонду (УКФ) та Українського інституту книги (УІК).

 

Завдяки проєкту RES-POL очікується, що українська видавнича галузь отримає інструменти для системного розвитку, що дозволить їй впоратися з викликами, пов’язаними з війною, а також інтегруватися у міжнародний культурний простір.

 

Зазначимо, що у межах дослідження видавничої галузі RES-POL використовує комплексну методологію, яка включає аналіз даних, мапування гравців підсектору, глибинні інтерв’ю та опитування понад 100 респондентів. До дослідження залучені ключові гравці ринку: Український інститут книги, великі та малі видавці, книгарні, дистриб’ютори аудіо- та електронних книжок, імпортери літератури, друкарі, а також оглядачі та аналітики книжкової галузі.

 

Проєкт фінансується Європейським Союзом у межах програми швидкої експертної підтримки політики у сфері культури та медіа. Триватиме до березня 2025 року, його головна мета – розробити політики для кількох ключових секторів, зокрема культурної спадщини, мистецтва, медіа та креативних індустрій, серед яких значне місце займають книговидавництво та книгорозповсюдження. Одним із завдань є зміцнення інституційної спроможності Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) та його підзвітних агенцій у розробці та впровадженні політик.

 

Як повідомлялося, під час галузевого книжкового форуму KyivBookFest 2024 Український інститут книги також презентував дослідження «Книжковий ринок України. Динаміка 2023 – 2024 років».

 

Нагадаємо, Читомо продовжує дослідження кадрової ситуації на книжковому ринку.

 

Чільне зображення: Читомо

Оригінал статті на Suspilne: Інфраструктура книговидання має бути визнана державою як критична — видавці

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

ІІІ Всеукраїнський фестиваль дитячої книги «Сорока Білобока» у Старокостянтинові

Яскрава літня подія для маленьких книголюбів 5–6 липня 2025 року відбулася у Старокостянтинові — ІІІ Всеукраїнський фестиваль дитячої книги «Сорока‑Білобока». Це справжнє літературне свято пройшло в атмо

Перша знижка на завершену історію!

Вітаю, любі читачки і читачі!

Сьогодні діє перше знижка на мій нещодавно завершений любовний роман — «Під серцем і в серці». Скористайтеся вигідною нагодою, щоб купити!

Уривок з книги:

З протилежного боку дороги

Товщина…

Авторам і читачам. А яку ви любите товщину надрукованої книги?

Великої – на сімсот сторінок, щоб покласти на стіл (чи на себе), тримати обома руками, намагаючись кінчиком язика перевернути сторінку. Щоб ти відчував

Книга скоро змінить свою ціну + знижка + новинка

Вітаю, любі поціновувачі прекрасного!

У мене багато новин)

Як ви помітили, я не вмію сидіти без діла))))

Новий розділ вже на сайті:

“Оголена для боса

“Коли сніданок був готовий, ми винесли його на веранду. Наша

Вбивча Відданість автор Марина Мелтон

Для початку хочу залишити посилання на книгу

https://booknet.ua/marina-melton-u10720322

“Вбивча Відданість”

Цей роман — не просто історія. Це дотик до темних шарів людської душі, де бажання переплітається з болем, а слабкість стає

Перейти до блогу

Нові автори

Ruslan Barkalov Кількість робіт: 7 Світлана Ткаченко

Народилась та живу в Києві. Спеціалізувалась у галузях монетарної політики, банківської справи, фондового ринку, економічної психології та фінансової поведінки. Зі світлими прагненнями і вкладаючи душу вивчаю світ і пишу тексти на професійну тематику, але справжнє натхнення отримую від створення вигаданих поетичних світів та історій, поділяючи спільні психологічні стани із моїми героями. Тепер працюю переважно над […]

Марина Жойа

Перекладачка, поетка, публіцистка. Пише вірші та казки кількома мовами. Співпрацює з великими українськими видавництвами як перекладачка. Фіналістка міжнародних літературних, перекладацьких конкурсів, як-от: лонг-ліст конкурсу НСПУ «Нова доба» (2020), лауреатка конкурсу перекладів чилійської поезії видавництва «Макондо» (2019) за переклади нобелівської лауреатки Ґабріели Містраль, Ніканора Парри та пісні Віолетти Парра; фіналістка Міжнародного конкурсу «Корнійчуковська премія» (2018) тощо. […]

Юта Радуга

Юта Радуга (Безхлібна Юлія Сергіївна) –  (народилася 14 квітня 1989 року на мальовничій Волині) — прозаїк, письменниця, копірайтер, перекладач, самовидець, букініст, ментор, меценат на різних інтернет ресурсах та майданчиках.   Має ІІ вищі освіти: Архітектурна- («Харківський Національний університет міського будівництва та господарства ім. архітектора Бекетова») м. Харків; Військова- («Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації ім. «Героїв […]

Ірина Шклянка

Я Ірина Шклянка, поет – початківець. Очікую конструктивну критику та розуміння.

Tadeй Кількість робіт: 8 Марґо Ґейко

Любов Володимирівна Лисенко – PhD, кандидат культурології, доцент кафедри мов Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського, перекладач і викладач німецької та англійської мов, лінгвокультуролог. Член Національної спілки письменників України, Всеукраїнської творчої спілки «Конгрес літераторів України» та Міжнародного благодійного культурно-наукового родинного фонду ім. Миколи Лисенка. Автор численних наукових праць і навчальних програм. Переможець і член журі багатьох […]

Обиденна Марія

Обиденна Марія – письменниця, авторка науково-популярних праць, перекладачка. Народилась у місті Чернігові. Закінчила Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченко за фахом історія, англійська мова та література. У Київському Міжнародному Університеті отримала ступінь магістра за спеціальністю англійська філологія. Мешкає у місті Києві. 15 років працює перекладачкою, авторкою науково-популярних та публіцистичних статей. Пише прозові твори і […]

Steev Kurts Кількість робіт: 2 Таїсія Цибульська

Таїсія Цибульська м.Кременчук Аккаунт у Фейсбук: Таїсія Цибульська Народилася 1975 р. в смт.Компаніївці Кіровоградської обл. Після навчання в Компаніївській восьмирічній школі вступила до Кіровоградського технікуму механізації с/г за спеціальністю "бухгалтерська справа", закінчила навчання з відзнакою. Із 1999 р. проживає в м.Кременчук. Фіналіст конкурсу «Pro Patria»(За Батьківщину) м.Дрогобич (2014 р.) Лауреат премії ім.Юрія Яновського, смт.Компаніївка, м.Кіровоград […]

Софія Заяць

Мій роман піднімає декілька тем: 1 Тема сексуальних домагань , через чоловіків і призму винуватий сам. 2 Ціна людського життя. 3 Тема технологій за якими люди не бачать людей. В мому фентезі є 4 основних легенди які формують його кістяк. 1 Мору (малі деталі є в Арці Істина ангела , один з найулюбленіших персонажів бо […]

Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Тетяна Зінченко

Я – Тетяна Зінченко, журналістка, фольклористка, за другою освітою – психолог. Маю збірку поезій “Твоя щаслива пора року”, готується до виходу роман у новелах.

Оксана Винник Кількість робіт: 5 Ірина Малишева Кількість робіт: 4 Перейти до "Нові автори"