Музею Лесі Українки в окупованій Ялті більше немає

Музей Лесі Українки у тимчасово окупованому Криму припинив своє існування. Про це повідомила інформаційна агенція «Голос Криму».
Це виявили під час проведення моніторингу культурних установ.
На будівлі, де розміщувався музей, залишили охоронну й меморіальну таблички радянської доби, які нагадують про перебування Лесі Українки в Ялті наприкінці ХІХ століття. Проте на новій пластиковій табличці написано, що в «Ялтинському історико-літературному музеї» діє експозиція «Ялта. Століття ХІХ-е (історія, музика та література)», а також виставка, присвячена архітектору тієї доби Ніколаю Краснову.
«Про Лесю Українку — ані слова. Хоча ще на початку окупації біля будівлі стояла табличка, де було зазначено, що на другому поверсі розміщений “Музей Лесі Українки” та експозиція “Ломикамінь”, яка пов’язана з перебуванням поетеси в Ялті», — зазначили в «Голос Криму».
Нині в музеї пропонують екскурсію чотирма приміщеннями:
- у вхідному розповідається історія будівлі та частково Ялти;
- у музичній вітальні розміщена експозиція про музичне життя Ялти на межі ХІХ – XX століть;
- у наступному приміщенні гості слухають розповіді про літературне життя Ялти;
- в останньому — про архітектора Краснова, якому присвячено залу.
«Про Лесю Українку не нагадує жодне слово, жодне сповіщення — хіба що крихітні світлини на вітринах, перемішані з Пушкіним, Толстим і Цвєтаєвою, та маленький письмовий столик, за яким вона працювала», — наголошують в «Голос Криму».
Крім того, в Google музей Лесі Українки перебуває у статусі «закрито».
Музей Лесі Українки в Ялті створила ініціативна група на початку 1980-х років напередодні 100-річчя поетеси. Серед учасників групи на чолі з Євгеном Пронюком був колишній учень Лесі Українки — ялтинський винороб-науковець Микола Охріменко, а також прихильники творчості поетеси Олексій Нирко, Олександр Януш, Остап Кіндрачук, Цимбал Тетяна Іванівна й інші. Тоді встановили пам’ятник Лесі Українці й меморіальну дошку на будинку, де 1897 року вона проживала. У 1991 році до 120-річчя з Дня народження Лесі Українки в музеї відкрили експозицію «Леся Українка і Крим». Пізніше з нагоди 10-річчя незалежності України відкрили нову експозицію — «Ломикамінь», експонування якої тривало до 2014 року.
У 2016 році після анексії півострова незаконна російська влада Криму оголосила про тимчасове закриття музею «з технічних причин». На той момент у будівлі руйнувалася стеля, реставрації потребував різьблений балкон. Підконтрольна росії влада Ялти обіцяла відремонтувати будівлю й відновити роботу музею в колишньому режимі до 2017 року, проте цього не зробили.
У 2014 році Читомо писало про літературні музеї Криму, які Україна може втратити.
За Перекопом є земля – роман виховання по-кримськи
Чільне фото: Юрій Василевський/Ялтинський фотоальбом
Оригінал статті на Suspilne: Музею Лесі Українки в окупованій Ялті більше немає
Блог
ІІІ Всеукраїнський фестиваль дитячої книги «Сорока Білобока» у СтарокостянтиновіЯскрава літня подія для маленьких книголюбів 5–6 липня 2025 року відбулася у Старокостянтинові — ІІІ Всеукраїнський фестиваль дитячої книги «Сорока‑Білобока». Це справжнє літературне свято пройшло в атмо
Перша знижка на завершену історію!Вітаю, любі читачки і читачі!
Сьогодні діє перше знижка на мій нещодавно завершений любовний роман — «Під серцем і в серці». Скористайтеся вигідною нагодою, щоб купити!
Уривок з книги:
З протилежного боку дороги
Товщина…Авторам і читачам. А яку ви любите товщину надрукованої книги?
Великої – на сімсот сторінок, щоб покласти на стіл (чи на себе), тримати обома руками, намагаючись кінчиком язика перевернути сторінку. Щоб ти відчував
Книга скоро змінить свою ціну + знижка + новинкаВітаю, любі поціновувачі прекрасного!
У мене багато новин)
Як ви помітили, я не вмію сидіти без діла))))
Новий розділ вже на сайті:
“Оголена для боса
“Коли сніданок був готовий, ми винесли його на веранду. Наша
Вбивча Відданість автор Марина МелтонДля початку хочу залишити посилання на книгу
https://booknet.ua/marina-melton-u10720322
“Вбивча Відданість”
Цей роман — не просто історія. Це дотик до темних шарів людської душі, де бажання переплітається з болем, а слабкість стає
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.