Юлія Купіч. Рецензія на поетичну збірку Марії Дружко «Атмосфера слова»

Юлія Купіч. Рецензія на поетичну збірку Марії Дружко «Атмосфера слова»

Закономірне й очевидне зростання від довершеної художньої форми до естетичного професіоналізму пролягає грубою ниткою через усі поетичні збірки Марії Дружко, починаючи із «Журливих журавлів» і до «Атмосфери слова».

Процес трансформації, перевтілення, метаморфози душі авторки втілюється у тематиці та образах, які демонструють глибокі сугестивні переживання, набуття досвіду через взаємодію зі світом та його впливом на майстриню слова.

Добірка презентує розмаїте тематичне та настроєве
наповнення. Належна увага приділяється пейзажній ліриці, рефлексивним поривам,
що втілюються у циклі «Фантазії», міцному осердю громадянсько-патріотичної
поезії, виокремленому в межах розділу «Дорога додому», а також витонченим
художньо-експресивним засобам в однойменному сегменті «Атмосфера слова».

Надзвичайно глибоким і диференційованим із точки зору
символіки та емоційного навантаження є розділ «Горілиць», який демонструє
повною мірою всі тонкощі та відтінки багатогранної сутності авторки, її
чесноти, переконання, вподобання і страхи. А також мужність і силу, що
проступає у завуальованих колокаціях, мов уміло замаскована криця за квітучою
картатістю польового квіту:

Дощ зійшов святим благословенням

На землі порепане чоло.

Виростає пагода натхнення

З того, що вже болем відгуло.

Марія Дружко не боїться вголос говорити про те, із чим стикається потенційний читач: про самотність, зраду, страх і мудрість, що приходить до людини лише після подолання найсуворіших перешкод, після осмислення та усвідомлення себе.

Поетка змістовно та вагомо ділиться здобутим досвідом, спостереженням свого життя, не зневіряючись, не скаржачись, а просто констатуючи факти:

Життя пісне, як у задусі буднів,

В собі не можеш свято віднайти.

Особливу вагу в цьому розділі приділено авторкою і святій мудрості Всевишнього.

Спостерігається філософічне осмислення одвічних істин єдинопочатку й кінця, тиші, вакууму та інформації, життя і смерті, прощення та очищення, віри та вічності.

Поетка звертається у монологах до Творця із закликом дати їй сили, хоробрості і смирення. Життєві труднощі, біль, випробування,  – мисткиня все приймає із вдячністю, як нові етапи загартування себе і свого духу.

Лірична героїня не нарікає на занадто важкого хреста, бо вона здужає його нести.

Збірка «Атмосфера слова» попри привабливу назву,
комфортну і досить душевну для сприйняття, може роз’ятрити почуття і збентежити
читача, примусити співпереживати, вона здатна зачепити струни душі і
замислитись над тим, як зігрітися в буденній сірості поміж людської байдужості.

А мудрість, що
приходить через негаразди, вчить радіти і вміти почувати себе щасливим, учить
дивуватися і чудуватися, бо гіршого гріха, аніж зневіра, немає:

Адже стільки на світі ще є чарівного!

Стільки дивного, загадкового!

Певно, Бог, як і я, не квапиться,

геть не квапиться стати дорослим.

Філософічність та глибина поезії Марії Дружко не залишить байдужим досвідченого читача, що не шукає втіхи чи розваги, а готовий працювати і проживати рядок за рядком.

Ця тремка багатогранна збірка стане в пригоді всім, хто прагне глибше опанувати таємницю художнього слова, доторкнутися до довершеної виваженої поезії.

Невеличка книжечка – нестандартної форми, чорно-білі ілюстрації. Як і життя. Здебільшого чорно-біле, похмуре, сіре, невизначене, непевне, у звичайному промисловому місті.

У цьому місті живе жінка. Яка бачить цей сірий населений пункт у кольорових тонах. Бачить третім оком. Бачить душею. І пише душею.

Кожен рядок – шматок асфальту – накриває тебе своєю вагою і примушує робити те, що ми давно відвикли робити – думати, відчувати.

Коли поруч із тобою сильна людина – з нею важко; з лінивими, боягузами – простіше – не примушують нічого робити, ні до чого не тягнуться, не мають охоти. А сильний змушує тягтися і рости. І працювати до поту. І сам працює, і йому дається більше – таланту, болю, каміння на горба. І він тягне, бо може.

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Юлія Купіч. Рецензія на поетичну збірку Марії Дружко «Атмосфера слова»

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Катерина Міхаліцина. Dogs of war

Продовжуємо проєкт «Воєнний стан» – онлайн-антологію есеїв українських інтелектуалів та інтелектуалок про війну від Meridian Czernowitz. Сто авторів – у ста текстах – розкажуть про влас

Дві третини українців вважають неприйнятним отримувати новини з російських ЗМІ

Майже 70% українців вважають неприйнятним отримувати інформацію про події в Україні з російських ЗМІ. Про це свідчать результати другої хвилі опитування «Окуповані території та Росія: б

Мінкульт Люксембургу виділив кошти на ₴ 1,3 мільйона для підтримки українських…

Для підтримки українських діячів мистецтва Міністерство культури Люксембургу виділило кошти в сумі 1,3 мільйона гривень через УКФ. 

Про це повідомляє міністр культури та інформаційної політики в Теле

Ухвалили закон, що заборонив пов’язані з росією географічні назви

Верховна Рада ухвалила закон, який забороняє присвоювати географічним об’єктам в Україні назви, що звеличують, увіковічують, пропагують або символізують росію. Про це повідомив народний

Верховна Рада призначила Оксена Лісового міністром освіти

Новим міністром освіти й науки став очільник Національного центру «Мала академія наук» Оксен Лісовий, відповідне рішення ухвалив український парламент. Про це повідомив у телеграм-кана

Перейти до блогу

Нові автори

Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Софія Заяць

Мій роман піднімає декілька тем: 1 Тема сексуальних домагань , через чоловіків і призму винуватий сам. 2 Ціна людського життя. 3 Тема технологій за якими люди не бачать людей. В мому фентезі є 4 основних легенди які формують його кістяк. 1 Мору (малі деталі є в Арці Істина ангела , один з найулюбленіших персонажів бо […]

Тоня Твіст

м. Київ Письменниця, перекладачка, авторка освітніх програм в «Lucky Academy». Пише для дітей та дорослих. Також пише детективи. Випускниця літературних шкіл, курсів та академії детектива. Публікується під псевдонімом в різних літературних журналах та збірниках. Лавреатка та фіналістка багатьох літературних конкурсів, серед яких: міжнародний літературний конкурсу до Дня Студента, (Канів, 2019); міжнародний літературний конкурс «Коли наблизитися…» […]

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Перейти до "Нові автори"