У Польщі оцифрували перші львівські газети XVIII-XIX століть
Національний інститут імені Оссолінських у Вроцлаві «Оссолінеум» виклав у відкритий доступ скани кількох річників перших львівських газет 1776–1805 років. Про це йдеться на сайті Нижньосілезької цифрової бібліотеки.
Газети, які оцифрували:
- «Gazette de Leopol» 1776 року;
- «Lwowskie Pismo Uwiadamiaiące» 1784 року;
- «Lwowskie Tygodniowe Wiadomości» 1786–1788 років;
- «Lemberger Wöchentliche Anzeigen» 1792–1798 років;
- «Dziennik Patryotycznych Politykow w Lwowie» 1794 року;
- «Lemberger Kaiserlich-Königliches Intelligenz-Blatt» 1799–1805 років.
Львівські стародруки почали оцифровувати 2007 року в межах програми «Оцифрування та консервація бібліотечної колекції Національного інституту імені Оссолінських у Вроцлаві». Газети доступні на сайті Нижньосілезької цифрової бібліотеки за ініціативи уповноваженої інституту з питань співпраці із закордоном Вікторії Маліцької.
Перша львівська періодика — це перші газети, що виходили в Україні. У підросійській Україні перший тижневик «Харьковскій Еженедельникъ» з’явився лиш у 1812 році й існував майже три місяці.
Франкомовна «Gazette de Leopol» вперше вийшла 15 січня 1776 року у друкарні Антона Піллєра. Вона інформувала про політичні новини в країнах Європи, події у Львові й з підросійської України.
Після його смерті у 1780 році діяльність друкарні продовжила дружина Йозефіна Піллєр, яка почала видавати «Pismo Uwiadamiajance Galicyi». Наступного року видання почало називатися «Lwowskie Pismo Uwiadamiajance». У 1786 році Йозефіна розпочала видання німецького тижневика «Lemberger Wochentliche Anzeigen», яке виходило до 1796 року, і польського видання «Lwowskie Tygodniowe Wiadomości», яке у 1788 році припинило своє існування. «Lemberger Kaiserlich-Königliches Intelligenz-Blatt» видавали у 1796–1811 роках, а в 1792–1798 роках — тижневик «Dziennik Patryotycznych Politykow w Lwowie».
Як повідомлялося, у Дубліні в бібліотеці Триніті-коледжу оцифрували Келлську книгу — ілюстровану рукописну книгу, якій понад 1200 років.
Як відомо, в Україні після початку нової фази російсько-української війни темпи оцифрування державних архівів значно зросли. У вільний доступ виклали архівні документи Олександра Довженка, Ганни Борисоглібської, Миколи Зерова, Василя Стуса.
Нагадаємо, у межах проєкту «Екземпляри ХХ. Літературно-мистецька періодика ХХ століття», реалізованого Читомо за підтримки Українського культурного фонду 2020 року, оцифрували й виклали у вільний доступ 8 літературно-мистецьких журналів.
Чільне зображення: Читомо
Фото: Нижньосілезька цифрова бібліотека
Джерело: «Збруч»
Оригінал статті на Suspilne: У Польщі оцифрували перші львівські газети XVIII-XIX століть
Блог
У Києві відкрили книгозбірню Миколи МірошниченкаУ Київській публічній бібліотеці імені Самеда Вургуна відкрили книгозбірню, присвячену творчій спадщині видатного українського поета, перекладача та майстра паліндромів Миколи Мірошниче
Премія Читомо 2024 року оголосила короткий список13 січня Премія Читомо, яка має на меті підсвічувати діяльність тих, хто змінює книговидання України і робить українську літературу дедалі видимішою у світі, оголосила короткі списки.
У 2024 через рф загинули 24 українські медійникиУ 2024 році в Україні зафіксували 268 порушень свободи слова, з яких 155 злочинів скоїла росія. Про це повідомляє Інститут масової інформації (ІМІ) у своєму дослідженні «Барометр свобод
Андрій Курков став лавреатом французької премії Prix TransfugeКнижка «Наша щоденна війна» українського письменника та журналіста Андрія Куркова отримала французьку премію Transfuge у номінації за найкращу європейську книжку. Про це він повідомив н
Видавництво «Каламар» припинить розповсюдження книжки «Маленький козак»Видавництво «Каламар» припинить розповсюдження дитячої книжки «Маленький козак» Валерії Кисельової-Саврасової, через яке зіштовхнулося з критикою. Про це видавництво повідомило на своїй
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.