У Києві відкрилась виставка маріупольської писанки «Іканича»

У Києві відкрилась виставка маріупольської писанки «Іканича»

Виставка «Іканича: маріупольська писанка» відкрилась у Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара» у Києві.

Про це повідомляє Донецька обласна військова адміністрація, передає Укрінформ.

Як зазначили в ОВА, виставка є результатом масштабної культурної ініціативи — відновлення втраченої колекції унікальних писанок надазовських греків, відомих під назвою «Іканича».

Перші згадки про писанки «Іканича» датуються кінцем ХІХ — початком ХХ століття. У 1904 році було зібрано колекцію з близько 500 грецьких писанок. Згодом під час музейної реформи більшість із них була передана до інших установ, а у фондах Маріупольського краєзнавчого музею залишилося всього 18 зразків.

Остаточно ця колекція була втрачена у 2022 році внаслідок повномасштабного вторгнення РФ. Проте до нашого часу збереглися 98 унікальних карток із замальовками орнаментів, виконаних у 1928 році. З метою відновлення цієї культурної спадщини було реалізовано проєкт, ініційований громадськими та культурними діячами за участю державних інституцій.

Задяки Донецькому обласному навчально-методичному центру культури, команді Маріупольського краєзнавчого музею і дослідниці Зої Сташук колекцію знищених війною писанок вдалося відродити за цифровими копіями.

Нинішня експозиція — перша після знищення Маріупольського краєзнавчого музею внаслідок російської агресії.

Читайте також: Свято народного мистецтва «Великодня писанка» зібрало майстринь з 13 областей

Виставку відвідали перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко, заступник міністра Сергій Бєляєв, голова бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі, голова Федерації грецьких товариств України Степан Махсма, представники органів влади, науковці, митці, громадські діячі.

Окрім писанок Іканича відвідувачі ознайомилися з іншим унікальним елементом нематеріальної спадщини — культурними звичаями надазовських греків, пов’язаними з обрядовим хлібом псатир, що входить до Національного переліку елементів НКС України.

Виставка експонуватиметься до 22 червня.

Як повідомлялося, фотовиставку «Спадщина не/приречена на знищення», присвячена Святогірській лаврі, відкрили на Донеччині.

Фото: Донецька ОВА

ukrinform.ua

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: У Києві відкрилась виставка маріупольської писанки «Іканича»

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

«Видавництво Старого Лева» буде на замовлення додруковувати книжки, наклади яких закінчилися

«Видавництво Старого Лева» додало на сайт нову функцію: тепер там можна замовити особистий додрук низки видань, наклад яких закінчився.
«Уявіть, що дуже хочете прочитати якусь книжку — можливо, давно вид

Дві книжкові компанії увійшли до списку найамбітніших бізнесів України від Forbes

Мережа книгарень «КнигоЛенд» та видавництво дитячої літератури «Пегас» увійшли до списку Next 250 від Forbes — найамбітніших малих і середніх компаній України, які демонструють стійке з

Український письменник винайшов протимінне взуття

Український поет, прозаїк і перекладач Павло Матюша створив нову версію протимінних черевиків, які відповідають потребам підрозділів під час розмінування територій, густо засіяних проти

Збитки «Нашого формату» від удару рф сягають понад 4 мільйони гривень

Унаслідок російської ракетної атаки по Києву вночі з 3 на 4 липня повністю знищений склад книжкового видавництва та інтернет-магазину «Наш Формат» — загальні збитки сягають близько $100

Виторг книгарень зріс на 19%: підсумки Тижня незалежних книгарень

Протягом Тижня незалежних книгарень, що відбувся протягом 24-30 червня, виторг книгарень-учасниць зріс на 19% у порівнянні з тижнем до початку ініціативи. Про це Читомо повідомили орган

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"