СБУ не дає керівниці Музею Голодомору доступу до матеріалів скандального дослідження

СБУ не дає керівниці Музею Голодомору доступу до матеріалів скандального дослідження

Служба безпеки України відмовляється надати керівниці Музею Голодомору Лесі Гасиджак доступ до робочих матеріалів, що стали основною для оприлюдненого у 2021 році дослідження про кількість жертв Голодомору 32-33 років. Про це Леся Гасиджак розповіла в інтерв’ю УП.Культура.

У вересні 2021 року в Києві відбувся Міжнародний форум «Масові штучні голоди: пам’ятаємо, вшановуємо», присвячений голодам, які організовувала радянська влада в Україні, на якому презентували дослідження з новою цифрою жертв голодомору 1932-1933 років — 10,5 мільйона українців. Її представляли тодішня директорка Національного музею Голодомору Олеся Стасюк і ексзаступник голови СБУ Микола Герасименко.

 

До форуму Стасюк і Герасименко видали матеріали сумнівного дослідження окремою книжкою. Вона мала назву «Геноцид українців 1932-1933 за матеріалами досудових розслідувань» і навіть додруковувалася у 2022-му. За словами Гасиджак, нині жодного примірника цього видання в Музеї Голодомору немає.

 

Після презентації дослідження у наукових колах заговорили про недостовірність та фальсифікації. 1 грудня 2021 року опублікували Відкритий лист науковців та громадськості щодо фальсифікацій у сфері дослідження та поширення інформації про Голодомор-геноцид Українського народу.

 

У червні 2022 року МКІП звільнив тодішню директорку Олесю Стасюк, яка керувала музеєм з 2015-го. Її звинуватили у плагіаті та некомпетентності.

 

Звідтоді Музей Голодомору відмежовується від цього дослідження та спирається як на найбільш досліджену та достовірну кількість жертв попередню офіційно прийняту цифру 3,9 мільйона, підраховану Інститутом демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України.

 

Леся Гасиджак розповіла, що коли її призначили виконувачкою обов’язків найперше вона намагалася дізнатися в музейних науковців, як проводили обрахунки для дослідження. «Усі кліпали очима й говорили, що це дослідження було проведено не музеєм, а Службою безпеки України, а вони виступали лише як експерти у вільний від роботи час», — сказала Гасиджак.

 

Тож вона вирішила звернутися до СБУ з проханням надати доступ до матеріалів. «До СБУ я написала вже десь шість листів з проханням мати можливість ознайомитися з робочими матеріалами. Кожного разу приходить відмова з тим, що це конфіденційна інформація, вона не може бути оприлюднена і тому подібне», — уточнила Гасиджак.

 

В останньому листі до СБУ вона вказала, «що матеріали з так званих експертиз оприлюднені у виданні, яке свого часу видав і поширював музей». «Поки що відповіді на останній лист в СБУ нема. І подивитися, ознайомитися з матеріалами я не можу», — зазначила керівниця Музею Голодомору.

 

Як повідомлялося, 2021 року директор видавництва Markobook Марко Мельник також заявив, що Національний музей Голодомору-геноциду сфальсифікував дослідження.

 

Оригінал статті на Suspilne: СБУ не дає керівниці Музею Голодомору доступу до матеріалів скандального дослідження

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

«Видавництво Старого Лева» буде на замовлення додруковувати книжки, наклади яких закінчилися

«Видавництво Старого Лева» додало на сайт нову функцію: тепер там можна замовити особистий додрук низки видань, наклад яких закінчився.
«Уявіть, що дуже хочете прочитати якусь книжку — можливо, давно вид

Дві книжкові компанії увійшли до списку найамбітніших бізнесів України від Forbes

Мережа книгарень «КнигоЛенд» та видавництво дитячої літератури «Пегас» увійшли до списку Next 250 від Forbes — найамбітніших малих і середніх компаній України, які демонструють стійке з

Український письменник винайшов протимінне взуття

Український поет, прозаїк і перекладач Павло Матюша створив нову версію протимінних черевиків, які відповідають потребам підрозділів під час розмінування територій, густо засіяних проти

Збитки «Нашого формату» від удару рф сягають понад 4 мільйони гривень

Унаслідок російської ракетної атаки по Києву вночі з 3 на 4 липня повністю знищений склад книжкового видавництва та інтернет-магазину «Наш Формат» — загальні збитки сягають близько $100

Виторг книгарень зріс на 19%: підсумки Тижня незалежних книгарень

Протягом Тижня незалежних книгарень, що відбувся протягом 24-30 червня, виторг книгарень-учасниць зріс на 19% у порівнянні з тижнем до початку ініціативи. Про це Читомо повідомили орган

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"