Пʼять книжок, які допоможуть зрозуміти природу арабо-ізраїльського конфлікту

Пʼять книжок, які допоможуть зрозуміти природу арабо-ізраїльського конфлікту

Напад терористів ХАМАС на Ізраїль, якій призвів до нової війни на Близькому Сході, змусив багатьох шукати пояснення тому, як зовсім маленький — навіть менший за Київ — регіон під назвою Сектор Гази вже кілька десятиліть є ледь не головним джерелом небезпеки для світової стабільності. Військовослужбовець ЗСУ Юрій Мацарський, який до повномасштабного вторгнення працював журналістом і багато часу провів на Сході, зокрема, і в Газі, склав список книг, які пояснюють причини арабо-ізраїльського конфлікту.

Gaza: A History  

Gaza: A History. Jean-Pierre Filiu

Це майже повна історія міста Газа з Бронзової доби до наших днів. На жаль, більшість давньої та навіть нової історії Гази автор пояснює оглядово, обмежуючись загальними фактами. Хоча історія міста насправді дуже цікава: воно багато разів згадується в Біблії, саме в Газі розгорталися найдраматичніші події Хрестових походів, там навіть гостював Наполеон під час невдалої спроби захоплення сусіднього Єгипту. На все це автор відводить буквально кілька десятків сторінок. 

 

Проте сучасність — з моменту заснування держави Ізраїль і формування в Газі одного з центрів антиізраїльського спротиву — розібрана дуже ретельно. Книга, як і належить тій, що створена вченим, професором кількох університетів, написана академічною мовою, але зовсім не нудна. Ідеально підходить для розуміння того, звідки взявся ХАМАС і чого він насправді хоче.

 

Купити книжку

Black Wave

Black Wave: Saudi Arabia, Iran, and the Forty-Year Rivalry That Unraveled Culture, Religion, and Collective Memory in the Middle East. Kim Ghattas

Авторка книги — журналістка ліванського походження, яка останні роки живе в США –  поміщає палестино-ізраїльський конфлікт в глобальний контекст Близького Сходу. «Чорна хвиля», що згадана в назві книги, — це три трагічні події, які сталися в 1979 році, але досі впливають на світ: Ісламська революція в Ірані, радянське вторгнення в Афганістан та кривава спроба захоплення джихадистами головної ісламської святині — мечеті аль-Харам у саудівському місті Мекка. Кім Гаттас крок за кроком розповідає, як ця хвиля призвела до терористичних атак 11 вересня 2001 року, до появи ІДІЛ та взагалі формування сучасного небезпечного світу.

 

Протистояння Ізраїля та Палестини — далеко не головна історія цього монументального журналістського дослідження, але книга дає змогу простежити, як боротьба за незалежну Палестину перетворилась з територіального конфлікту на релігійну війну, обидва боки якої використовують священні тексти як докази саме свого права на Святу Землю. Насиченість подіями на одну сторінку в цієї книзі просто зашкалює. Після її прочитання Breaking Bad та Narcos будуть здаватися банальними, нецікавими та тими, що висмоктані з пальця. 

 

Купити книжку

Banksy. Ви становите загрозу прийнятного рівня (Якби було не так, ви б уже про це знали)

Banksy. Ви становите загрозу прийнятного рівня (Якби було не так, ви б уже про це знали). Ґері Шов, Патрік Поттер

Вуличний художник Banksy — справжній артфеномен, який попри шалену популярність досі зберігає свою анонімність. Завзятий антиімперіаліст, критик консюмеризму та сучасного капиталізму, він ще й багаторічний адвокат палестинської справи. На його роботах, присвячених арабо-ізраїльським відносинам, палестинці зазвичай зображені як жертви ізраїльського апартеїду, а ізраїльтяни — як холоднокровні загарбники чужих земель. 

 

Banksy належить готель The Walled Off в палестинському місті Вифлеєм. Він рекламується як готель з найгіршим у світі краєвидом із вікон — усі вони виходять на сіру стіну, яка відділяє палестинське місто від Ізраїлю. Усі приміщення готелю, включно з розташованим у підвалі невеликим «Музеєм ізраїльської окупації», спроєктовані та прикрашені особисто Banksy. 

 

У виданому в цьому році фотоальбомі є зокрема й роботи художника, які були зроблені саме для цього закладу, а ще — фото малюнків з муру, побудованого навколо Сектору Гази. За легендою, яку з задоволенням розповідають працівники The Walled Off Hotel, художник часто відвідував Газу нелегальним шляхом — через тунелі ХАМАС, які саме зараз нищить армія Ізраїлю. Завдяки цьому альбому у читача є можливість подивитися на арабо-ізраїльський конфлікт очима найвідомішого сучасного вуличного художника. 

 

Купити книжку

State of Failure 

State of Failure: Yasser Arafat, Mahmoud Abbas, and the Unmaking of the Palestinian State. Jonathan Schanzer 

Якщо Banksy часто звинувачують у пропалестинській пропаганді, то Шанцера — в пропаганді вже проізраїльській. Йому закидають ставлення до палестинців як до невдах, не спроможних на створення своєї держави. Але ж уважному читачеві швидко стає зрозуміло, що обʼєктом критики колишнього експерта з фінансування тероризму Мінфіну США, є не всі палестинці загалом, а тільки їхні політичні еліти.

 

Шанцер розповідає, як раз по раз ті, хто мав би приймати доленосні рішення щодо побудови справді незалежної держави палестинців, робили все для того, щоб цього так і не сталося. Автор наводить приклади того, як палестинські політики (насамперед Ясір Арафат та його наступник Махмуд Аббас), які роками будували карʼєри, використовуючи нібито безкомпромісну боротьбу за суверенітет, насправді боялися цього суверенітету як вогню. Тому що тоді б саме на них лягла відповідальність за життя та добробут людей на палестинських територіях, саме їм довелось би займатися подоланням бідності, розрухи та безробіття. І головне — це вони залишилися б без постійного припливу грошей від міжнародних організацій та траншей від країн, які десятиліттями спонсорують «боротьбу з сіонізмом». 

 

Ця книга — це детальний опис того, як корупція, непотизм і некомпетентність буквально руйнують перспективи створення незалежної палестинської держави. І хоча вийшла вона десять років тому, все, що написано в ній, актуально й досі. Тому що зараз до появи реально суверенної Палестини також далеко, як і десять років по тому.

 

Купити книжку

Божевільні з Вифлеєма 

Божевільні з Вифлеєма. Усама аль-Ейса

Коли спостерігаєш за зіткненням держав, релігій та ідеологій, дуже легко забути, що всередині цього протистояння завжди перебувають люди. Звичайні люди, які працюють, закохуються, одружуються, виховують дітей, хворіють і іноді навіть божеволіють. Саме про таких людей — старих і молодих, здорових і божевільних мешканців Палестини — розповідає книжка Усами аль-Ейса. Це дуже рідкісний, але і дуже вдалий приклад перекладу сучасної арабської літератури українською мовою. 

 

Проникнутий містицизмом стародавній Вифлеєм, де іслам сусідить з християнством, де східний базар починається майже біля воріт Храма Різдва Христового, де в старому, як саме людство, кварталі міста стоїть маленька психіатрична лікарня — сам собою цікавий герой для будь-якої книги. А коли до нього додаються персонажі, яких не посоромився б заселити у свої романи Хорхе Луїс Борхес, все стає вкрай цікавим і непередбачуваним.

 

Доля однієї людини в аль-Ейса чіпляється за долю другої, давні східні міста — не тільки Вифлеєм, хоча він згадується частіше за інші — стають сценами, на яких розгортаються не тільки спектаклі світового значення, але й маленькі радісні, сумні та іноді комічні історії з життя їхніх мешканців. 

 

Купити книжку

Оригінал статті на Suspilne: Пʼять книжок, які допоможуть зрозуміти природу арабо-ізраїльського конфлікту

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Поетична книжка української авторки увійшла в список читаня від Forbes

Дебютна поетична збірка перекладачки Оксани Максимчук “Still city” увійшла до переліку рекомендованого літнього читання від Forbes.
«У своїй першій збірці англійською мовою американка у

«Казку про калинову сопілку» Оксани Забужко видали у формі артбуку

Видавництво «Комора» перевидало «Казку про калинову сопілку» Оксани Забужко у форматі артбуку. Про це видавництво повідило Читомо.
Нове видання доповнене ілюстраціями художниці Олі Стрю

У США вийде книжка Оксани Луцишиної Love Life

У серії Українського наукового інституту Гарвардського університету вийде роман Оксани Луцишиної Love Life («Любовне життя»). Про це повідомили на фейсбук-сторінці університету.
Роман н

Професор Єльського університету перерахував $20 тисяч на навчання українських захисників

Американський філософ, професор Єльського університету Джейсон Стенлі перерахував Фонду компетентної допомоги армії «Повернись живим» $20 000, які отримав за роботу почесним професором

Оголосили лавреатів американської премії The Carnegie Medal

Американська бібліотечна асоціація оголосила лавреатів щорічної літературної премії The Carnegie Medal. Про це повідомляється на сайті асоціації.
Книжка The Berry Pickers («Збирачі ягод

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"