Лариса Денисенко й Ілларіон Павлюк вийшли з PEN Ukraine через рішення щодо Винничука

Лариса Денисенко й Ілларіон Павлюк вийшли з PEN Ukraine через рішення щодо Винничука

Письменник, журналіст і військовослужбовець Ілларіон Павлюк та письменниця і правозахисниця Лариса Денисенко оголосили про свій вихід з українського ПЕН-клубу через незгоду із рішенням загальних зборів організації не виключати Юрія Винничука з її складу. Про це письменники повідомили на своїх фейсбук-сторінках.

«Подав заяву на вихід з PEN Ukraine. Ось чому. Організація абсолютною більшістю активних членів проголосували проти виключення письменника Юрія Винничука. Це рішення, а також великою мірою обговорення, що передувало голосуванню, переконали мене, що сенсу лишатися частиною організації немає», — написав Павлюк.

 

Письменник зазначив, що аргументи, які надавались прихильниками виключення українського письменника, перекладача та журналіста Юрія Винничука з організації, більшість учасників загальної ради проігнорувала.

 

Окрім того, Павлюк написав про розбіжність у цінностях з організацією, адже, на його думку, правозахисна роль ПЕН — об’єднувати майстрів слова для захисту прав людини й об’єднуватися та захищати одне одного.

 

«ПЕН прийняв рішення, яке більше пасувало би профспілці. Що теж може бути, чому ні. Просто я вступав не в профспілку», — додав він.

 

Також письменник подякував усім, хто боровся за виключення Винничука.

 

Лариса Денисенко написала, що піде зі складу організації, а також висловила жаль через вплив рішення загальних зборів на членів ПЕН.

 

«Мені дуже шкода, якщо це рішення позначиться на роботі Виконавчої ради, котра об’єднала прекрасних літераторів, науковців, адвокаційників української культури, інтелектуалів, волонтерів. Жінок і чоловіків», — заявила правозахисниця.

 

Вона також наголосила, що PEN-клуб дуже чутливий до того, що відбувається в країні. Серед його проєктів: підтримка читачів та бібліотек на прифронтових територіях, адвокація бранців Кремля, мемореалізація загиблих журналісток, журналістів, літераторів, іменні фестивалі, премії, багато ініціатив для упроявлення української культури, події, що збирають гроші для підтримки ЗСУ тощо. 

 

«У комунікації листуванням серед членок і членів організації я побачила не лише неприйнятну форму, а і знецінення голосів жінок, особливо жінок молодих, демонстрацію дивовижної привілейованої глухоти, насолодження від своєї свободи, розкутості, свободи висловлень, слова і заперечення вразливості і болі інших. Я функціоную інакше. Мені шкода, що попри  спроби змінити загальний тон і припинити образи, попри спроби вказати на ширше сприйняття цієї проблеми, больові точки, інтонація не змінювалася. І тут постає питання власної спроможності і потреби бути в інтелектуальній спільноті, де вразливі голоси не просто залишаються у меншості, так частіше за все і буває, але настільки мало підтримуються, що просто тонуть в агресивних випадах колег.  І для захисту цих голосів, певне, чесніше залишатися не у спільноті, а пропонувати зовнішній захист. Що я і робитиму», — підсумувала Лариса Денисенко.

 

Це рішення  підтримали й інші культурні діячі — український журналіст, сценарист Олексій Бобровников, український письменник і перекладач Остап Українець і українська журналістка, сценаристка та колумністка Олена Пшенична.

 

 

 

Ілларіон Павлюк — письменник, журналіст і військовослужбовець.

 

У 2015 році брав участь у російсько-українській війні в складі добровольчого батальйону «Гарпун». Від початку повномасштабного вторгнення мобілізувався в один із підрозділів ГУР МО України. Також займався реформуванням Військового телебачення України.

 

Автор книжок «Білий попіл», «Танець недоумка», «Я бачу, вас цікавить пітьма» (бестселер 2024 року).

 

Лариса Денисенко — письменниця, адвокатка, правозахисниця, телеведуча, радіоведуча. Авторка десятків романів та дитячої літератури, зокрема книжки «Майя і її мами».

 

Як повідомлялося, 7 березня 2025 року Виконавча рада Українського ПЕН ухвалила рішення виключити українського письменника, перекладача та журналіста Юрія Винничука з організації за сексистські висловлювання — у лютому 2025 року у виданні «Збруч» Юрій Винничук опублікував колонку «Була колись розпусна епоха», у якій поділився своїми роздумами на тему абʼюзу, домагань та зміну сприйняття особистих кордонів молодим поколінням. За цю колонку автор отримав шквал критики з боку культурних діячів та звичайних користувачів.

 

27 березня спільнота українського ПЕН не підтримала виключення українського письменника, перекладача та журналіста Юрія Винничука — за рішенням загальних зборів українського ПЕН письменник залишається в організації.

Оригінал статті на Suspilne: Лариса Денисенко й Ілларіон Павлюк вийшли з PEN Ukraine через рішення щодо Винничука

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

«Видавництво Старого Лева» буде на замовлення додруковувати книжки, наклади яких закінчилися

«Видавництво Старого Лева» додало на сайт нову функцію: тепер там можна замовити особистий додрук низки видань, наклад яких закінчився.
«Уявіть, що дуже хочете прочитати якусь книжку — можливо, давно вид

Дві книжкові компанії увійшли до списку найамбітніших бізнесів України від Forbes

Мережа книгарень «КнигоЛенд» та видавництво дитячої літератури «Пегас» увійшли до списку Next 250 від Forbes — найамбітніших малих і середніх компаній України, які демонструють стійке з

Український письменник винайшов протимінне взуття

Український поет, прозаїк і перекладач Павло Матюша створив нову версію протимінних черевиків, які відповідають потребам підрозділів під час розмінування територій, густо засіяних проти

Збитки «Нашого формату» від удару рф сягають понад 4 мільйони гривень

Унаслідок російської ракетної атаки по Києву вночі з 3 на 4 липня повністю знищений склад книжкового видавництва та інтернет-магазину «Наш Формат» — загальні збитки сягають близько $100

Виторг книгарень зріс на 19%: підсумки Тижня незалежних книгарень

Протягом Тижня незалежних книгарень, що відбувся протягом 24-30 червня, виторг книгарень-учасниць зріс на 19% у порівнянні з тижнем до початку ініціативи. Про це Читомо повідомили орган

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"