Дитяча література воєнного часу: 11 нових видань для малюків і підлітків

Дитяча література воєнного часу: 11 нових видань для малюків і підлітків

На третьому році повномасштабного вторгнення тема війни не зникла з дитячої літератури, особливо з текстів українських авторів, ставши тим елементом реальності, який — хай про що в книжці йдеться — завжди присутній на тлі. Часом вона проявляється мотивами боротьби за свою землю і захисту своїх людей, іноді стає фактором, який впливає на життя героїв, а деколи проговорюється безпосередньо.

У цій добірці ми зібрали 11 цікавих, захопливих, веселих і глибоких новинок — десять українських та одну перекладну. Орієнтовані на читачів різного віку й написані у різних жанрах — від лічилочок і казок до гуманістичних історій про тварин і підліткових лавсторі — вони поєднуються в об’ємну картинку сучасного дитліту. 

Ця стаття є частиною спецпроєкту «Вітрина новинок 2024» до Книжкового Арсеналу, створеного за підтримки Фундації ЗМІН у партнерстві з Міжнародним фестивалем «Книжковий Арсенал».

«Лама Лама червона піжама і його мама»

Анна Дьюдні / пер. з англ. В. Чернишенка ; іл. Анни Дьюдні. — Київ : Час майстрів, 2024. — 96 с. (3+)

Відкриває нашу добірку єдина у ній перекладна книжка — дуже тепла і добра збірка віршованих історій від Анни Дьюдні. Її головні герої — лама, на ім’я Лама (який має червону піжаму) та його мама, а описані в ній історії до болю знайомі кожній мамі та відгукуються кожній дитині. Ще б пак, адже лама Лама поводиться як типовий трирічка — нетерплячий та емоційний, який до нестями любить маму (аж так, що не може витерпіти, якщо вона надовго відходить від нього) й іноді, коли втомлюється або має поганий настрій, поводиться просто нестерпно.

 

Симпатичні ілюстрації, ритмічні рядочки, що містять повторювані слова і мають заколисувальний ефект, знайомі ситуації — усе це робить книжку чудовим варіантом для комфортного спільного читання увечері. 

Купити книжку

«Паровозик раз-два-три»

Володимир Чернишенко ; іл. Володимира Штанка. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2024. — 36 с. (3+)

Чудову віршовану історію і водночас лічилочку для малюків написав Володимир Чернишенко. Її головний герой — паровозик, який довго лишався осторонь від роботи, бо її перебрали на себе сучасні електротяги. Та коли пролунали вибухи й зникли електрика й світло, саме він взявся виконувати надзвичайно важливу місію — з небезпечних місць вивозити людей і повертатися назад, везучи дивні вагони, наповнені різними корисностями, щоб захищати від ворогів рідну землю.

 

Тож разом із паровозиком маленькі читайлики вчитимуться рахувати до десяти, перелічуючи види озброєння, які він перевозить (одна «Богдана», три «Байрактари» і т.д.) та вивчатимуть порядкові числівники. А водночас дізнаються про важливу річ: коли йдеться про захист батьківщини й допомогу землякам, кожен може стати в пригоді. Навіть старий паровозик, який давно почувався непотрібним.

Купити книжку

«Ведмежуня мандрує в Карпати»

Світлана Стретович ; іл. Яни Козак. — Харків : Vivat, 2024. — 64 с. (3+)

Головна героїня цієї книжки  Ведмежуня — допитлива й мрійлива маленька ведмедиця, яка мешкає у Сирецькому гаю й має найкращу з-поміж усіх звірів пам’ять. Вона мріє видертися на найвищу вершину і подивитися звідти на свою домівку. Головне зробити це за дня, адже Ведмежуня дуже боїться темряви й дивних звуків, що долинають із міста. Та якось, в особливий день, День замріяного бажання, вона дізнається, що для того, аби побачити увесь свій ліс і навіть більше, треба видертися на найвищу гору — Говерлу. І Ведмежуня складає план, як помандрувати в Карпати й здійснити свою мрію. Забігаючи наперед, скажемо — їй разом із батьками це вдасться. І тоді вони зрозуміють, що світ ще більший та прекрасніший, ніж вони уявляли.

 

Історія про Ведмежуню — це, частково покрокова інструкція, як зійти на Говерлу, із зазначенням транспорту, пунктів призначення, речей, які важливо взяти із собою тощо. А ще це історія про допитливість, прагнення пізнавати світ, виходячи за межі власного «лісу», і сміливість іти за своїми мріями. На сторінках цієї книжки не згадується слово «війна», але вона там фоново присутня — дивними тривожними звуками й запахом диму, що долинають із міста. Вона змушує героїв вибратися з рідних місць, але водночас спонукає глянути в очі власним страхам і побоюванням та стати сильнішими.

Купити книжку

«Нам не потрібна війна»

Марія Горянська ; худ. В. Корягін  — Харків : Ранок, 2023. — 32 с. (5+)

Кажуть, війна оприявнює справжню сутність людей, зокрема й ті всі хороші риси, які нерідко дрімають у мирний час. Це й турбота, яка проявляється навіть простеньким «як ти?» вранці після нічних обстрілів, і щедрість, коли дорослі впускають у своє житло незнайомців, а діти діляться іграшками з ровесниками, які втратили дім, і захист, який забезпечують воїни протиповітряної оборони. Але щоб проявляти, відчувати, проживати їх, нам не потрібна війна, нагадують автори цієї книжки.

 

«Нам не потрібна війна» — це словничок важливих цінностей, які проговорюються простою і зрозумілою дітям мовою на знайомих їм прикладах. Для деяких дорослих і досі слова «єдність», «нація», «відповідальність», «свобода» лишаються абстракціями. Діти ж завдяки цій книжечці знатимуть, що єдність — це коли вся країна тішиться перемозі України на Євробаченні, нація — це тепло у грудях, коли далеко за кордоном чуєш українську або бачиш синьо-жовті символи, відповідальність — це коли, полишаючи дім, береш із собою тих, хто без тебе не виживе, а свобода — це коли можеш вільно промовляти слова «мир» і «війна»,  і нічого тобі за це не буде.

Купити книжку

«Дай лапу, Пепітко!»

Оксана Лущевська ; іл. Тетяни Копитової. — Київ : Артбукс, 2024. — 48 с. (6+)

Вимушено покидаючи через війну свій дім, українські діти й дорослі іноді мусили залишати тих, кого люблять. Так і Еля змушена залишити собачку Пепітку сім’ї своєї найкращої подруги Полі. Дівчата важко переживають розлуку, хоча й присягають одна одній, що та не завадить їхній дружбі, й часто зідзвонюються через інтернет. Але найважче відсутність улюбленої людини переживає Пепітка. Собачка сумує, погано їсть і мляво гуляє, й не бажає виконувати звичні команди. Тож для Полі найбільшим бажанням, окрім повернення подруги, стає прагнення повернути Пепітку до звичного настрою, коли вона була жвавою й охоче давала лапу. Не без підтримки й допомоги батьків їй вдається це зробити. І Поля сприймає це як гарний знак — можливо, і повернення Елі не за горами.

 

Це щира й тепла повість про турботу, якої потребують і люди, й тварини, про вміння бути уважним до потреб інших. А також про те, як переживати важку й тривалу розлуку та вміти знаходити радість і розраду в дрібничках. До слова, цікаві й вагомі дрібнички є й у цій книжці. Разом з героями авторка проводить читачів за лаштунки музичного театру, а кожен розділ розпочинає із доречно дібраної цитати відомих людей, знайомлячи дітей із висловами Лесі Українки, Арістотеля чи Григорія Сковороди.

Купити книжку

«Казка про дивовижну яблуню»

Оксана Думанська, іл. Христини Лукащук. — Харків : Жорж, 2023. — 36 с. (6+)

В Україні є чимало дивовижних локацій, майже або й зовсім не описаних у художній літературі. Чарівну казку про одну з них — яблуню-сад, що росте у місті Кролевець, що на Сумщині, написала Оксана Думанська. Опираючись не на біологічні факти, а на козацькі легенди, вона створила казкову оповідь про те, якою цілющою може бути сила рідної землі й того, що на ній зростає, і як щира вдячність іноді творить справжні дива.

 

Це історія про талановитого садівника, який врятував пораненого козака. А той, на знак вдячності, подарував йому насінинку яблука з материного саду. Воно проросло і стало яблунькою, яка не лише заплодоносила, а й «пішла»:  вростаючи пагонами в землю, вона перетворилася на справжній сад. Доповнена ілюстраціями, які чудово пасують атмосфері оповіді, ця книжка не лише знайомить маленьких читачів з одним з природних чудес України, а й нагадує про вічні цінності — щедрість, вдячність і любов до рідної землі.

Купити книжку

«Ґудзик, який хотів повернутися додому»

Слава Світова ; іл. Галі Вергелес. — Київ : Каламар, 2024. — 52 с. (6+)

Тему вимушеного переселенства, туги за домом та адаптації у нових місцях продовжує щемлива й світла казка-притча Слави Світової. Її головний герой — ґудзик, який губиться на вокзалі десь у чужому місті. Його підбирають, носять і кишені, кидають до інших ґудзиків — непривітних і негостинних. Потім він потрапляє в антикварну крамничку, де всі речі такі самі, як і він, зі складною, іноді драматичною історією. І хоч живеться, чи то пак лежиться йому тут доволі комфортно, та ґудзику дуже бракує дому, звичних звуків, запахів, барв. І лише почувши  в крамничці знайому мову, він знову відчуває це солодке й бентежне відчуття чогось рідного і близького.

 

Дім — це не тільки стіни. Дім — це мова. Дім — це люди.  Дім — це тоненька синя ниточка, яка пришиває тебе до чогось, що стає для тебе рідним. І навіть коли ти понад усе прагнеш повернутися до покинутого дому, водночас можеш віднайти його у своєму серці — саме про це розповідає книжка. Вона буде цінною і важливою дітям, які мають досвід вимушеного переїзду, і може допомогти  їм хоча б частково впоратися з фрустрацією.

Купити книжку

«Єнот Ракета та інші герої»

Євгенія Завалій ; іл. Марії Шевченко. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2024. — 88 с. (6+)

Один із найдавніших і найпопулярніших жанрів дитячої літератури — казки та історії про тварин — в Україні з початком повномасштабного вторгнення набув нових обрисів. Тепер, все частіше, це історії про порятунок, де тварини домашні й лісові рятуються самі, рятують своїх людей чи самі стають порятованими. А подекуди навіть долучаються до опору й боротьби. Євгенія Завалій, яка у своїх творах для дітей переважно зосереджується саме на екологічній та природоохоронній тематиці, обрала 12 історій на реальних подіях, в яких описала справжніх героїв зі світу тварин. І кожен із них має свій прототип.

 

Це історії про безстрашного лева Брецеля, який сильно злякався вибухів, і відважного цапа Бориса, який давав жару окупантам, собачок Ніколь, яка стала антистрес-працівницею Укрзалізниці, та Жужу, яка стерла лапки, вибираючись з окупованого Маріуполя на свободу. А ще — про загубленого в полях Київщини страуса Гука, ведмежат Папая й Аску, які переїхали до Берліну, совеня-розвідника Джаміля, бджолиний рій, що оселився поблизу бліндажів, викрадених з Херсона єнотів Ракету й Комету, які вели підривну діяльність в тилу ворога, та інших. Ці оповідання — смішні й сумні, зворушливі та захопливі, цікаві й правдиві. Вони не лише фіксують реальну ситуацію щодо того, як тварини страждають від війни, але водночас й вселяють надію на порятунок.

Купити книжку

«Як заробити на канікулах»

 Олена Скуловатова. — Чернівці : Чорні вівці, 2024. — 192 с. (8+)

Винесене у назву книжки питання з певного віку починає цікавити багатьох дітей. А в героїні цієї повісті Олени Скулатової Русі й ситуація особлива: їй потрібен новий телефон замість утопленого в озері, плюс вона хоче на День народження вечірку на кораблику — а тато зізнається, що його кав’ярня на межі банкрутства. Тим часом у сусідній будинок заселяється енергійна й кмітлива Русіна ровесниця Нат, чий тато «робить гроші». Тож Руся разом зі старшим братом Таром, дослухаючись до порад та інсайтів зі світу бізнесу, якими щедро ділиться сусідка, шукають способи заробити на канікулах. І знаходять! Бо, виявляється, це цілком можливо, навіть коли тобі 11 чи 13 років.

 

Олена Скулатова написала веселу пригодницьку повість, читаючи яку, діти не лише посміються разом із героями, а й дізнаються про складні й важливі «дорослі» речі — як працюють грошові фонди, чому гроші не можна просто намалювати, що таке майнінг криптовалют і чому боргувати друзям — погана ідея. Руся, Нат і Тар вчаться заробляти гроші, іноді роблять помилки та ведуться на обман, але вчаться на них і здобувають якщо й не фінансову незалежність, то точно фінансову грамотність. А це важливо для людей у будь-якому віці.

Купити книжку

«Сім мішків гречаної вовни. Про діда Панька і чарівну силу»

Марко Терен. — Харків : АССА, 2024. — 112 с. (9+)

Хочете дізнатися найглибшу народну мудрість — шукайте її в казках. Авторські оповідки Марко Терен, написані у традиції української народної казки, не лише розказують захопливі чарівні історії, а й в алегоричній формі розповідають про шлях українців у боротьбі проти чужинців. До книжки увійшло сім казок про діда Панька — старого чоловіка, який втомився жити й чекав на смерть, але перш ніж знайти бажане вмиротворення, мусив виконати низку завдань.

 

Тож Панько мандрує світом — лісами, селами й болотами, потрапляє в хату Сичихи й — майже! — в чортячу яму, годує чарівною паляницею голодних селян, допомагає добрим душам звільнитися від заздрості, допомагає підступним духам — і ті віддячують добром. А ще — майструє чарівні трембіти, здатні викликати до життя воїнів-захисників. Найважливіше завдання чекає на нього наприкінці — врятувати села від залізних птахів, що плюються вогнем, і повернути на цю землю мир і спокій. Тема війни проступає крізь чарівне полотно цих казок, нагадуючи про речі, які ми проживаємо тут і зараз.

Купити книжку

«Лалі»

Віоліна Ситнік. – Київ : ВЦ «Академія», 2024. — 168 с. (15+)

Новинку Віоліни Ситнік переважно відносять до категорії підліткових любовних історій. І хоча ця повість справді розповідає про перипетії юного кохання, вона глибша за звичайну лавсторі й охоплює значно ширшу проблематику. Адже головна героїня, Лалі Корчилава — грузинка, яка після окупації Росією Південної Осетії виїхала з батьками в Україну. У Хмельницькому — місті, яке, до слова, чудово змальоване на сторінках цієї повісті — вона довго почувалася чужинкою. Однокласники придумали їй образливе прізвисько Чурчхела. Мама не сприймає її захоплення малюванням, наполягаючи, що Лалі має отримати «справжню» професію, а тим часом змушує допомагати в сімейному ресторанчику.

 

Дівчина тужить за домом, де зі своєю, екзотичною для України, зовнішністю вона не почувалася іншою. Тихцем опирається маминим настановам, налаштована все-таки бодай спробувати здійснити свою мрію й стати ілюстраторкою книжок. Намагається розібратися у заплутаних почуттях до однолітка-краша, який упадає за іншою, старшого хлопця, який красиво, але надто наполегливо залицяється, й однокласника, який постійно її ображає, але раз по раз витягує Лалі з халеп. А ще — нарешті знайти «своїх» людей і самій стати у цьому місті своєю. Історія Лалі — це історія про формування ідентичності й пошуку власного місця у світі, про втрату й набуття дому, про сліди та шрами війни, які тягнуться за тобою, навіть коли ти фізично від неї втікаєш. Вона розповідає про маловідомі українським підліткам сторінки російсько-грузинськох війни та відгукується досвідом біженства, знайомого нині багатьом українцям.

Купити книжку

У просторі фестивалю Книжковий Арсенал Вітрину новинок формуватимуть видання про війну будь-якого жанру, теми чи вікової категорії представлені видавцями й книгарнями на ярмарку Фестивалю-2024.

 

Оригінал статті на Suspilne: Дитяча література воєнного часу: 11 нових видань для малюків і підлітків

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У Чернігові відтепер є вулиці Олени Пчілки і Левка Лук’яненка

Депутати Чернігівської міської ради проголосували за перейменування 35 вулиць і провулків у місті. Про це повідомило інтернет-видання «Сіверщина».
Відтепер у місті з’явилися вулиці на ч

У Харкові пропонують назвати одну зі станцій метро на честь Василя Стуса

Активісти проєкту «Деколонізація. Україна» запропонували нові назви для п’яти станцій харківського метрополітену. Про це повідомили на фейсбук-сторінці проєкту.
Серед запропонованих пер

У червні в Україні зафіксували 13 випадків порушення свободи слова

У червні експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні 13 випадків порушень свободи слова, відповідальність за 2 з них — на росії. Про це свідчать дані щомісячного монітор

«Щиро — автор»: як українські письменники зберігають автографи колег

Деякі люди цінують книжки не лише через їхній зміст і наповнення важливою або цікавою інформацією, а визнають видання як мистецький артефакт. Часто ключову роль в особливому  сприйнятті

Фестиваль «Фронтера» оголосив програму заходів

IV Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» у Луцьку оголосив програму заходів. Про це повідомляє прес-служба фестивалю.
Фестиваль відбудеться 27-28 липня в Музейному просторі «Око

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"