«Говорити російською тепер соромно»: нові опитування про ставлення українців до мови

«Говорити російською тепер соромно»: нові опитування про ставлення українців до мови

З початком повномасштабної війни чимало українців, які раніше спілкувалися переважно або виключно російською мовою, перейшли на українську, аби мати з окупантами якомога менше спільного. Поступова російська в Україні стає мовою кухонь.

Тобто все менше людей, принаймні у публічному просторі, обирають розмовляти саме нею. Про це 24 каналу розказав директор соціологічної групи «Рейтинг» Олексій Антипович.

Українська – перемагає

За його словами, зараз говорити російською стає соромно. Багато людей цього не бачать і не розуміють, але це все ж відчувається у розмові, наприклад, з незнайомцями на вулиці, в магазині чи ще десь. І цей процес, імовірно, вже незворотній. 

Ці люди починають притишувати свою російську, це вже перша ознака, що тобі соромно за свою мову,
– вважає Антипович.  

Він пояснив, що серед відповідей на питання «Якою мовою ви думаєте чи спілкуєтесь?» досі є багато російської, а відсоток використання української мови в побуті лише незначно збільшився.

Однак суттєво збільшилася самоідентифікація українців за мовною ознакою – 76 – 80 відсотків українців вважають українську мову рідною при тому, що лише половина розмовляє нею вдома. Для порівняння – ще декілька років тому до 40 відсотків громадян рідною називали саме російську. 

Так само суттєві зміни помітні і в питанні державної мови. Так, зараз 86 – 90 відсотків населення вважають, що українська має бути єдиною державною мовою. Лише якісь 3 відсотки кажуть, що російську потрібно зробити другою державною, хоча не так давно за це виступали близько 25 відсотків. 

Чи може російська мова зникнути в Україні

Антипович вважає, що попри позитивну динаміку, повністю російська мова в нашій державі, мабуть, не зникне, принаймні у найближчі роки. Усе ж є дуже багато людей, які виховані російською мовою і думають саме нею. Вони можуть почати розмовляти українською, і роблять це, однак змінити мову мислення – дуже довго і важко, а подекуди й неможливо. 

Все ж найважливіше, що величезна частина нації робить свідомий вибір і прощається з російською. Саме тому, наприклад, відсоток прослуховування музики російських виконавців з 24 лютого впав удвічі, хоча до широкомасштабного вторгнення їх час від часу слухали 90 відсотків українців. 

Так само, з початком великої війни дві третини українців жодного разу не дивитися російських серіалів чи фільмів, а до того дві третини, навпаки, регулярно їх дивилися.

Соціолог наголосив – уже 40 відсотків українців, які спілкувалися вдома російською або ж двома мовами, зараз користуються українською мовою або на постійній основі, або подекуди, але частіше. А це – величезні цифри та тектонічні зміни в нашому суспільстві.

Софія Гусєва

24tv.ua

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: «Говорити російською тепер соромно»: нові опитування про ставлення українців до мови

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

90-ті, нульові й непокаране зло у романі «Хазяїн» Маркіяна Камиша

Маркіян Камиш — добре відомий читацькій спільноті як сталкер і автор романів про Чорнобильську зону. У його новій книзі «Хазяїн» не буде Чорнобиля, але будуть ландшафти української Півн

У Харкові перейменували вулиці на честь Семенка, Йогансена й Ушкалова

У Харкові перейменують 48 вулиць та 3 станції метрополітену. Про це повідомили на сайті Харківської міської обласної адміністрації.
На мапі Харкова будуть зокрема такі вулиці:

 вул. Гр

У Києві музей Булґакова знову облили червоною фарбою

19 липня будівлю Київського літературно-меморіального музею Булґакова облили червоною фарбою. Про це музей повідомив на своїй фейсбук-сторінці.
«Замість поваги до закону, участі у грома

Завдяки проєкту «Вільні читають українською!» вдалося зібрати 20 тисяч книжок

У межах всеукраїнського проєкту «Вільні читають українською!» вдалося зібрати близько 20 тисяч книжок для поповнення бібліотек та створення мобільних книжкових куточків у 6 деокупованих

У Мелітополі росіяни незаконно утримують журналістку Ірину Левченко

Журналістку з Мелітополя Ірину Левченко незаконно утримують в одній з катівень у місті. Про це повідомило медіа «Новини Приазовʼя».
За словами сестри журналістки Олени Руденко, Ірину дв

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"