«Говорити російською тепер соромно»: нові опитування про ставлення українців до мови

З початком повномасштабної війни чимало українців, які раніше спілкувалися переважно або виключно російською мовою, перейшли на українську, аби мати з окупантами якомога менше спільного. Поступова російська в Україні стає мовою кухонь.
Тобто все менше людей, принаймні у публічному просторі, обирають розмовляти саме нею. Про це 24 каналу розказав директор соціологічної групи «Рейтинг» Олексій Антипович.
Українська – перемагає
За його словами, зараз говорити російською стає соромно. Багато людей цього не бачать і не розуміють, але це все ж відчувається у розмові, наприклад, з незнайомцями на вулиці, в магазині чи ще десь. І цей процес, імовірно, вже незворотній.
Ці люди починають притишувати свою російську, це вже перша ознака, що тобі соромно за свою мову,
– вважає Антипович.
Він пояснив, що серед відповідей на питання «Якою мовою ви думаєте чи спілкуєтесь?» досі є багато російської, а відсоток використання української мови в побуті лише незначно збільшився.
Однак суттєво збільшилася самоідентифікація українців за мовною ознакою – 76 – 80 відсотків українців вважають українську мову рідною при тому, що лише половина розмовляє нею вдома. Для порівняння – ще декілька років тому до 40 відсотків громадян рідною називали саме російську.
Так само суттєві зміни помітні і в питанні державної мови. Так, зараз 86 – 90 відсотків населення вважають, що українська має бути єдиною державною мовою. Лише якісь 3 відсотки кажуть, що російську потрібно зробити другою державною, хоча не так давно за це виступали близько 25 відсотків.
Чи може російська мова зникнути в Україні
Антипович вважає, що попри позитивну динаміку, повністю російська мова в нашій державі, мабуть, не зникне, принаймні у найближчі роки. Усе ж є дуже багато людей, які виховані російською мовою і думають саме нею. Вони можуть почати розмовляти українською, і роблять це, однак змінити мову мислення – дуже довго і важко, а подекуди й неможливо.
Все ж найважливіше, що величезна частина нації робить свідомий вибір і прощається з російською. Саме тому, наприклад, відсоток прослуховування музики російських виконавців з 24 лютого впав удвічі, хоча до широкомасштабного вторгнення їх час від часу слухали 90 відсотків українців.
Так само, з початком великої війни дві третини українців жодного разу не дивитися російських серіалів чи фільмів, а до того дві третини, навпаки, регулярно їх дивилися.
Соціолог наголосив – уже 40 відсотків українців, які спілкувалися вдома російською або ж двома мовами, зараз користуються українською мовою або на постійній основі, або подекуди, але частіше. А це – величезні цифри та тектонічні зміни в нашому суспільстві.
Софія Гусєва
Оригінал статті на НСПУ: «Говорити російською тепер соромно»: нові опитування про ставлення українців до мови
Блог
За 11 місяців повномасштабної війни росія скоїла понад 470 злочинів проти ЗМІПротягом 11 місяців повномасштабної війни Росія вчинила 477 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. Про це свідчать дані моніторингу Інституту масової інформації.
Протягом січн
Головнокомандувач ЗС України Валерій Залужний нагородив письменників Андрія Любку і Євгена Ліра почесними нагрудними знаками «За сприяння війську». Про це вони повідомили у себе на стор
Виходить нова екранізація новели Генрі ДжеймсаНа Берлінському міжнародному кінофестивалі відбудеться прем’єра стрічки The Beast In The Jungle, знятої за однойменною новелою американо-британського письменника Генрі Джеймса.
Над ст
Щонайменше 15 журналістів тимчасово окупованого Криму перебувають за ґратами за справами, сфабрикованими за терористичними статтями або статтями про зберігання зброї чи вибухівки. Про ц
У Польщі жінка обікрала бібліотеку на кілька тисяч злотихУ польському місті Жори одна з відвідувачок публічної бібліотеки вкрала книжок на 2000 злотих (понад 17 000 грн). Про це повідомляє портал Gazeta.pl.
До поліції міста Жори надійшло де
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.