Авторка «Персеполіса» відмовилася від французького ордену Почесного легіону

Іранська письменниця і режисерка Маржан Сатрапі відмовилася прийняти найвищу нагороду Франції — орден Почесного легіону, звинувативши країну в «лицемірстві» щодо Ірану.
Маржан Сатрапі переїхала до Франції у 1994 році, вона отримала французьке громадянство у 2006 році. У липні 2024 року їй присвоїли звання кавалера Почесного легіону, однак вона вирішила відмовитися від нагороди напередодні церемонії вручення, що мала відбутися наприкінці січня.
Сатрапі пояснила своє рішення в інстаграм-дописі, адресованому міністерці культури Франції Рашиді Даті. Вона наголосила, що що її рішення не має на меті зневажити нагороду.
«Я не можу ігнорувати те, що вважаю лицемірним ставленням до Ірану. Я не можу більше дивитися, як діти іранських олігархів проводять канікули у Франції, навіть отримують громадянство, тоді як молодим дисидентам важко отримати туристичну візу, щоб побачити, якою є країна Просвітництва та прав людини», — написала вона.
Згодом вона оприлюднила відео на «знак солідарності з іранцями, особливо з жінками та іранською молоддю, а також з французькими співвітчизниками, утримуваними в заручниках в Ірані» .
Маржан Сатрапі — ірано-французька художниця, ілюстраторка, авторка графічних романів, сценаристка. Народилася у 1969 році в Решті (провінція Ґілян) в родині з ліберальними поглядами. У дитинстві сім’я Сатрапі перебралася до Тегерану, де Маржан пішла до школи. Батьки виступали проти Ісламської революції 1979 року, чимало родичів Маржан зазнали переслідувань.
Пізніше батьки відправили Маржан до Австрії, де вона навчалася у Французькому ліцеї, але вже в 1990 Сатрапі повернулася до Ірану, щоб вчитися в філіалі ісламського університету Азад в Тегерані. Під час бомбардувань Тегерану авіацією Саддама Хусейна Маржан мало не загинула. У 1994 року письменниця переїхала до Страсбурга, де навчалася у Школі декоративних мистецтв, в 1997 року – до Парижа.
Серед творів Сатрапі – графічні романи і комікси «Вишивки» (2003), «Курча з чорносливом» (2004), «Голоси», «Мудрості та хитрості Персії», «Монстрам не подобається Місяць», «Одіссей в країні дурнів», «Аждар», «Зітхання» (2004).
Однак найвідоміший на сьогодні твір Сатрапі – графічний роман «Персеполіс»(2000–2003), що оповідає про Ісламську революцію та ірано-іракську війну. Головна героїня – дівчинка, а згодом юна дівчина, яка стає свідком наступу фундаментальних релігійних сил на громадянські свободи іранської спільноти. Українською книжка вийшла у 2023 році у видавництві «Видавництво». Окрім того, у 2023 році «Видавництво» видало ще одну книжку авторки – мальопис «Курча з чорносливом».
Серед нагород Сатрапі – нагорода Ангулемського фестивалю (за «Вишивки», 2004) і перемога на Каннському фестивалі (за анімаційну стрічку «Персеполіс», 2008).
Як повідомлялося, у 2023 році орденом Почесного легіону нагородили Оксану Забужко й Олега Сенцова.
Джерело: Le Monde
Чільне фото: Gareth Cattermole
Оригінал статті на Suspilne: Авторка «Персеполіса» відмовилася від французького ордену Почесного легіону
Блог
«Видавництво Старого Лева» буде на замовлення додруковувати книжки, наклади яких закінчилися«Видавництво Старого Лева» додало на сайт нову функцію: тепер там можна замовити особистий додрук низки видань, наклад яких закінчився.
«Уявіть, що дуже хочете прочитати якусь книжку — можливо, давно вид
Мережа книгарень «КнигоЛенд» та видавництво дитячої літератури «Пегас» увійшли до списку Next 250 від Forbes — найамбітніших малих і середніх компаній України, які демонструють стійке з
Український письменник винайшов протимінне взуттяУкраїнський поет, прозаїк і перекладач Павло Матюша створив нову версію протимінних черевиків, які відповідають потребам підрозділів під час розмінування територій, густо засіяних проти
Збитки «Нашого формату» від удару рф сягають понад 4 мільйони гривеньУнаслідок російської ракетної атаки по Києву вночі з 3 на 4 липня повністю знищений склад книжкового видавництва та інтернет-магазину «Наш Формат» — загальні збитки сягають близько $100
Виторг книгарень зріс на 19%: підсумки Тижня незалежних книгареньПротягом Тижня незалежних книгарень, що відбувся протягом 24-30 червня, виторг книгарень-учасниць зріс на 19% у порівнянні з тижнем до початку ініціативи. Про це Читомо повідомили орган
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.