SHUM у чартах, “Скіфське золото” в Україні: згадуємо 10 культурних перемог 2021 року

В останні дні року паралельно з пригадуванням ваших особистих перемог Суспільне Культура пропонує згадати й ті, які цьогоріч здобували улюблені артисти або українська спільнота.
Журналістка Олеся Котубей зібрала 10 культурних перемог року — тут є і кліп для Lil Nas X, і Леся Українка, і навіть премія для премії. Поїхали!
Рекорд KAZKA у YouTube
Гурт KAZKA встановив рекорд серед українськомовних пісень на YouTube – у лютому кліп на пісню “Плакала” зібрав понад 360 млн переглядів. На час написання цього матеріалу відео має 397 млн переглядів. Це абсолютний рекорд для пісень українською мовою!
Читайте Гурт KAZKA випустив новий альбом та презентував нове лого
150 років з дня народження Лесі Українки
25 лютого, у день її народження, відкрили мистецький проєкт “Леся Українка: 150 імен” в Українському домі, презентували повне академічне нецензуроване видання її творів у 14 томах, яке можна знайти у вільному доступі на сайті Українського інституту книги, а Мінкульт разом з агенцією Postmen створили характерний візуальний стиль до святкування, брендбук та графічні матеріали якого може завантажити кожен охочий.
Читайте Виставка “Леся Українка: 150 імен” нагороджена у трьох номінаціях Effie Awards Ukraine

Тріумф Go_A
На Євробаченні-2021 гурт Go_A посів 5 місце, але цього разу такий результат можна прирівняти до перемоги. Після виступу гурт залетів на першу сходинку міжнародного чарту Spotify. Потім пісня “Shum” стала першою українською піснею, яка потрапила до чарту Billboard. Безліч відео у TikTok та понад мільйон підписників на Spotify – небачений раніше для українського гурту результат.
Читайте Go_A стали першими українцями у чарті Billboard. Чому це важливо, але не так, як раніше
Оксана Линів — перша!
Українська диригентка Оксана Линів стала першою жінкою, яка диригувала оркестром за 145-річну історію оперного фестивалю у німецькому Байройті. У жовтні вона стала першою жінкою-диригенткою концерту до річниці ООН. Окрім цього, Линів стала музичною директоркою італійського Teatro Comunale Bologna, в якому в різні століття ставили світові прем‘єри своїх творів Россіні, Белліні, Доніцетті, Верді і Ваґнер. Також цього року президент Зеленський вручив пані Линів орден княгині Ольги ІІІ ступеня.
Читайте Оксана Линів стала директоркою одного з провідних театрів Італії

Культура українською
16 липня запрацювали нові норми мовного закону — всі театральні вистави, концерти, телетрансляції та екскурсії мають “говорити” українською. Конституційний суд вважає загрозу українській мові рівносильною загрозі національній безпеці країни. 14 липня КСУ визнав закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної” таким, що відповідає Основному закону України.
Читайте “Є закон, давайте підтримку”. Театри Харкова — про нові норми “мовного закону” і переклад вистав

Не просто премія
У серпні Шевченківська премія отримала нагороду світової дизайн-премії Red Dot Award. Це перша премія за бренд, отримана Україною. І це перша у світі культурна інституція, що отримала нагороду за бренд. Раніше нагородою відзначали редизайн таких відомих брендів, як Volkswagen, Philips, Wacom, SHKODA та інші.
Читайте Шевченківська премія стала першою культурною інституцією світу, яка отримала премію за бренд

“Повернемо “скіфське золото”, а потім і Крим”
У жовтні апеляційний суд Амстердама оголосив рішення у справі щодо колекції скіфського золота, яку ще до окупації Криму Росією вивезли на виставку в музей Алларда Пірсона в Амстердамі. За рішенням суду колекція повернулася до України. У твіті-подяці з цієї нагоди президент Зеленський написав: “Ми завжди повертаємо своє. Спочатку повернемо “скіфське золото”, а потім і Крим”.
Читайте “Скіфське золото”, яке не золото. Топ-5 реліквій, які повернуться в Україну з Нідерландів

“Носоріг” — найкращий фільм
Фільм Олега Сенцова про бандитські дев’яності визнали найкращим на Стокгольмському міжнародному кінофестивалі. У листопаді кримінальна драма отримала головний приз фестивалю — “Бронзового коня”, а в номінації “Найкращий актор” переміг виконавець головної ролі Сергій Філімонов. В українському прокаті фільм з’явиться 17 лютого 2022 року.
Читайте Деромантизація кримінального світу. Рецензія на фільм “Носоріг” Олега Сенцова
Розривна кліпмейкерка
Найбільше перемог на світовій арені цього року здобули не українські музиканти, а українська кліпмейкерка. Таню Муіньо знімала кліпи для Katy Perry, Cardi B, Yungblud та дуету Post Malone та The Weeknd. Але найбільше визнання їй принесло відео на пісню Montero для репера Lil Nas X. Це відео стало флагманським в межах релізу його дебютного альбому. За нього Муіньо отримала вже три нагороди MTV Video Music Awards, нагороду MTV Europe Music Awards 2021 та, найголовніше, номінацію на “Греммі”.
Читайте Кліп українки Таню Муіньо номінували на “Греммі-2022”
Нова спадщина ЮНЕСКО
Кримськотатарський орнамент Орьнек та знання про нього внесли до списку всесвітньої нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Орнамент компонує елементи рослинних та геометричних форм, може бути як симетричним, так і асиметричним. Орьнек використовують для декору одягу, взуття, головних уборів, у ювелірних прикрасах, на керамічному та металевому посуді, виробах з деревини, хатньому приладді, в оздобленні меблів, килимових покриттях.
Читайте Орьнек — у всьому. Як на Херсонщині зберігають кримськотатарські традиції
Оригінал статті на Читомо: SHUM у чартах, “Скіфське золото” в Україні: згадуємо 10 культурних перемог 2021 року
Блог
Найбільше українці скаржаться на російську мову на сайтахЗа 5 місяців 2023 року на адресу уповноваженого із захисту державної мови надійшло 1650 звернень громадян про порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови
Книжковий Арсенал-2023 оголосив програмуОголосили програму XI Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал». Її розмістили на офіційному сайті фестивалю.
Одинадцятий Книжковий Арсенал (КА) відбудеться 22-25 червня. До програми ф
Наприкінці травня київський музей Міхаїла Булгакова оновив меморіальну табличку з барельєфом російського письменника, яку невідомі облили червоною фарбою. Музей вирішив зберегти дошку «
Андрій Содомора. ДружбаХай знає тиран собі на біду,
Що друга я зроду не підведу,
Нехай довершить свою пімсту,
Та ціну складе побратимству.
Ці рядки – з поезії Фрідріха Шіллера «Зарука» (die Bürgschaft) у перекладі
Пішов з життя ілюстратор Олександр МіхнушевНа 68-му році життя помер відомий український ілюстратор, графік, карикатурист Олександр Міхнушев. Про це у фейсбуці повідомила палеогеографиня Наталя Герасименко.
«Пам’ятаю його у 80-і
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.