Google присвятив дудл пам’яткам писемності Київської Русі, «забувши» про Україну

Російська версія сайту-пошуковика Google присвятила 26 липня сімдесятій річниці виявлення археологами берестяних грамот, що стали одним з доказів писемності населення Київської Русі.
26 липня 1951 радянська археологічна експедиція під керівництвом Артемія Арциховського у Великому Новгороді (Росія) розкопала перший древній рукопис берестяної деревини – середньовічний лист із написом давньоруського тексту.
«Сьогоднішній дудл відзначає 70-ту річницю цього великого відкриття, яке ознаменувало новий розділ в російському мовознавчому дослідженні та пролило нове світло на повсякденне життя русів у середні віки», − пояснили на блозі та у ютуб-відео до дудла.
Так, у супровідному тексті до дудла Русь позиціонують як нинішню Росію, де «береста була найнадійнішим матеріалом для спілкування серед мешканців середньовічних міст». Дудл доступний інтернет-користувачам з Росії.
«Ця знахідка виявилася лише верхівкою айсберга, оскільки з тих часів по всій Росії було виявлено понад 1000 рукописів − деякі ще з XI століття. Сьогодні за оцінками експертів під російською землею залишаються десятки тисяч творів берести», − стверджують творці дудла.
Разом з тим, відомо, що у 1988-1989 роках в селі Звенигород Львівської області під час археологічних досліджень також знаходили берестяні грамоти. Зараз їх зберігають у Центральному державному історичному архіві у Львові. Минулого року Державна архівна служба України оцифрувала і оприлюднила їх.
Крім того, берестяні грамоти під час розкопок знаходили у 2008 році в Буському районі Львівської області та у 2018 році в Києві, відомо про такі знахідки й на території Білорусі, де у 2008 році присвятили поштову марку.
Малу присутність берестяних грамот на території України окремі історики пояснювали тим, що березова кора як матеріал для письма не набула на цих теренах такого поширення, як у північних регіонах Русі. Однак неодноразові знахідки бронзових і кістяних знарядь для писання на бересті переконливо спростовували ці припущення. Чи не єдиним поясненням невиявлення на території України берестяних документів вважають особливостями ґрунтів, які через високий рівень аерації перешкоджають збереженню і консервації присутніх у їхніх культурних шарах таких артефактів.
Дудл − логотип сайту-пошуковика Google, стилізований в честь якого-небудь свята або події. Дудли можуть бути як статичними, так і з відео, анімацією чи грою. Розробленням логотипів займається група працівників корпорації Google. На електронну пошту proposals@google.com щодня надходять пропозиції щодо наступної тематики.
Нагадаємо, у квітні один з дудлів присвятили Йогану Ґутенберґу.
Оригінал статті на Suspilne: Google присвятив дудл пам’яткам писемності Київської Русі, «забувши» про Україну
Блог
Гурт «Мертвий Півень» випустив спільну пісню з Юрієм ІздрикомГурт «Мертвий Півень» та поет, лавреат Шевченківської премії 2025 року Юрій Іздрик випустили спільну пісню «Страх» й відеокліп на неї. Про це Читомо повідомили представники гурту.
Як за
У Літературно-меморіальному музеї М. Т. Рильського 29 березня (субота) о 13:00 — нова зустріч учасників квартирника «Троянди й виноград». Запрошена гостя — письменниця, лауреатка Міжнародного літературно
В Італії надрукували газету, контент якої згенерував ШІІталійська газета Il Foglio випустила газету, контент якої повністю згенерував штучний інтелект. Про це повідомило медіа The Guardian.
Штучний інтелект використовували для створення всь
Український видавець Андрій Носач створив телеграм-канал «Книгодурка», де всі охочі можуть публікувати історії про українську книговидавничу галузь.
«Дуже хотілося місця, де працівники
Головна героїня дебютного роману Аліни Дихман «Сніжний Ізюм» Міра переконана, що не вміє по-справжньому дружити та кохати. А ще вона не читає фентезі. Але восени 2023 гине її єдиний дру
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.