5 книжок про критичне мислення від Стаса Корольова

5 книжок про критичне мислення від Стаса Корольова

Поки читачі насолоджуються фестивальною осінню, ми продовжуємо говорити про вічне, а саме про списки книжок, які залишаються поза трендами та сезонами. Сьогодні такою добіркою ділиться музикант Стас Корольов, який своїми рекомендаціями спонукає до дискусій про критичне мислення і про піддатливість до маніпуляцій. Отже, слово Стасу.

Довелося кілька тижнів походити подумати, яким має бути мій список книжкових рекомендацій. І зрозумів, що в першу чергу треба визначити мету цієї добірки. Тому спершу ставлю собі запитання: «Що я хочу змінити цією публікацією?» Щоб знайти відповідь, треба зробити зум аут, крок назад і спитати себе: «А що я хочу змінити у спільноті, в якій я живу?» Перш за все мені хотілося б вплинути на оцей набір тез, тверджень та переконань, що активно й щодня знаходяться в оперативній пам’яті людей, що мене оточують та створюють середовище, в якому я живу (і в моїй). І від того, з чого цей набір тез складається, прямо залежить, що в цьому середовищі відбувається, які панують цінності, способи пошуку правдивої інформації та як люди на цю інформацію реагують. Так, тепер вже ясніше, про що буде ця стаття. 

 

Маю сказати, що моя добірка для декого стане просто нагадуванням про важливі речі, бо деякі книги з неї досить відомі. Бо навіть якщо ми знаємо про когнітивні викривлення, причини агресивної поведінки, способи маніпуляції свідомістю та неоднозначність інформаційного простору, це ще не означає, що ми постійно тримаємо все це в полі зору. А для когось, сподіваюсь, деякі книги стануть відкриттям, таким, яким вони стали для мене. І загалом весь цей текст послугує зміщенню масиву думок туди, в бік більш свідомого, обізнаного та уважного суспільства. Суспільства, яке розуміє, що емоційний контент створюється з певним наміром, що інформація потребує перевірки й що люди — то істоти, якими досить легко маніпулювати. І ключ до того, щоб вирушити в цей бік, — це обізнаність. 

1. Роберт Сапольскі — «Біологія добра і зла» (Robert M. Sapolsky — «Behave: The Biology of Humans at Our Best and Worst»)

Почнемо з біології. Ми — суперскладні біомашини. І наш hardware — це те, що фізично забезпечує можливість інтелектові, свідомості та особистості існувати. Але проблема в тому, що нам здається, що є окремо тіло та окремо — свідомість. Це таке інтуїтивне відчуття. Але річ у тому, що наш хард, основа, яка дозволяє існувати особисті, якраз і визначає цю індивідуальність. Все, що відбувається всередині й зовні вашого тіла, все, що відбувалося з вашими батьками, і з вашим геномом, впливає на те, чому ви думаєте так, як думаєте й чините так, як чините. При чому вплив цей настільки потужний, що постає питання, чи маємо ми взагалі вільну волю. Роберт Сапольскі —  американський нейроендокринолог, професор біології, нейронауки та нейрохірургії в Стенфордському університеті. Він веде курс «Біологія поведінки людини» і ця книга — фактично конспект лекцій цього курсу. Сапольски драматично вплинув на моє світосприйняття, я щиро рекомендую його вам. 

2. Деніел Канеман — «Мислення швидке й повільне» (Daniel Kahneman — «Thinking, Fast and Slow»)

Це, мабуть, найвідоміша книжка з мого списку. Настільний довідник з когнітивних викривлень. Якщо ви не чули раніше про когнитивні викривлення, ваш світ зміниться назавжди. Якщо чули — все одно дізнаєтеся багато нового. Канеман разом з Сапольскі — це комбо, після якого стає зрозуміло, в якій ми знаходимось ілюзії стосовно належності наших думок і дій нам. Але знати механізми, що лежать в основі когнітивних викривлень — це вже серйозний крок до того, щоб краще розуміти себе, оточення і, відповідно, мати можливість більш свідомо приймати рішення, які справді будуть спрямовані на щось конструктивне і корисне.

 

Купити книжку

3. Оксана Мороз — «Нація овочів?»

Рухаємось від книжок про людину до книжок про суспільство. Оксана Мороз понад двадцять років працювала у сфері маніпулювання інформацією, в тому числі на найвищому політичному рівні. В якийсь момент оговталась та стала писати книжки та статті про те, як протидіяти інформаційним вірусам. Знаєте, назва цієї книжки може здаватися провокативною (і вона такою є), але вона аж занадто влучна. Щастя, що в ній поки що є знак питання. Але він згодом може й зникнути. Щоб цього не трапилося, є сенс прочитати цю книжку вже зараз. На відміну від попередніх двох книжок «Нація овочів?» написана простою мовою, опирається на події останніх кількох десятиліть і не є складним чтивом.

 

Купити книжку

4. Лі Макінтайр — «Постправда» (Lee McIntyre — «Post-Truth»)

Цю книгу я ще не читав (її читає і рекомендує до цього списку моя дружина, Анастасія Весна), але з її відгуків я розумію, що це більш глобальна версія «Нації овочів?» Маніпулювання фактами, використання «магічного мислення», апеляція до твердження, що нібито «об’єктивної правди не існує», приклади цинічних маніпуляцій інформацій у глобальному масштабі. Судячи з усього, корисна книжка для того, щоб краще орієнтуватися в інформаційному просторі.

 

Купити книжку

5.Френсіс Фукуяма — «Ідентичність: потреба в гідності й політика скривдженості» (Francis Fukuyama — Identidy: Contemporary Identity Politics and the Struggle for Recognition)

Від нації до людства. В останній з моєї добірки книзі професор Френсіс Фукуяма (до речі, знову Стенфордського університету) досліджує занепад демократичних режимів, тенденцію приходу до влади популістів, інші глобальні світові події та їхні причини. Надзвичайно корисна література для тих, хто хоче справжнього зум ауту. 

 

Купити книжку

Оригінал статті на Suspilne: 5 книжок про критичне мислення від Стаса Корольова

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

На 83-му році життя помер відомий буковинський поет Василь Васкан

Про це повідомили на сайті tva.ua.

«Сьогодні, 7 грудня 2023 року, на 83-му році життя зупинилося серце Василя Васильовича Васкана.

Про це повідомляє Молодий буковинець, посилаючись на журналіста-к

Ідентичність: книжки про українське минуле та сьогодення

Інтернет-магазин бізнес-літератури кniga.biz.ua 2020 року для популяризації українських авторів, їхніх книг та ідей заснував власну премію KBU AWARDS. Перших переможців у двох номінація

Максим Буткевич перебуває в колонії на окупованій Луганщині

Український правозахисник та військовополонений Максим Буткевич перебуває у виправній колонії №2 міста Хрустальний на території окупованої Луганської області. Про це Інституту масової і

В Україні змінилося ставлення до англійської мови — дослідження

Згідно з дослідженням USAID «Трансформація комунікацій», проведеного у співпраці з Київським міжнародним інститутом соціології, про ставлення українців до англійської мови, відбувся стр

В Україні стартував Національний тиждень читання під гаслом «Бути своїми»

В Україні стартував Національний тиждень читання, що цьогоріч проходить під гаслом «Бути своїми» і триватиме до 10 грудня.

Про важливість цього заходу і загалом читання книг для громадян України, а т

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"