2022 рік у Литві оголосили Роком друкаря Франциска Скорини

2022 рік у Литві оголосили Роком друкаря Франциска Скорини

Влада Литви оголосила наступний 2022 рік Роком Франциска Скорини — білоруського першодрукаря. Про це повідомило посольство Литви в Білорусі.

 

Франциск Скорина — білоруський першодрукар, просвітник, перекладач, гуманіст, письменник, доктор медицини, митець-графік, один із засновників кириличного книгодрукування у Великому князівстві Литовському. 22 травня 1522 року у будинку віленського бурмістра Якуба Бабича Скоріна заснував першу у Східній Європі друкарню. Тут він випустив першу на території князівства книжку — Малу подорожню книжку. Титульний лист не зберігся, тому точна її назва невідома. Дослідники назвали видання за текстом епілогу: «підсумовуючи, у цій маленькій подорожній книжці…».

 

У 2022 році виповнюється 500 років від відкриття у Вільнюсі першої у Східній Європі друкарні та виходу першої друкованої книги у князівстві, саме тому 2022 рік оголосили Роком Франциска Скорини, вшанувавши таким чином його справу.

 

Його відома «Біблія руська» порушувала правила, що існували при переписуванні церковних книг — містила тексти від видавця і навіть гравюри з його зображенням. Це єдиний випадок в історії видання Біблій у Східній Європі. Через заборону самостійного перекладу Біблії католицька і православна церкви не визнавали книжки Скорини.

 

 

З нагоди року Скорини у Литві нагоди білоруські художники Світлана Петушкова та Андрюс Шапоровас відновлюють друкарський верстат, який використовувався в друкарні Скорини за підтримки Музею енергетики та техніки.

 

На думку української дослідниці Наталії Пазюри, його видання вирізняються помітними мистецькими, граверними та орнаментальними елементами, шрифтом та іншими компонентами видавничої майстерності. Неабияке значення мають авторські передмови та коментарі, на змісті яких позначилися літературно-естетичні та філософсько-просвітницькі погляди Скорини, що характеризуються компромісом між християнською етикою та ренесансним гуманізмом.

 

До речі, книги, надруковані Скориною, справили значний вплив на розвиток культури України, стимулювали поширення в ній книгодрукування, зокрема завдяки своїм численним рукописним копіям. Зокрема, відомо про копію Псалтиря, зроблену 1543 Парфеном з Кобринського та Пінського староств, до якої внесено низку українізмів, 3 списки «Апостола» перемишльської греко-католицької капітули, волинський перепис «Апостола», зроблений 1593—94, та перепис чотирьох книг, датований 1568 роком, у місті Ярослав (нині місто Підкарпатського воєводства, Польща). Копії книг Скорини були у збірках А. Петрушевича та Румянцевського музею в Москві.

 

В Україні налічується 34 примірники видань Скорини, що зберігаються в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького, Бібліотеці національній України імені Вернадського, Одеській національній науковій бібліотеці, Закарпатському краєзнавчому музеї в Ужгороді та Львівській національній науковій бібліотеці імені Стефаника НАН України.

 

У Львові названа вулиця на честь Скорини.

 

Нагадаємо, у Польщі 2022 рік буде роком Бруно Шульца

 

Оригінал статті на Suspilne: 2022 рік у Литві оголосили Роком друкаря Франциска Скорини

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Євген Нищук: На Шевченківський комітет тиснула команда одного з номінованих фільмів

За словами голови Шевченківського комітету Євгена Нищука, команда стрічки «Тарас. Повернення тиснула на членів Шевченківського комітету після того, коли не пройшла у наступний тур відбо

Лондонський ярмарок назвав лавреата-2024, що зробив визначний внесок у розвиток світового книговидання

Лондонський книжковий ярмарок нагородив Янга Сука Чі, голову Асоціації американських видавців (AAP), премією «За життєві досягнення». Про це Читомо повідомили представники ярмарку.
Нара

Не журися в Корениці!

Малі біженці від війни, які знайшли притулок у Хорватії, отримали в подарунок від автора веселі книжки

Діти скрізь залишаються дітьми. І в Хорватії також. Тому під час перерви гамір у тамтешній школі

Бізнес-література від українських авторів: що нового у сегменті?

За роки незалежності бізнес-література мала стабільну аудиторію в Україні, щоправда, це були виключно перекладні видання і майже повністю експортовані з росії книжки. Неодноразові диску

Книжку Станіслава Асєєва про російський коцтабір в Донецьку видадуть в Ефіопії

Книжку Станіслава Асєєва «Світлий шлях: історія одного концтабору» видадуть в Ефіопії амхарською мовою. Про це він повідомив на своїй сторінці у соцмережі X.
Це буде 12 мова, на яку пер

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"