2022 рік у Литві оголосили Роком друкаря Франциска Скорини

2022 рік у Литві оголосили Роком друкаря Франциска Скорини

Влада Литви оголосила наступний 2022 рік Роком Франциска Скорини — білоруського першодрукаря. Про це повідомило посольство Литви в Білорусі.

 

Франциск Скорина — білоруський першодрукар, просвітник, перекладач, гуманіст, письменник, доктор медицини, митець-графік, один із засновників кириличного книгодрукування у Великому князівстві Литовському. 22 травня 1522 року у будинку віленського бурмістра Якуба Бабича Скоріна заснував першу у Східній Європі друкарню. Тут він випустив першу на території князівства книжку — Малу подорожню книжку. Титульний лист не зберігся, тому точна її назва невідома. Дослідники назвали видання за текстом епілогу: «підсумовуючи, у цій маленькій подорожній книжці…».

 

У 2022 році виповнюється 500 років від відкриття у Вільнюсі першої у Східній Європі друкарні та виходу першої друкованої книги у князівстві, саме тому 2022 рік оголосили Роком Франциска Скорини, вшанувавши таким чином його справу.

 

Його відома «Біблія руська» порушувала правила, що існували при переписуванні церковних книг — містила тексти від видавця і навіть гравюри з його зображенням. Це єдиний випадок в історії видання Біблій у Східній Європі. Через заборону самостійного перекладу Біблії католицька і православна церкви не визнавали книжки Скорини.

 

 

З нагоди року Скорини у Литві нагоди білоруські художники Світлана Петушкова та Андрюс Шапоровас відновлюють друкарський верстат, який використовувався в друкарні Скорини за підтримки Музею енергетики та техніки.

 

На думку української дослідниці Наталії Пазюри, його видання вирізняються помітними мистецькими, граверними та орнаментальними елементами, шрифтом та іншими компонентами видавничої майстерності. Неабияке значення мають авторські передмови та коментарі, на змісті яких позначилися літературно-естетичні та філософсько-просвітницькі погляди Скорини, що характеризуються компромісом між християнською етикою та ренесансним гуманізмом.

 

До речі, книги, надруковані Скориною, справили значний вплив на розвиток культури України, стимулювали поширення в ній книгодрукування, зокрема завдяки своїм численним рукописним копіям. Зокрема, відомо про копію Псалтиря, зроблену 1543 Парфеном з Кобринського та Пінського староств, до якої внесено низку українізмів, 3 списки «Апостола» перемишльської греко-католицької капітули, волинський перепис «Апостола», зроблений 1593—94, та перепис чотирьох книг, датований 1568 роком, у місті Ярослав (нині місто Підкарпатського воєводства, Польща). Копії книг Скорини були у збірках А. Петрушевича та Румянцевського музею в Москві.

 

В Україні налічується 34 примірники видань Скорини, що зберігаються в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького, Бібліотеці національній України імені Вернадського, Одеській національній науковій бібліотеці, Закарпатському краєзнавчому музеї в Ужгороді та Львівській національній науковій бібліотеці імені Стефаника НАН України.

 

У Львові названа вулиця на честь Скорини.

 

Нагадаємо, у Польщі 2022 рік буде роком Бруно Шульца

 

Оригінал статті на Suspilne: 2022 рік у Литві оголосили Роком друкаря Франциска Скорини

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Знижка на дилогію!

Доброго здоров’ячка, мої любі! Хочу звернути вашу увагу, що сьогодні діє знижка на найкарколомнішу історію! Особисто я її люблю за особливий ірландський гумор, яким насичена друга частина) Перша частина «Позичене кохання»

Знайомство та візуал до “Випадкової нареченої”

Привіт, мої любі читачі!

 

Трохи про те, як наважилась написати любовний роман.

Це, до речі, мій перший в житті!

Тому щиро дякую за теплі відгуки, чисельні зірочки та коментарі. Це дуже надихає та підтримує. Авторські

Придбай обкладинку – допоможи Зсу

ДОБРОГО ЧАСУ ДОБИ, ВСІМ БУКНЕТІВЦЯМ!

Для тих, хто чує про мене вперше, певно, трішки розкажу про себе. Я – Анна Тейлор, або ж Анна Тей, якою мене знають як дизайнера обкладинок для електронних книг. Не кажу, що я профі, але вже

Такий шанс не варто упускати!

Залітайте)Знижка на мою книгу!!!Всім гарного проведення часу за прочитанням даної історії!

Подаруй мені кохання

Я привела до хати небезпечного чоловіка. Познайомила його з сім’єю і дозволила наразити нас на небезпеку.

Анонс новинки! Запрошую до читання!

Вітаю вас, мої любі читачі! Роман “Лерд дав слово” досяг екватора. І з цієї нагоди презентую новий твір – короткий любовний роман “Ти завжди будеш в моїх обіймах”. Автор обкладинки Asteriya Wind

Чесно кажучи, не думала,

Перейти до блогу

Нові автори

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Ірина Каспрук

Я – Ірина Каспрук. Поетеса, авторка поетичної збірки “Вплітаючи квіти у своє волосся”. Друзі часто називають мене Сонячна, тому більше моєї поезії ви знайдете у соцмережах за #sonyachna. Детальніше ознайомитись з моєю творчістю можна ось тут : https://www.facebook.com/irkaspruk/

Камелія Кількість робіт: 8 Перейти до "Нові автори"