У «Фоліо» пояснили, чому надрукують книжку, від якої відмовилося видавництво Жупанського

Видавництво «Фоліо» надрукує книжку «Легенди Смарагдового острова», співавторами якої є Васіліса Мазурчук (Трофимович) і Віталій Кривоніс. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив генеральний директор видавницта Олександр Красовицький.
Книжка «Легенди Смарагдового острова» — літературний переказ ірландських саг в авторській обробці співавторів. До збірки ірландських казок, легенд і саг входять сюжети з різних циклів: про Туата де Даннан, про уладів, про фіаннів, а також пізніший фольклор.
У 2024 році книжку мало випустити видавництво Жупанського, але відкликало її з друку через коментарі співавторки Васіліси Мазурчук щодо воєнного злочина рф — страти українського військового, який перебував у полоні.
«Ми, звісно, вважаємо неприпустимими ряд висловлювань Васіліси в публічному просторі, а надто, про жахливу смерть нашого військового і про право виїзду за кордон тим чи іншим групам українців. На жаль, ми доволі пізно дізналися про ситуацію із цими висловлюваннями Васіліси, вже коли книжка була на фінальних стадіях роботи над нею», — написали тоді у видавництві Жупанського і додали, що не хотіли б, аби ця книжка сприймалася як толерування і погодження із висловлюваннями її співавторки.
У коментарі Читомо очільник видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький пояснив рішення видати книжку попри минулорічний скандал. За його словами, він не любить, коли публічних діячів і письменників зневажають за будь-який промах. «У всіх випадках, коли я вважаю, що порядна людина, яка відстоює українські цінності, десь помилилась, і хтось з моїх колег до неї поставився — з моєї точки зору — неправильно, я намагаюсь виправити цю ситуацію», — розповів він.
Олександр Красовицький наголосив, що угоду про видання «Легенд Смарагдового острова» підписали з обома співавторами. «Василіса Мазурчук звернулася до нас, здається, ще у 2015 році — ми працювали над книжкою про добровольчі батальйони, а вона була спікеркою батальйону “Донбас”. Якщо згадати ті часи, то суспільство дуже часто ставилося до людей, які захищають Україну, або байдуже, або й зневажливо. Тоді мало хто цікавився книжками про захист країни. Дуже складно було знайти авторів, які погодяться написати подібні тексти на замовлення видавництва, тому я надзвичайно вдячний пані Василісі та її співавторам за те, що в тих складних обставинах вони змогли зробити таку грандіозну роботу й написати масштабну книжку про добровольчі батальйони, яка фактично зафіксувала цю сторінку захисту країни в історії. Тому коли вона мені написала, у мене навіть не виникло думки про те, що можна відмовитись від видання книжки — від людини, яка вже 10 років послідовно займає проукраїнську позицію в різних обставинах», — розповів видавець.
Він додав, що сам планував запропонувати авторці видати книжку у «Фоліо», але вона написала першою.
У коментарі телеграм-каналу «Непозбувний книгочитун» співавтор «Легенд» Віталій Кривоніс пояснив свою позицію. «Після скасування видання книги через обурення спільноти поведінкою Васіліси я плюнув на цю книгу та побажав Васілісі щастя із її виданням. Це була її ідея, її проєкт, а я просто люблю кельтів і написав відсотків сорок основного тексту. Якийсь час потому Васіліса повідомила, що знайшла видавця, “Фоліо”, і спитала, чи я не проти. Не бажаючи брати участі у видавничих подробицях, я хотів просто передати їй права — мені, зрештою, не треба ні гонорару, ні прав, мені книжка треба — але це могло бути розцінено шановною публікою, як те, що Васіліса вкрала у мене права або змусила їх передати. Не бажаючи наражати ані видавництво, ані Васілісу на нові неприємності, я підписав стандартну угоду», — розповів він.
Віталій Кривонос зазначив, що міг би ветувати видання книжки, але хотів, щоб вона побачила світ. Він також міг забрати свої тексти і видати їх окремо, проте це, за його словами, зруйнувало б концепцію проєкту. Автор зазначив, що гонорар від видавництва Жупанського повернув, а від «Фоліо» отримав символічну суму — відповідно до умов угоди.
«Стосовно персони моєї співавторки і чи мені норм її поведінка. Перше і головне — я не у захваті від її певних дописів і висловлювань. Ані за формою, ані за змістом. Ми мали з цього приводу чимало неприємних розмов, і після цього наші товариські стосунки сильно похитнулися. Ми, в принципі, тепер майже не спілкуємося. Я не збираюся її адвокатувати — позаяк не можу адвокатувати тези, з якими категорично не згоден. Водночас вважаю, що вона за свою поведінку отримала належне — включно з погрозами на адресу її неповнолітньої дитини. Сподіваюся, вона зберегла ці прекрасні скріншоти. Це, на моє переконання, був перебір. Саме тому я погодився працювати у співавторстві з нею над конкретно цією книгою», — додав він.
Про майбутній вихід книжки написала і Василіса Мазурчук на своїй фейсбук-сторінці.
Як повідомлялося, раніше видавництво «Чорні вівці» скасувало вихід дитячої книжки Єлізавети Максименко «Вогонь на Різдво» через те, що авторка цькувала інших письменників. Окрім того, видавництво «Клуб сімейного дозвілля» оголосило, що не видаватиме книжку «Буча. Історія одного полону» Дарини Гнатко.
Чільне зображення: фейсбук-сторінка видавництва Жупанського
Оригінал статті на Suspilne: У «Фоліо» пояснили, чому надрукують книжку, від якої відмовилося видавництво Жупанського
Блог
У «Фоліо» пояснили, чому надрукують книжку, від якої відмовилося видавництво ЖупанськогоВидавництво «Фоліо» надрукує книжку «Легенди Смарагдового острова», співавторами якої є Васіліса Мазурчук (Трофимович) і Віталій Кривоніс. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив ген
Анджеліна Джолі про Вікторію Амеліну: Ми в неоплатному боргу перед усіма, хто ризикує життямПід час урочистої церемонії вручення нагороди Trophée Chopard на Каннському кінофестивалі акторка і гуманітарна діячка Анджеліна Джолі вшанувала пам’ять митців, які загинули внаслідок в
Пішла з життя мовознавиця Марія ПлющУ віці 99 років померла мовознавиця і професорка Марія Плющ. Про це повідомили на сайті факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка державного універ
Через бойкот письменників вручили всі премії PEN America Literary Awards, окрім однієїУ Нью-Йорку відбулася 61-ша церемонія вручення літературних премій PEN America — одна з найважливіших літературних подій США. Про це повідомили на сайті американського PEN.
Впродовж веч
Лавреаткою літературної премії Європейського Союзу 2025 року (European Union Prize for Literature, EUPL) стала італійська письменниця Ніколетта Верна, її нагородили за роман «Дні скла».
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.