У Львові відбулася церемонія нагородження лауреатів Всеукраїнської літературної премії імені Ірини…

Лауреатами стали: Тетяна Яремчук зі Львова — за збірку малої прози «Чужі» (третя премія) та Андрій Кириченко з Білої Церкви — за збірку оповідань «Домбейко» (друга премія). Першу премію цього року вирішили не присуджувати: журі не знайшло роману, що відповідав би масштабності творів самої Ірини Вільде, яка свого часу здобула визнання саме як авторка великої епічної прози.

Під час події виступили знані особистості. Лідія Нестеренко-Ланько, яка ще студенткою Львівського університету імені Івана Франка особисто знала Ірину Вільде, поділилася теплими спогадами. На літературному об’єднанні «Франкова кузня» молодий Остап Федоришин (майбутній директор театру «Не журись» і виконавець ролі пані Стасі) розкритикував її текст. Ірина Вільде, дізнавшись, що він навчається на математичному факультеті, порадила йому: «Пишіть краще формули». Натомість Лідію запросила до себе, дала номер телефону, згодом навчила друкувати на німецькій друкарській машинці. Відтоді  вони підтримували теплі стосунки: Лідія відвідувала письменницю в день народження, частувалися «бульбою в мундирах» і квашеною капустою, яка мала пахнути бочкою. Перед смертю Ірина Вільде просила молитися за неї, бо знала, що відходить. І просила не приходити на похорон, знаючи, що Ліда була вагітна четвертою дитиною.

Виступили й члени журі, які розповіли про особливості цьогорічного конкурсу. Леся Бернакевич наголосила на кризі сюжетності в творах цьогорічних претендентів: автори нерідко не вміють або не хочуть «обігрувати» ситуацію, зловживають декларативною щирістю замість художньої якості, переносять фейсбучні рефлексії у прозу, яка підпорядковується іншим законам. Втім, вона зауважила: “Члени журі — не судді з молотками, а радше золотошукачі з ситами, які пересіюють безліч піску в надії знайти бодай одну цінну крупинку». Завершила свій виступ романсом Лідії Королевич-Липки «Все життя я шукав тих очей» в фортепіанному супроводі  Мар’яни Венцек-Садловської.

Надія Ковалик  зазначила, що тепер більше читає, ніж пише, і цей конкурс став для неї нагодою ознайомитись із творчістю авторів з різних регіонів України.

Олександр Масляник  підкреслив:

«Премія Вільде — це канон. Серед поданих творів лише 10–15% наближаються до його рівня. Не кажу, що треба писати, як Вільде, але хоча б прочитати її твори і тоді чесно сказати собі: чи маю моральне право подавати свій твір на цю премію?» Він подякував за можливість бути частиною журі, згадав, що дискусії в ньому часом були принциповими, часом — доброзичливими. Якщо, як жартував, Галина Пагутяк вела записи цих обговорень, то з них вийшов би справжній блокбастер. Завершив словами вдячності й проханням звільнити його від участі в наступному складі через нові плани.

Оксана Кришталева , яка вперше працювала в журі, поставила риторичне запитання: «Чому Ірині Вільде досі не встановлено пам’ятника?»

На це Олесь Дяк – керівник Проєкту, голова Львівської письменницької організації, модератор події, пообіцяв, що до 120-річчя від дня народження письменниці, а це через два роки, Спілка ухвалить відповідне рішення.

Ольга Кіc, яка також уперше долучена до журі, зізналася, що їй було дуже цікаво працювати в такій команді, де отримала новий досвід.

Завершили церемонію виступи Василя Гурмака – скульптора-медальєра, заслуженого діяча мистецтв України, автора однієї з нагород — срібної медалі з портретом Ірини Вільде, та Валерія Нестеренка – заслуженого художника України, чоловіка Лідії Нестеренко-Ланько, який подарував Спілці свою картину.

Леся БЕРНАКЕВИЧ, Львівська обласна організація НСПУ

Світлини Михайла Милого та Mаріанни Венцек-Садловської

litgazeta.com.ua

Прокоментуєте?

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Відомі переможниці премії Women in Arts-2025

Оголосили лавреаток премії Women in Arts-2025. Про це повідомила кореспондентка Читомо.
Переможницею у номінації «Жінки в літературі» стала Олена Герасим’юк.
 
Олена Герасим’юк — поетка

Оголосили переможців конкурсу п’єс «Драма.UA»

П’єса «Баланс» драматургині і ветеранки Аліни Сарнацької перемогла в конкурсі «Драма.UA». Про це повідомили на сторінці конкурсу.
До фіналу конкурсу також увійшли п’єси:

«Брідські явищ

У Польщі, Канаді й Португалії відкрили нові «Українські книжкові полички»

У червні 2025 року нові «Українські книжкові полички» з’явилися одразу в трьох містах: португальському місті Коїмбра, польському Рибніку та канадському Бремптоні. Про це повідомили у по

У Фінляндії зафіксували найвищу активність у бібліотеках за майже 20 років

2024 рік став рекордним для публічних бібліотек Фінляндії: кількість позичань друкованих книжок досягла найвищого рівня з 2005-го. Про це повідомляє національна телерадіомовна компанія

Відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».

17 червня у нас відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».

Цього вечора до нас завітала чудова українська сім’я — Юрій Пероганич і Тетяна Череп‑Пероганич. Він — активний учасн

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"