Заява Секретаріату Національної спілки письменників України щодо переслідувань творчих організацій у…

Заява Секретаріату Національної спілки письменників України щодо переслідувань творчих організацій у…

Національна спілка письменників України висловлює категоричний протест проти подальшого згортання свободи творчості в Білорусі.

Так, 9 серпня Верховним Судом Республіки Білорусь після позначених упередженістю контрольних заходів ліквідовано Білоруський ПЕН-центр – провідну мистецьку та правозахисну інституцію, яку на теперішній час очолює лауреатка Нобелівської премії в галузі літератури Світлана Алексієвич.

Крім того, заплановано засідання в цивільній справі про ліквідацію Спілки білоруських письменників за позовом Міністерства юстиції Республіки Білорусь. З огляду на недавні слідчі дії та процесуальні рішення, що обмежують доступ до приміщень цієї авторитетної літературної організації, її представники позбавлені змоги підготуватися до судового розгляду.

Обидва судові процеси характеризуються неналежним додержанням юридичної процедури та поваги до прав усіх сторін, у зв’язку з чим набули виняткового резонансу у світі.

Занепокоєння викликає також те, що безпідставне анулювання Спілки білоруських письменників неминуче веде до знищення Товариства української літератури, яке з 2014 року діє при цій Спілці. Створене для засвідчення солідарності з українським народом в умовах російської агресії, воно проявило себе як діяльна організація білоруських інтелектуалів, котра провела низку помітних заходів і налагодила успішне функціонування білорусько-українського альманаху «Справа».

Підтверджуємо послідовну підтримку наших колег і однодумців із Білоруського ПЕН-центру, Спілки білоруських письменників, усіх незалежних митців і організацій, що з політичних причин опинилися під загрозою припинення діяльності.

Вважаємо, що дії режиму Олександра Лукашенка, спрямовані на утиски творчої спільноти, грубо порушують норми Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Слід наголосити: згідно з її статтею 10 кожен має право на свободу вираження поглядів, що полягає, у тому числі, в дотриманні своїх мистецьких бачень, одержанні та передачі інформації та ідей без втручання органів державної влади.

Ураховуючи викладене, Національна спілка письменників України безвідносно щодо будь-яких рішень нелегітимних державних органів Республіки Білорусь і надалі визнає правосуб’єктність Білоруського ПЕН-центру, Спілки білоруських письменників, інших творчих одиниць Білорусі, які поділяють демократичні цінності.

Ми звертаємося до Кабінету Міністрів України, урядів інших держав, українських та міжнародних правозахисних організацій із закликом підтримати відповідну позицію. Водночас сподіваємося на продовження консолідації зусиль із засудження наступу на громадянське суспільство в Білорусі, зокрема шляхом системного посилення економічних обмежувальних заходів стосовно посадових осіб і політичних діячів сусідньої держави.

Користуючись нагодою, підтверджуємо раніше констатовані гарантії щодо можливості всім білоруським незалежним літературним спільнотам реалізувати право на свободу слова і творчості в електронних і друкованих засобах масової інформації Національної спілки письменників України.

Жыве Беларусь!

Слава Україні!

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Заява Секретаріату Національної спілки письменників України щодо переслідувань творчих організацій у…

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Оголосили програму літературної сцени фестивалю «Виделкаfest»

З 25 по 27 липня в Одесі триватиме третій фестиваль української культури «Виделкаfest». Однією з центральних подій стане Літературна сцена, у програмі якої — понад 30 авторів і авторок,

Українці 2025 року більше скаржаться на порушення закону про мову

У першому півріччі 2025 року до уповноваженого із захисту державної мови надійшло 1410 звернень громадян — на 348 більше, ніж за аналогічний період 2024-го. Про це повідомили на сайті с

В інтернеті не втрачають спроб збувати книжки з рф і білорусі

У червні 2025 року Держкомтелерадіо зафіксував понад 400 випадків розміщення забороненої видавничої продукції російського та білоруського походження в українському інтернет-просторі. Пр

Від атаки рф на столицю пошкоджений склад «Нашого Формату»

Унаслідок російської ракетної атаки по Києву вночі з 3 на 4 липня пошкоджений склад книжкового видавництва та інтернет-магазину «Наш Формат». Про це повідомили на фейсбук-сторінці видав

На фестивалі «Протасів Яр» презентували меморіальний проєкт на честь братів Ратушних

Платформа «Меморіал» у співпраці з Характер.медіа презентувала спецпроєкт «Ратушні. Легенда про Лицаря і Друїда». Про це Читомо повідомили представники «Меморіалу».
Спецпроєкт — меморіа

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"