В Україні значна частина людей з порушеннями зору надає перевагу аудіокнигам

Люди з порушеннями зору в Україні прослуховують аудіокниги чи перетворюють в аудіоформат електронні книжки. Про це йдеться у звіті за результатами всеукраїнського опитування «Думки і погляди населення України» (Омнібус), який Читомо надали його співорганізатори.
41.5% людей з порушеннями зору задоволені кількістю книжок у доступному для них форматі в книгарнях, бібліотеках, в інтернеті. Більше третини таких людей (37.1%) вважають, що книжок у доступному форматі могло б бути більше. 22.4% опитаних вважає, що книжок достатньо, але могло б бути більше. 13.2% вважають, що таких книжок дуже мало, а 1.5% – що їх зовсім немає. Майже кожна п’ята людина з порушеннями зору (18%) не цікавиться книжками.
Учасники фокус-груп з порушеннями зору повідомляли, що нові сучасні книжки, особливо українською мовою, дуже важко знаходити у доступних форматах. Вони вважають, що на сайтах українських книгарень мало невізуально доступних інтерфейсів і продається мало електронних книжок. Декілька учасників фокус-груп розповіли, що користуються сканером для нових книжок і потім слухають їх в аудіоформаті, але сканер розпізнає текст із численними помилками, через що їх важко слухати.
Більша частина людей з порушеннями зору в Україні (56%) слухають аудіокнижки. Набагато менше таких людей надають перевагу книжкам зі збільшеним шрифтом (20.2%) або самі сканують книжки і слухають їх в аудіоформаті (16.1%). Лише 8.9% людей з порушеннями зору читають книжки, надруковані шрифтом Брайля (8.9%). 13.3% людей з порушеннями зору читають звичайні книжки. Це була найпоширеніша категорія відповідей на це питання у категорії «Інше».
46.4% людей з порушеннями зору користуються електронними бібліотеками. Натомість більш ніж половина людей з порушеннями зору (53.5%) не користуються ними. Приблизно третина людей з інвалідністю (34.4%) користувалася б електронними бібліотеками, якби мали відповідні пристрої: телефон, планшет тощо.
Майже однакова кількість опитаних відповіли, що користувалася б такими бібліотеками, якби вони були безкоштовними (17.8%), якби вони були доступними (16.7%). 15.6% – користувалися б електронними бібліотеками, якби більше знали про них і про книжки, які в них є, або якби в них були книжки, які їх цікавлять. Не мали відповіді на питання, за яких умов користувалися б такими бібліотеками, 20% людей з порушеннями зору.
Опитування провела громадська організація людей з інвалідністю Fight For Right у партнерстві з Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) у липні-серпні у формі фокус-груп за підтримки Українського культурного фонду.
Додамо, у 2019 році в Україні створили шрифт для людей з дислексією.
Оригінал статті на Suspilne: В Україні значна частина людей з порушеннями зору надає перевагу аудіокнигам
Блог
Українська письменниця та ґік-портал стали переможцями премії «Єврокон»Українська письменниця, сценаристка та кіноредакторка Катерина Пекур та портал UAGeek стали одними з переможців премії Європейської спільноти наукової фантастики «Єврокон». Про це повід
В Одесі відбудеться III фестиваль української культури «Виделкаfest»В Одесі з 25 по 27 липня відбудеться третій фестиваль української культури «Виделкаfest».
Про це повідомив Український ПЕН, передає Укрінформ.
Фестиваль започаткований у 2023 році. Раніше він проходив
Через обстріл рф згоріли обкладинки мальописів українського видавництваВнаслідок ракетного удару російськими військами по Києву вночі з 3 на 4 липня 2025 року, згоріли обкладинки до мальописів українського видавництва UA Comix. Про це повідомляється на фей
Книжка Андрія Любки — у фіналі престижної польської нагородиПольське видання книжки «Війна з тильного боку» українського письменника, перекладача й есеїста Андрія Любки стало фіналістом міжнародної нагороди «Амбасадор нової Європи» 2024 року. Пр
Олександр Алфьоров озвучив 5 пріоритетів трансформації Українського інституту національної памʼятіНовопризначений голова Українського інституту національної памʼяті Олександр Алфьоров провів першу зустріч із колективом установи та презентував п’ять ключових напрямів роботи, які визн
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.