Іван Дзюба – ім’я, що формувало національну ідею України

Іван Дзюба – ім’я, що формувало національну ідею України

На 91-му році життя уві сні помер літературознавець, дисидент, Герой України, другий іністр культури України Іван Дзюба. Йому було 90 років. Редакторка Суспільного Марія Бліндюк розповідає, як це ім’я сформувало національну ідею України.

Пам’ятаєте акцію під час прем’єри фільму “Тіні забутих предків”? “Всі, хто проти терору та репресій – встаньте!”, – згодом, понад 50 років потому, ці слова друкуватимуть на футболках, фільм показуватимуть на міжнародних фестивалях, а Іван Дзюба буде в трендах твіттера.

Іван Дзюба – ім’я, що формувало національну ідею України

Спецповідомлення КДБ про проведення політичної акції під час прем’єри фільму “Тіні забутих предків”, 1965 рік. Архів СБУ

Але тоді, в 1965-му, після акції протесту Іван Дзюба втратив роботу у видавництві “Молодь” і був відрахований з аспірантури Київського педагогічного інституту, В’ячеслава Чорновола звільнили з редакції газети “Молода гвардія”, а Василя Стуса відрахували з Інституту літератури АН УРСР.

22 січня 2022 року вві сні помер літературознавець, дисидент та Герой України Іван Дзюба. Впродовж 90 років життя він формував українську національну ідею численними публіцистичними працями та акціями протесту, зокрема й однією з найгучніших – на прем’єрі фільму “Тіні забутих предків” у кінотеатрі “Україна”.

За три місяці після акції в самвидаві вийшла публікація Івана Дзюби “Інтернаціоналізм чи русифікація?” про політику радянської влади щодо України та небезпеку нехтування національною ідеєю. Пізніше, у 2006 році, відповідаючи на запитання про сучасний стан русифікації, Іван Дзюба скаже:

“Ця псевдодемократія не допомагає нам, а навпаки, вона стає дуже небезпечною в тому сенсі, що вона розв’язала руки і можливості всім українофобським, русифікаторським силам”.

Іван Дзюба – ім’я, що формувало національну ідею України

Підпис Івана Дзюби на примірнику “Інтернаціоналізму чи русифікації?” Людмили Тарнашинської

Текст “Інтернаціоналізму чи русифікації?” Іван Дзюба сам надіслав до керівних органів УРСР, сподіваючись, що влада врахує зауваження та виправить помилки. У 1972 році Дзюбу виключили зі Спілки письменників України, а в 1973-му засудили до п’яти років ув’язнення і п’яти років заслання. Пізніше дисидента помилували.

Згадуючи виступ у 1966 році на 25-й річниці вшанування жертв Бабиного Яру, Іван Дзюба каже, що люди скупчилися навколо письменників, благаючи сказати “принаймні щось” – настільки були спраглими почути правду. Зрештою, така реакція і пояснює роль дисидентів наприкінці минулого століття.

Іван Дзюба – ім’я, що формувало національну ідею України

Фото з кримінальної справи Івана Дзюби після арешту в 1972 році

Зараз, у часи соцмереж, важко усвідомити реальність, де висловлення власної думки щодо влади може вартувати роботи або навіть життя. Тоді ж Іван Дзюба став своєрідним лідером думок, трендсетером, очоливши рух за незалежну українську ідентичність. У 2001 році Іванові Дзюбі надали звання Героя України. У 2022 молодь захоплено поширює його цитати й фото, де він зневажливо дивиться в камеру КГБ.

Оригінал статті на Читомо: Іван Дзюба – ім’я, що формувало національну ідею України

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

За три місяці повномасштабної війни окупанти скоїли 280 злочинів проти медіа

За три місяці повномасштабної війни росія скоїла 280 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. Про це повідомив Інститут масової інформації.

Станом на 24 травня загалом російські

Премію Американського PEN вручили родині журналіста-політв’язня Єсипенка

Дружині та доньці Владислава Єсипенка, українського журналіста, засудженого в окупованому росією Криму, вручили премію Американського PEN Barbey Freedom to Write Award 2022.
 
Нагороду

В Україні відкриваються книгарні після вимушених перерв

Vivat та Видавництво Старого Лева відкривають свої книгарні в українських містах, які не працювала через обстріли міст російськими військовими. Про це Читомо повідомили представники вид

Добрі поради від Всесвіту.

Добрий вечір, мої любі!

 Слава Україні дорогі читачі й колеги

Вітаю усіх, Сьогодні я виклала ще один розділ книги

Покликання або Добрі Поради від Всесвіту 

 і на який ви чекали. Трішки смакоти у блозі для тих

86% діячів культури очікують збільшення популярності української культури у світі

72% українських культурних діячів передбачають збільшення патріотичного ухилу в культурі всередині країни внаслідок повномасштабної російсько-української війни. Про це свідчать результа

Перейти до блогу

Нові автори

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Ірина Каспрук

Я – Ірина Каспрук. Поетеса, авторка поетичної збірки “Вплітаючи квіти у своє волосся”. Друзі часто називають мене Сонячна, тому більше моєї поезії ви знайдете у соцмережах за #sonyachna. Детальніше ознайомитись з моєю творчістю можна ось тут : https://www.facebook.com/irkaspruk/

Камелія Кількість робіт: 8 Перейти до "Нові автори"