Іван Дзюба – ім’я, що формувало національну ідею України

На 91-му році життя уві сні помер літературознавець, дисидент, Герой України, другий іністр культури України Іван Дзюба. Йому було 90 років. Редакторка Суспільного Марія Бліндюк розповідає, як це ім’я сформувало національну ідею України.
Пам’ятаєте акцію під час прем’єри фільму “Тіні забутих предків”? “Всі, хто проти терору та репресій – встаньте!”, – згодом, понад 50 років потому, ці слова друкуватимуть на футболках, фільм показуватимуть на міжнародних фестивалях, а Іван Дзюба буде в трендах твіттера.

Спецповідомлення КДБ про проведення політичної акції під час прем’єри фільму “Тіні забутих предків”, 1965 рік. Архів СБУ
Але тоді, в 1965-му, після акції протесту Іван Дзюба втратив роботу у видавництві “Молодь” і був відрахований з аспірантури Київського педагогічного інституту, В’ячеслава Чорновола звільнили з редакції газети “Молода гвардія”, а Василя Стуса відрахували з Інституту літератури АН УРСР.
22 січня 2022 року вві сні помер літературознавець, дисидент та Герой України Іван Дзюба. Впродовж 90 років життя він формував українську національну ідею численними публіцистичними працями та акціями протесту, зокрема й однією з найгучніших – на прем’єрі фільму “Тіні забутих предків” у кінотеатрі “Україна”.
За три місяці після акції в самвидаві вийшла публікація Івана Дзюби “Інтернаціоналізм чи русифікація?” про політику радянської влади щодо України та небезпеку нехтування національною ідеєю. Пізніше, у 2006 році, відповідаючи на запитання про сучасний стан русифікації, Іван Дзюба скаже:

Підпис Івана Дзюби на примірнику “Інтернаціоналізму чи русифікації?” Людмили Тарнашинської
Текст “Інтернаціоналізму чи русифікації?” Іван Дзюба сам надіслав до керівних органів УРСР, сподіваючись, що влада врахує зауваження та виправить помилки. У 1972 році Дзюбу виключили зі Спілки письменників України, а в 1973-му засудили до п’яти років ув’язнення і п’яти років заслання. Пізніше дисидента помилували.
Згадуючи виступ у 1966 році на 25-й річниці вшанування жертв Бабиного Яру, Іван Дзюба каже, що люди скупчилися навколо письменників, благаючи сказати “принаймні щось” – настільки були спраглими почути правду. Зрештою, така реакція і пояснює роль дисидентів наприкінці минулого століття.

Фото з кримінальної справи Івана Дзюби після арешту в 1972 році
Зараз, у часи соцмереж, важко усвідомити реальність, де висловлення власної думки щодо влади може вартувати роботи або навіть життя. Тоді ж Іван Дзюба став своєрідним лідером думок, трендсетером, очоливши рух за незалежну українську ідентичність. У 2001 році Іванові Дзюбі надали звання Героя України. У 2022 молодь захоплено поширює його цитати й фото, де він зневажливо дивиться в камеру КГБ.
Оригінал статті на Читомо: Іван Дзюба – ім’я, що формувало національну ідею України
Блог
Прийом творів на Літературну премію Ірпеня продовжено до 1 квітняУ зв’язку з численними проханнями учасників, дедлайн подачі літературних творів на здобуття Літературної премії Ірпеня за 2024 рік продовжено до 1 квітня 2025 року. Про це повідомили засновник премії, СЕ
У Полтаві відбудеться книжковий фестивальЗ 20 по 22 червня 2025 року в Полтаві відбудеться великий книжковий фестиваль. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив його організатор, письменник і військовий Віталій Запека.
Фести
Хто з нас не мріяв, не зізнавався в коханні, не сумував і не підбадьорював інших, декламуючи Ліну Костенко? Хто не вчив напам’ять уривки із «Марусі Чурай», хто не переписував у щоденник
В естонському й польському часописах вийшли переклади віршів українських поетівПереклади віршів українських поетів Валерія Пузіка та Олександра Мимрука нещодавно вийшли в естонському та польському часописах Looming і Pisarze відповідно. Про це автори повідомили на
Радіо Свобода в суді оскаржуватиме скасування федерального грантуРадіо Вільна Європа/Радіо Свобода подало позов до суду проти агентства США з глобальних медіа (USAGM) та його чиновників Карі Лейк і Віктора Моралеса, аби заблокувати рішення про припин
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.