«Є тільки в одному екземплярі»: у Полтаві планують оцифрувати понад 800…

«Є тільки в одному екземплярі»: у Полтаві планують оцифрувати понад 800…

В обласній бібліотеці імені Івана Котляревського цьогоріч планують оцифрувати близько восьми тисяч книг та газет. Це 16 відсотків від загальної кількості екземплярів, які у закладі хочуть перевести в електронний формат. Про це «Суспільному» розповіла заступниця голови Полтавської ОДА Катерина Рижеченко. Роблять це, каже, зокрема, щоб зберегти старі екземпляри. Знайти їх можна у вільному доступі.

Двічі на тиждень до обласної бібліотеки імені Котляревського у Полтаві приходить історик Олег Скирда. Тут він опрацьовує матеріали для своїх досліджень.

«Я працюю над матеріалами кінця ХІХ – початку ХХ (століття – ред.) – це як «Губернські відомості», «Єпархіальні відомості», переписи», – каже історик Олег Скирда.

"Є тільки в одному екземплярі": у Полтаві планують оцифрувати понад 800 тисяч видань

Фото: «Суспільне. Полтава». Працівниці займаються оцифруванням видань

Нині деякі матеріали з фондів бібліотеки є в електронному форматі.

«Я буду дома займатися краєзнавчою роботою і мені треба будуть якісь газети, ті самі «Губернські відомості», я зможу зайти в інтернет і знайти відповідну газету. Або, якщо я буду у відрядженні по області, наприклад, і мені треба буде якийсь матеріал, я швидко знайду, той матеріал, який мені потрібен, і буду ним користуватися», – додає Олег Скирда.

Книги та газети, які видали понад 70 років тому, оцифровують та завантажують у вільний доступ на сайт бібліотеки. За день в електронний формат переводять близько тисячі сторінок. Роблять це за допомогою спеціального сканера, каже Тетяна Татарко.

«Перед початком роботи сканера, ми фокусуємо камери, для того, щоб було чітке зображення книги. Або розворотом її скануємо, або конкретну сторінку. У процесі роботи під кожну книжку, або під кожну сторінку ми у програмі даній робимо налаштування – десь затемнюємо, десь висвітлюємо», – говорить бібліотекарка Тетяна Татарко.

"Є тільки в одному екземплярі": у Полтаві планують оцифрувати понад 800 тисяч видань

Фото: «Суспільне. Полтава». Оцифрування видань

«Ми маємо унікальний фонд, який потрібно зберегти, який важливий для Полтавщини, багато книг і періодичних видає, на жаль, уже вони є тільки в одному екземплярі», –заступниця директора обласної бібліотеки імені Котляревського розповідає Людмила Власенко.

За словами Людмили Власенко,оцифровують видання у бібліотеці із 2020-го. За цей час відсканували близько одного відсотка від запланованих понад 800 тисяч екземплярів. Цього року в електронний формат планують перевести близько восьми тисяч примірників, сказала Катерина Рижеченко.

"Є тільки в одному екземплярі": у Полтаві планують оцифрувати понад 800 тисяч видань

Фото: Суспільне Полтава. Оцифрування видань

«Для того, щоб аналізувати, яка література є популярною, яка користується попитом, скільки разів кожну з книжок (переглядаю – ред.), які відповідно до законодавства кожного року не менше ніж 5% повинні оновлюватися, щоб ми могли забезпечувати бібліотеку саме тими фондами, які користуються попитом», – каже заступниця голови Полтавської ОДА Катерина Рижеченко.

За словами Катерини Рижеченко, на придбання нової техніки для обласної бібліотеки імені Котляревського, за допомогою якої скануватимуть видання, із бюджету регіону планують спрямувати близько пів мільйона гривень. Ще приблизно 300 тисяч гривень знадобиться на програмне забезпечення для оцифровування.

Вікторія Бондаренко, Тетяна Івах

suspilne.media.

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: «Є тільки в одному екземплярі»: у Полтаві планують оцифрувати понад 800…

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Як зміниться Osnovy Publishing, отримавши нових власників

Відтепер видавництвом Osnovy Publishing володітиме Українська школа політичних студій (УШПС).  Про це повідомили 14 червня на сайті школи.
Право власності на 100% частки в Osnovy Publis

В Україні започаткували видавничий проєкт ilostmylibrary

Галерея сучасного мистецтва в Івано-Франківську «Асортиментна кімната» запустила власний малотиражний видавничий проєкт ilostmylibrary, що видаватиме нішеву нонфікш-літературу англійськ

Конкурси воєнної поезії і короткої прози оголосили довгі списки

Конкурс воєнної короткої прози від видавництва «Білка» та конкурс воєнної поезії пам’яті Гліба Бабіча оголосили короткі списки 2023 року. Про це повідомила на своїй фейсбук-сторінці дир

Виходить книжка свідчень жінок про війну, які збирала Вікторія Амеліна

На початку 2025 року вийде друком книжка Вікторії Амеліної War & Justice Diary: Looking at Women Looking at War («Щоденник війни і правосуддя: Дивлячись на жінок, що дивляться на війну»

Вбивство священного оленя на Оболоні — про «Катананхе» Софії Андрухович

Після 800-сторінкової «Амадоки», що охоплювала величезні шматки історії української культури і яку завбачливо в іноземних перекладах розділяли на кілька томів, Софія Андрухович створила

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"