Юрій Макаров — про номінантів Шевченківської премії-2022: «У передчутті відкриття феноменів»

Юрій Макаров — про номінантів Шевченківської премії-2022: «У передчутті відкриття феноменів»

Опубліковано перелік літературно-мистецьких творів, висунутих на здобуття Національної Шевченківської премії у 2022 році, – найвищої в Україні творчої відзнаки за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Комітет премії завершив приймати документи 29 жовтня, і вже на сайті перелічені ті, хто бере участь у першому турі конкурсного відбору.

Голова комітету Шевченківської премії Юрій Макаров в ефірі «Радіо Культура» розповів, коли відбудеться перший тур конкурсу, чи складно буде робити цьогорічний вибір членам комітету та що є найголовнішою функцією премії.

Почнімо з тих, хто все ж таки пройшов перший тур. Ми можемо так говорити, правильно?

Ні, ми не можемо так говорити, тому що вони лише подалися. Це ще нічого не означає. А далі будемо дивитися. Десь 24 листопада у нас буде перше засідання, де займемося селекцією більш-менш. Тому що наразі я нічого не можу коментувати, крім того, що є певні кандидати.

Я в передчутті багатьох приємних речей, починаючи від того, що це справді інколи бувають відкриття феноменів, бо, виявляється, що коли ти крутишся на цьому майданчику, то більш-менш усіх знаєш.

Крім того, члени комітету та його експерти мають право представляти кожен по одному зі своїх кандидатів в номінації незалежно від свого профілю. І майже половина членів комітету скористалися такою нагодою і висунули своїх фаворитів.

В усякому разі я можу обіцяти, що свята взаємного поклоніння не буде. У нас дуже колючий склад комітету.

А є нова номінація, так? «Літературознавство і мистецтвознавство», якщо не помиляюсь.

Так. Ця номінація колись була, потім її вилучили. Хто це зробив, з яких міркувань — не уявляю. Але те, що вона знову з’явилася і фактично з нашої ініціативи, це величезний плюс, тому що нічого особистого, але я перераховую тих авторів, які подалися цього року. Значить, Григорій Грабович «Переосмислюючи Тичину», Тарас Лютий, Аліса Ложкіна, Дмитро Горбачов. Ви розумієте, які це постаті. Можливо, найважливішою функцією премії є нагадати українцям, що серед них живуть гіганти, яких варто поважати і якими варто пишатися. Якось так.

Відкривати ці твори і дослідження, які вони роблять.

Не всі будуть читати вочевидь Григорія Грабовича. Але опублікувавши свою розвідку про Шевченка, він щось сунув у наших мізках і при тому, що прочитали його максимум кілька тисяч людей. Але вплинуло це на цілу націю. Це так працює.

Під час першого туру скільки претендентів має відсіятися?

Я не пам’ятаю, щоби там були якісь точні критерії. Під час першого туру ми відсіюємо те, що потрапило в цей список як випадкове. Обов’язково і неодмінно щороку здебільшого це з’являється в літературі. З’являються люди, які у своєму житті видали кілька поетичних збірок і після цього відразу подаються на Нобеля. Оскільки, можливо, вони не знають іноземних мов, то як можливий варіант подаються на Шевченківську премію. І з усієї поваги до їхніх амбіцій, це просто треба відрізати, відсіяти на першому етапі, щоби воно не заважало сприймати картину. Так що в цьому сенсі функції першого туру всього лише санітарні.

Що відомо

  • Шевченківська премія — найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Премію вручають із 1961 року до Дня народження Тараса Шевченка (9 березня).
  • У 2019 — 2020 році премію «перезавантажили»: оновився склад комітету, критерії відбору лауреатів, змінився дизайн нагороди.
  • Шевченківська премія отримала нагороду світової дизайн-премії Red Dot Award. Це перша премія за бренд, отримана Україною. І це перша в світі культурна інституція, що отримала нагороду за бренд.

Про лауреатів Шевченківської премії 2021

9 березня Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка оголосив переможців. Їхні імена — за посиланням.

Зокрема,Шевченківську премію у 2021 році в номінації «Література» отримала письменниця Оксана Луцишина за роман «Іван і Феба».

В інтерв’ю «Суспільне. Культура» вона розказала про своє ставлення до найвищої мистецької нагороди України; як трактує короткий список, в якому опинилася; чому для неї важливо бути першою жінкою письменницею-лауреаткою із Закарпаття та чи пов’язує вона себе з традицією закарпатського художнього письма.

Наталія Рудюк – художниця по костюмах, яка вже понад 40 років працює у театрі імені Франка. У 2021 році вона разом із режисером-постановником Сергієм Маслобойщиковим та композитором і актором Олександром Бегмою отримала Шевченківську премію у номінації «Театральне мистецтво» за виставу «Verba», поставлену за мотивами драми-феєрії Лесі Українки. Читайте інтерв’ю з нею: «Перші ескізи до спектаклю «Verba» зрозуміли не всі».

У номінації «Візуальне мистецтво» нагороду отримав художник Борис Михайлов із проєктом «Випробовування смертю», який експонується і як фотоінсталяція, і як відеопроєкція. Павел Гудімов в ефірі «Радіо Культура» розповів про творчість художника.

Людмила Ляхевич

Джерело: suspilne.media.

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Юрій Макаров — про номінантів Шевченківської премії-2022: «У передчутті відкриття феноменів»

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Євген Нищук: На Шевченківський комітет тиснула команда одного з номінованих фільмів

За словами голови Шевченківського комітету Євгена Нищука, команда стрічки «Тарас. Повернення тиснула на членів Шевченківського комітету після того, коли не пройшла у наступний тур відбо

Лондонський ярмарок назвав лавреата-2024, що зробив визначний внесок у розвиток світового книговидання

Лондонський книжковий ярмарок нагородив Янга Сука Чі, голову Асоціації американських видавців (AAP), премією «За життєві досягнення». Про це Читомо повідомили представники ярмарку.
Нара

Не журися в Корениці!

Малі біженці від війни, які знайшли притулок у Хорватії, отримали в подарунок від автора веселі книжки

Діти скрізь залишаються дітьми. І в Хорватії також. Тому під час перерви гамір у тамтешній школі

Бізнес-література від українських авторів: що нового у сегменті?

За роки незалежності бізнес-література мала стабільну аудиторію в Україні, щоправда, це були виключно перекладні видання і майже повністю експортовані з росії книжки. Неодноразові диску

Книжку Станіслава Асєєва про російський коцтабір в Донецьку видадуть в Ефіопії

Книжку Станіслава Асєєва «Світлий шлях: історія одного концтабору» видадуть в Ефіопії амхарською мовою. Про це він повідомив на своїй сторінці у соцмережі X.
Це буде 12 мова, на яку пер

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"