Юрій Макаров – про номінантів Шевченківської премії-2022: “В передчутті відкриття феноменів”

Опубліковано перелік літературно-мистецьких творів висунутих на здобуття Національної Шевченківської премії у 2022 році – найвищої в Україні творчої відзнаки за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Комітет премії завершив приймати документи 29 жовтня і вже на сайті перелічені ті, хто бере участь у першому турі конкурсного відбору.
Голова комітету Шевченківської премії Юрій Макаров в ефірі Радіо Культура розповів, коли відбудеться перший тур конкурсу, чи складно буде робити цьогорічний вибір членам комітету та що є найголовнішою функцією премії.
Почнімо з тих, хто все ж таки пройшов перший тур. Ми можемо так говорити, правильно?
Ні, ми не можемо так говорити, тому що вони лише подалися. Це ще нічого не означає. А далі будемо дивитися. Десь 24 листопада у нас буде перше засідання, де займемося селекцією більш-менш. Тому що наразі я нічого не можу коментувати, крім того, що є певні кандидати.
Я в передчутті багатьох приємних речей, починаючи від того, що це справді інколи бувають відкриття феноменів, бо виявляється, що коли ти крутишся на цьому майданчику, то більш-менш всіх знаєш.
Крім того, члени комітету та його експерти мають право представляти кожен по одному зі своїх кандидатів в номінації незалежно від свого профілю. І майже половина членів комітету скористалися такою нагодою і висунули своїх фаворитів.
В усякому разі я можу обіцяти, що свята взаємного поклоніння не буде. У нас дуже колючий склад комітету.
А є нова номінація, так? “Літературознавство і мистецтвознавство”, якщо не помиляюсь.
Так. Ця номінація колись була, потім її вилучили. Хто це зробив, з яких міркувань – не уявляю. Але те, що вона знову з’явилася і фактично з нашої ініціативи, це величезний плюс, тому що нічого особистого, але я перераховую тих авторів, які подалися цього року. Значить Григорій Грабович “Переосмислюючи Тичину”, Тарас Лютий, Аліса Ложкіна, Дмитро Горбачов. Ви розумієте, які це постаті. Можливо найважливішою функцією премії є нагадати українцям, що серед них живуть гіганти, яких варто поважати і якими варто пишатися. Якось так.
Відкривати ці твори і дослідження, які вони роблять.
Не всі будуть читати вочевидь Григорія Грабовича. Але опублікувавши свою розвідку про Шевченка, він щось сунув у наших мізках і при тому, що прочитали його максимум кілька тисяч людей. Але вплинуло це на цілу націю. Це так працює.
Під час першого туру скільки претендентів має відсіятися?
Я не пам’ятаю, щоби там були якісь точні критерії. Під час першого туру ми відсіюємо те, що потрапило в цей список як випадкове. Обов’язково і неодмінно щороку здебільшого це з’являється в літературі. З’являються люди, які в своєму житті видали кілька поетичних збірок, і після цього відразу подаються на Нобеля. Оскільки можливо вони не знають іноземних мов, то як можливий варіант подаються на Шевченківську премію. І з всієї поваги до їхніх амбіцій, це просто треба відрізати, відсіяти на першому етапі, щоби воно не заважало сприймати картину. Так що в цьому сенсі функції першого туру всього лише санітарні.
Що відомо
- Шевченківська премія — найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Премію вручають із 1961 року до Дня народження Тараса Шевченка (9 березня).
- У 2019 – 2020 році премію “перезавантажили”: оновився склад комітету, критерії відбору лауреатів, змінився дизайн нагороди.
- Шевченківська премія отримала нагороду світової дизайн-премії Red Dot Award. Це перша премія за бренд, отримана Україною. І це перша в світі культурна інституція, що отримала нагороду за бренд.
Про лауреатів Шевченківської премії 2021
9 березня Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка оголосив переможців. Їх імена – за посиланням.
Зокрема, Шевченківську премію у 2021 році в номінації “Література” отримала письменниця Оксана Луцишина за роман “Іван і Феба”.
В інтерв’ю Суспільне Культура вона розказала про своє ставлення до найвищої мистецької нагороди України; як трактує короткий список, в якому опинилася; чому для неї важливо бути першою жінкою письменницею-лауреаткою із Закарпаття та чи пов’язує вона себе з традицією закарпатського художнього письма.
Наталія Рудюк – художниця по костюмах, яка вже понад 40 років працює у театрі імені Франка. У 2021 році вона разом із режисером-постановником Сергієм Маслобойщиковим та композитором і актором Олександром Бегмою отримала Шевченківську премію у номінації “Театральне мистецтво” за виставу “Verba”, поставлену за мотивами драми-феєрії Лесі Українки. Читайте інтерв’ю з нею: “Перші ескізи до спектаклю “Verba” зрозуміли не всі”
У номінації “Візуальне мистецтво” нагороду отримав художник Борис Михайлов з проєктом “Випробовування смертю”, який експонується і як фотоінсталяція, і як відеопроєкція. Павел Гудімов у ефірі Радіо Культура розповів про творчість художника.
Оригінал статті на Читомо: Юрій Макаров – про номінантів Шевченківської премії-2022: “В передчутті відкриття феноменів”
Блог
У PinchukArtCentre відкриється книгарня «Збірка»У міжнародному центрі сучасного мистецтва PinchukArtCentre у Києві відкриється нова книгарня від «Збірки». Про це Читомо повідомила засновниця книгарні «Збірка» Наталя Кузьменко.
«Книжк
У Південній Кореї книжка «Світло і нитка» з лекціями, есеями та поезією нобелівської лавреатки Хан Канг за перший день продажу розійшлася накладом у 10 тисяч примірників. Про це повідом
Виставку фоторобіт загиблої журналістки Алли Пушкарчук відкрили у ЛьвовіФотовиставку «Бетельгейзе. Намисто для Рути» журналістки, редакторки, театрознавиці та військової Алли «Рути» Пушкарчук відкрили у просторі INDEX: Інститут документування і взаємодії. П
Премія книжкових блогерів оголосила переможцівПремія книжкових блогерів, яку заснував фестиваль «Книжкова країна», оголосила переможців. Про це повідомила кореспондентка Читомо з фестивалю.
Переможницею премії стала книжка «Погля
Виставка «Іканича: маріупольська писанка» відкрилась у Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара» у Києві.
Про це повідомляє Донецька обласна військова адміністрація, передає Укрінформ
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.