Чому українці стали менше читати. Пояснює експерт

Чому українці стали менше читати. Пояснює експерт

В Україні презентували стратегію промоції читання, яка розрахована до 2025 року. Серед її основних завдань – збільшення кількості читачів та створення комфортних умов видавництвам. Про те, чи врятує стратегія книжкову сферу в ефірі Українського радіо розповів президентом Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів Олександр Афонін.

У 2020 році в Україні надрукували майже 20 мільйонів книг та брошур, що у 2,5 рази менше ніж позаторік. Тобто, на одного мешканця країни – половина друкованого видання. Гіршим цей показник був тільки у 1999 році. Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко зазначив, що стратегія промоції читання є “своєрідною інвестицією держави в розвиток успішної країни” яка має сприяти збільшенню попиту на книгу і на саме читання.

Олександр Афонін, який є одним з розробників стратегії промоції читання, говорить, що це вже четверта стратегія “на папері”, яка повинна підняти книговидавництво “з колін”.

“Бо всі 30 років незалежності країни, українська книга знаходиться на колінах. Це найслабша креативна галузь з усіх європейських країн, яке має сьогодні Україна. На жаль, я мушу констатувати, що стратегія, це поки що проєкт. Це бажання викладене на папері, в думках, але воно ще не стало тим офіційним документом, який потрібно виконувати. Тому ми живемо сподіваннями, що ця стратегія стане таким документом і підніме видавничу справу”, – підкреслив Афонін.

Експерт також констатує, що катастрофічний рівень падіння в Україні рівня читання, пов’язаний, в першу чергу, з тим, що впродовж 30 років держава була не зацікавлена в тому, щоб мотивувати українців читати.

“Соціальні еліти, які були, не працювали для людей освічених, для людей розумних, для людей начитаних. Працювала корупція, купівля посад. І люди, у великій мірі, розчарувалися в тому що знання та професіоналізм мають вартість. Я змушений констатувати, що впродовж 30 років ніхто в державі читанням не займався і взагалі книга була віднесена на маргінеси, на відміну від європейських країн. Там ще з 80-х років минулого сторіччя зрозуміли, що якщо населення втратить мотивацію до читання, держава втратить можливість для розвитку”, – зазначив експерт.

Водночас він відзначає, що є книжки, які дійсно мають попит у читачів та приносять і видавництвам і їх авторам чималі прибутки. Наприклад, “Справа Стуса” Вахтанга Кіпіані чи “Сліди на дорозі” Віталія Ананьєва. Але такі книжки не перевищують 20-25% від загального обсягу книг, що видаються.

Що відомо

  • В Україні 27% людей читають частіше, ніж раз на тиждень, тоді як щоденних читачів — лише 8%.
  • Письменники Петро Яценко, Владислав Івченко, Ярослава Литвин та інші автори закликали видавництва та читачів уникати агресії на адресу авторів.

Читайте також

Сучасні українські письменниці, яких неодмінно варто прочитати

Оголошені лауреати Шевченківської премії-2021. Хто ними став

8 біографічних книжок про сильних жінок

Оригінал статті на Читомо: Чому українці стали менше читати. Пояснює експерт

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Рада ухвалила закон про книжкові сертифікати і субсидії для книгарень

Верховна рада України ухвалила закон про стимулювання розвитку українського книговидання і книгорозповсюдження, який передбачає сертифікати для українців на придбання книжок і субсидії

У Вільнюсі вперше відбувся міжнародний літературний конгрес

У Вільнюсі вперше відбувся міжнародний літературний конгрес для професіоналів літератури. Про це повідомили на сайті Вільнюса-міста літератури ЮНЕСКО.
Мета конгресу — представити літера

Побачив світ роман Ольги Полевіної «Тополя за вікном»

Днями у видавництві «ІМЕКС-ЛТД» (Кропивницький)  вийшов роман Ольги Полевіної «Тополя за вікном», який чекав видання 11 років. Майже стільки ж чекав і перший відгук на нього – коректора обласного літера

Що потрібно знати про програму візитів іноземних видавців на Книжковий Арсенал

«Book Arsenal Fellowship Program 2024» — новий проєкт міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», в межах якого фестиваль відвідають іноземні видавці та літературні агенти, зацікавлені

Митниця конфіскувала комікс «Маус» через свастику на обкладинці. НП компенсує вартість утилізованого

Державна митна служба України планувала утилізувати замовлення книжок на $100 через оригінальне видання графічного роману Арта Шпіґельмана «Маус. Сповідь уцілілого». Про це на своїй фей

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"