Читомо підсумовує свій 2021-й: найчитаніші статті, вибір редакції, топ-автори

Читомо підсумовує свій 2021-й: найчитаніші статті, вибір редакції, топ-автори

2021-й рік відзначився для нас ще більшою системністю,  визначенням своєї стратегії і відповідно сфокусованому напрямкові руху. Нам вдалося продовжити проєкти, які для нас є місійними і важливими, розширити коло авторів і залишити трохи ресурсу на експерименти й новації. Ми працювали над 5-ма грантами, хоча подавалися на більше, вчилися управлінню фінансами й розробленню майбутнього Клубу Читомо, стратегували разом із зовнішніми експертами. Вперше випустили книжку “Екземпляри ХХ. Літературно-мистецька періодика ХХ століття”, яка вже увійшла у найкращі книжки 2021 року за версією PEN-клубу.

 

Вперше провели опитування “Скільки заробляють у видавничій справі?” і засмутилися через результати, але не надовго, бо є що змінювати на рідній видавничій справі. А це нам вдається добре. 

 

Яким був цей рік у наших матеріалах, згадаймо. 

 

Оригінальні й інформативні

Цього року ми побили власний рекорд і сповістили про 704 новини, що на 112 новин більше, ніж торік. Третина з цих новин – оригінальні, з ексклюзивними коментарями, відповідями на запити й фактами.

 

Автори Читомо написали 322 оригінальних матеріали, що лише на 4 менше, ніж у попередньому році. Найбільше з них для рубрики «Читати»: у 2021-му вона поповнилась аж 129-ма новими матеріалами, серед яких рецензії, добірки та навіть компаративістські статті, і це рівно така ж кількість як і минулого року.

 

У рубрику «Вчитися» ми написали 57 нових матеріалів, що на 9 матеріалів більше, ніж торік.

 

75 нових текстів також з’явилося у рубриці «Знайомитися», ще 46 у рубриці «Тренди», а розділ «Дивитися» поповнився 15-ма новими матеріалами. 

 

Оскільки ми плануємо тримати планку, сподіваємося, що у 2022 році ми отримаємо ще більше авторських матеріалів у цих рубриках, які будуть тішити наших читачів. 

 

Окрім того, ми сповістили вас про 644 події, можливості книжкового і навколокнижкового життя, серед яких гранти, конкурси, вакансії, презентації, лекції тощо. І це майже вдвічі більше, ніж того року, адже багато подій розпочало поновлюватися у 2021 році після карантинного 2020. А ще, ви завжди можете стежити за анонсами у рубриці «Календар», який ми, до речі, оновили й додали можливість фільтрувати події за вашими вподобаннями, датами, офлайновим чи онлайновим форматом. 

 

Топ-10 найчитаніших матеріалів

Уже традиційно найчитанішою є наша Вітрина новинок. А ось, що читали цього року особливо ревно.

 

 • єПідтримка: де вигідно витратити 1000 грн на книжки і з якими знижками. 144 745 
 • 50 архаїзмів, які допоможуть вашим текстам запам’ятатися усім 23 405
 • Радіодиктант-2021 у мемах: надзвуковий Андрухович, таємничі асфоделі 22 867
 • Інститут мовознавства виступив проти механічних фемінітивів і порадив зачекати майбутнього 12 686
 • Святкуємо 150 років Лесі Українки: лекції, конкурси, вистави 12 101
 • Для держслужбовців змінилися іспити з української мови. Що треба знати 11 646
 • Перший раз у перший клас: моральна підготовка батьків до школи 9815
 • «Негативні стереотипи роблять мітинги» та інші «перлини» від учасників ЗНО 7854
 • Оголосили лауреата Нобелівської премії з літератури 6763
 • Етвуд, Оксанен, Гримич: які художні новинки готують видавці у 2021-му 6008
 • Манґа українською: що вже перекладено і що незабаром перекладуть 5789

А що читали ви?

Топ-10 матеріалів. Вибір редакції

А на ці матеріали ми б хотіли, аби ви звернули особливу увагу й прочитали, якщо ще цього не вдалося зробити раніше.

 • Лоренс Лалію: програють ті гравці ринку, які не ставляться серйозно до перекладачів. Авторка: Богдана Неборак
 • Музей для себе: як у рідному селі Стефаника зберігають пам’ять про класика. Автор: Остап Українець.
 • «Країну спакували в автозак»: білоруські письменники та журналісти-політв’язні. Авторка: Ія Ківа.
 • «Ми повернемось у свій дім». Історія кримськотатарського журналіста Ремзі Бекірова. Авторка: Марія Семенченко.
 • 30 років незалежного книговидання в Україні. Дослідницький проєкт-опитування про становлення національного ринку від Читомо спільно з Bоок Forum. Авторки: Оксана Хмельовська, Ірина Батуревич.
 • Ескапізм, радощі заміського життя та вічне літо у книжках: що таке котеджкор. Авторка: Ольга Грінченко.
 • Сусіди по пеклу: шість книжок про вимушену залученість. Авторка: Ганна Улюра
 • Далекі й близькі: чому закордонні автори пишуть про Україну. Авторка: Тетяна Петренко
 • Чому ми знецінюємо дизайн 90-х? 30 років у книжкових обкладинках. Авторка: Оксана Гаджій
 • Не виживати, а процвітати: досвід французьких книгарень. Авторка: Елла Євтушенко

 

Іміджеві проєкти, якими дуже пишаємося

Про усі цьогорічні спецпроєкти ми розкажемо дещо пізніше, а зараз хотіли б поділитися тими, якими дуже пишаємося. Нам важливо створювати матеріали, які не лише ілюструють ключові тенденції креативного сектору, а й сприяють розширенню оптики і стають добрим інструментом для фахівців для якісної зміни ринків. Ми продовжуємо знайомити спільноту із актуальними закордонними досвідами, імплементуючи ці дані відповідно до локальних викликів та потреб.

Література на експорт

Цьогоріч ми продовжили співпрацю із фестивалем Книжковий Арсенал у межах проєкту «Література на експорт”, проте дещо змінили предмет дослідження. Якщо у 2020-ому нам було важливо проаналізувати видимість українських перекладів закордоном, відповівши на питання «Як видають українське?», то у 2021-ому ми пішли далі зі запитаннями «Чому видають саме так? Які переклади видають узагалі?». Іншими словами ми провели серію інтерв’ю з літературними агентами різних країн про продажі прав і те, як будуються мости між різними книжковими бізнесами і досвідами через переклади. 

 

Цього року проєкт здійснений спільно з House of Europe за сприяння Creative Europe.. Ми створили 10 матеріалів із рок-зірками продажів прав і рекомендуємо до їх прочитання стейкхолдерам видавничого ринку і особливо тим фахівцям, які лише планують освоїти той чи інший ринок. Зокрема можна заглибитись у процеси продажу прав агенції Кармен Бальселс, Zeitgeist agency, Helsinki Literary Agency, агенції Trames, Andrew Nurnberg Associates Warsaw, агенції Rogers, Coleridge & White, агенції Větrné mlýny, Andrew Nurnberg Association Baltic, Mensch Publishing, агенції United Agents.

 

 

Екземпляри ХХ. Літературно-мистецька періодика ХХ століття

Проєкт, який вивчає літературно-мистецьку періодику XX століття, розтягнувся аж на два роки, і завдяки підтримці Українського Культурного Фонду й наполегливості нашої команди, він вийшов на фінішну пряму.

 

За цей час ми написали 26 науково популярних лонгрідів й відсканували сотні сторінок мистецьких журналів, які тепер кожен охочий може переглянути онлайн. Та на цьому ми теж вирішили не спинятися й перекинули місток від журналів минулого століття до паперових видань теперішнього – додаткові 5 матеріалів про стан сучасної літературно-мистецької аналогової преси зараз публікуються на сайті спецпроєкту. Два з них можна вже почитати

 

Зараз паперова періодика стає радше артефактом, особливо це посилилося у добу диджиталізації, тому ми вважаємо, що вивчення знакових видань про літературу і мистецтво XX століття, які виходили на території України або створювались українцями діаспори, має критичне значення для збереження пам’яті про культурні процеси нашої країни. Та й саме Читомо не з’явилося саме по собі – воно стоїть на плечах гігантів, що “розробили” ґрунт мистецької та літературної преси задовго до нас. Багато славних українських письменників, художників. журналістів та редакторів підготували міцний фундамент, без якого ми б не змогли робити те, що ми робимо зараз.

 

Але який же це проєкт про паперову періодику, якщо він не підкріплений у тому ж таки папері? Кульмінацією та етапною подією в історії Читомо стало видання книжки “Екземпляри XX” за підсумками проєкту. Туди увійшли усі науково-популярні статті про журнали, написані нашими талановитими й фаховими авторами. Перша наша книжка вже попрямувала до культурних інституцій країни, а також встигла потрапити до переліку найкращих видань року у сфері гуманітаристики за версією Українського PEN.

 

Нові та улюблені партнерства

Цей рік приніс нам багато нових можливостей для співпраці від новоствореного фестивалю на Донеччині до багаторічних корпорацій. Кожна нова співпраця розширювала наші уявлення про читацькі досвіди і мотивувала команду до створення шалених ідей. Тішимося, що вдалося, не лише познайомитися з новими ініціативами, а й продовжити співпрацю з інституціями, про які писали минулі роки.

 • Як привчити дитину до читання: розповідають письменники, редактори та перекладачі (спільно з Barabooka)
 • Ілля Камінський про материнську мову, батьківщину й Целана (спільно з PEN Ukraine)
 • Далекі й близькі: чому закордонні автори пишуть про Україну (спільно з Book Space)
 • Автором Радіодиктанту національної єдності-2021 стане Юрій Андрухович (спільно з UA:українське радіо) 
 • Національні книжкові акції: як у світі вербують читачів (спільно з УІК)
 • 30 років незалежного книговидання в Україні (спільно з Book Forum)
 • Міжнародний престиж і фінансова підтримка: як премія імені Конрада стимулює літпроцес (спільно з Польським Інститутом)
 • Тексти, музика, голос: пронизливість аудіоальбому «Стус: Перехожий» (спільно з театром “Дах”)
 • Харківська резиденція «Слово» для дитячих письменників: записки кураторки (спільно з Харківською резиденцією “Слово”)
 • Сім уроків життя від Богдана Гаврилишина (спільно з Благодійним фондом Богдана Гаврилишина)
 • Translatorium: чого чекати та чому потрібна підтримка (спільно з Translatorium)
 • Прискорення логістики, перевидання та нові читачі для незалежних книгарень – тренди часів пандемії (спільно з Re.Boot)
 • Не база даних, а пошуковик: як виглядає сучасний Зведений каталог для бібліотек (спільно з Українською Бібліотечною Асоціацією)
 • «Витіснене покоління», фіксація станів та візуальна мова: чим живе українська відеопоезія сьогодні (спільно з Litcentr)
 • Скільки заробляють у видавничій сфері – результати дослідження (спільно з Happy monday)
 • Майбутній роман і мода на містику: Махно, Чупа й Кононенко про резиденцію Бучача (спільно з Літературним центром імені Аґнона)
 • «Дегустації книжок» : синергія мистецтв у цифровому форматі (спільно з ГОГОЛЬFEST)
 • Ефектно vs надовго: де сьогодні шукати входи в літературу (спільно з фестивалем “Прописи”)
 • Як стати винахідниками: 50 історій українських інженерів (спільно з Інженерним тижнем)
 • Бібліотека у «Новій українській школі» – простір, який задовольняє безліч потреб (спільно з Новою Українською Школою)

Про всіх партнерів та втілені спільно ідеї ми розповімо вам уже після свят, коли будемо підбивати фінансові підсумки.

 

 118 авторів і авторок

Загалом цього року на сайті Читомо з’явилися тексти від 118-ти авторів і авторок. Це: Анастасія Дордюк (1), Анастасія Левкова (1), Анастасія Загоруй (5), Анастасія Іванців (1), Анаїд Агаджанова (1), Аліна Думанецька (2), Алла Пушкарчук (4), Андрій Величко (1), Антон Санченко (3), Антоніна Ящук (1), Анатолій і Катерина Пітики (5), Анна Корбут (2), Анна Лип’ятських (1), Анна Ютченко (1), Аліна Штефан (1), Алла Рибіцька (1), Артем Захарченко (1), Богдан Поліщук (1), Богдана Романцова (2), Богдана Неборак (9), Валентина Вздульська (2), Валентина Мержиєвська (1), Вікторія Пушина (3), Вікторія Кошман (1), Вікторія Фещук (15), Володимир Єрмоленко (1), Віталіна Макарик (8), Ганна Литвиненко (1), Ганна Аргірова (2), Ганна Гнедкова (4), Ганна Улюра (1), Галина Листвак (1), Дмитро Данильчук (1), Дмитро Бондарчук (1), Діана Клочко (1), Тарас Гринівський (2), Тетяна Гордієнко (1), Тетяна Калитенко (10), Тетяна Петренко (9), Тетяна Михно (1), Таня Родіонова (5), Тетяна Огаркова (1), Елла Євтушенко (10), Єгор Брайлян (3), Євгеній Стасіневич (1), Євгенія Рудковська (1), Євгенія Губкіна (1), Наталя Корнієнко (8), Настя Гречникова (2), Ната Коваль (10), Наталія Петринська (1), Надія Куриляк (1), Надія Вишневська (1), Сабріна Вайзер (3), Світлана Ославська (1), Сергій Молодід (1), Оксана Бруй (6), Оксана Щур (2), Оксана Гаджій (7), Оксана Расулова (1), Оксана Розумна (2), Оксана Семенюк (2), Оксана Лущевська (1), Оксана Хмельовська (10), Олена Шарговська (1), Олена Руда (1), Олег Коцарев (2), Олександр Ірванець (4), Олександр Бєлокобильський (1), Олександр Мимрук (1), Олексій Чорний (2), Ольга Ворожбит (1), Ольга Грінченко (4), Ольга Орлова (1), Ольга Муха (2), Одрі Стахів (1), Остап Українець (2), Ігор Котик (1), Ілля Камінський (1), Ілона Червоткіна (6), Іван Рябчій (1), Іванна Скиба-Якубова (1), Іра Батуревич (5), Ірина Бєлкіна (1), Ірина Никоряк (2), Ірина Пасько (1), Ія Ківа (2), Інна Корнелюк (1), Катерина Гладка (1), Катерина Гавриш (1), Катерина Лебедєва (3), Катерина Бортняк (1), Катерина Кундельська (4), Катерина Щоткіна (1), Любомир Крупницький (1), Максим Федорченко (1), МаксимСтріха (1), Марта Коник (1), Марія Горбач (6), Марія Семенченко (5), Марія Хоменко (1), Микола Оліярник (1), Микола Тимошик (2), Роман Коржик (1), Романа Романишин та Андрій Лесів (1), Леся Богдан (1), Люба Морозова (1), Богдан-Олег Горобчук (1), Юрко Семашко (2), Юлія Федун (1), Юлія Семенюк (1), Юлія Карпець (2), Юрій Андрухович (1), Христина Содомора (3), Ярослава Кобинець (1), Ярина Цимбал (4).

Топ-7 найплодовитіших авторів і авторок Читомо 2021-го:

 1. Вікторія Фещук – 15 матеріалів;
 2. Оксана Хмельовська, Ната Коваль, Елла Євтушенко і Тетяна Калитенко – по 10 матеріалів;
 3. Тетяна Петренко, Богдана Неборак – 9 матеріалів;
 4. Віталіна Макарик і Наталя Корнієнко – по 8 матеріалів;
 5. Оксана Гаджій  – 7 матеріалів;
 6. Ілона Червоткіна, Марія Горбач – по 6 матеріалів;
 7. Анатолій і Катерина Пітики, Марія Семенченко, Таня Родіонова, Анастасія Загоруй та Ірина Батуревич – по 5 матеріалів.

 

Згадайте також про наші мрії, факти й цифри 2020-го, 2019-го, 2018-го, 2017-го, 2016-го, а також 2015-го років. До речі, багато мрій збулося.

 

Ось так виглядає майже повний склад редакції Читомо зараз і він усіх вас вітає із новорічними святами.

Можливо, наша робота надихне когось із вас інвестувати свої кошти у нашу сталість і розвиток, підписатися на постійну підтримку або взяти участь у #благодійнийаукціонЧитомо.

 

Книжкового й бездистанційного нам 2022-го!

Оригінал статті на Suspilne: Читомо підсумовує свій 2021-й: найчитаніші статті, вибір редакції, топ-автори

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

В Україні запровадили механізм добровільної відмови від вченого звання

У Кабінеті міністрів затвердили постанову, що визначає механізм добровільної відмови від вченого звання. Її оприлюднили на вебпорталі органів виконавчої влади України.
До затвердження р

У Словаччині поет скоїв напад на прем’єр-міністра країни Роберта Фіцо

Прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо поранили під час стрілянини перед Будинком культури у Гандлова, де проходило засідання уряду. Про це повідомив словацький новинний сайт Aktualit

Хто з українських письменників-класиків одягав вишиванки

Щороку в третій четвер травня українці святкують День вишиванки. Зараз вишита сорочка є невіддільним символом української ідентичності, котру українці одягають не лише на свята. Цікаво,

Із життя пішла канадська письменниця і нобелівська лавреатка Еліс Манро

У віці 92 років померла канадська письменниця, майстриня короткого оповідання, лавреатка Нобелівської премії з літератури-2013 Еліс Манро.
Еліс Манро народилася 10 липня 1939 року в Онт

Стало відомо, які книжки Україна представить на виставці у Польщі

Наприкінці травня в Палаці культури й науки у Варшаві відбудеться Міжнародний книжковий ярмарок, на якому Україна представить національний стенд і літературну програму. Про це повідомил

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"