Читомо представляє проєкт про 20 знакових видавничих осередків України

Читомо представляє проєкт про 20 знакових видавничих осередків України

Розпочався проєкт «До друку! Знакові видавничі осередки України», спрямований на вивчення знакових видавничих осередків, які працювали на території України з початку зародження книговидавництва й до доби незалежності. Проєкт реалізується культурно-видавничим медіа «Читомо» за підтримки Українського культурного фонду.

Лонгріди-дослідження розкриють історію і контент видавничих осередків від XVI століття і до доби незалежності, з різних регіонів України, а також в екзилі. Матеріали проєкту розповідатимуть про освічених і харизматичних державників Єлисея Плетенецького, Лазаря Барановича, Василя-Костянтина Острозького, які започатковують сильні видавничі осередки, що стають помітними у Європі й друкують українцям книжки не одне століття. Це феномени мандрівних друкарень і видавничого сплеску у таборах ДіПі, це історії ентузіастів, які збудували медіаімперію на Галичині чи відкривали книгарню у центрі Нью-Йорку, чи передавали в радянську Україну підпільний самвидав.

 

«До друку!» є логічним продовженням проєктів «Екземпляри ХХ»,  який став кроком до повернення дискусії щодо літературно-мистецької періодики ХХ століття. 

 

«Цим проєктом ми зображуємо яким є українське книговидання, і ширше історія української культури, без імперських російських міфів. Нам важливо спростувати  багаторічні пропагандистські наративи про спільну історію друку “трьох братніх народів”, і показати формування світогляду українських читачів у багатоконфесійному, мультикультурному середовищі, за міжнародної співпраці. Історія української книги почалась багато років тому і мандрівка цією історією варта вашої уваги», розповіла кураторка проєкту, головна редакторка Читомо Оксана Хмельовська.

 

 

У фокусі дослідження кураторський підхід, згідно з яким обрали знакові, найяскравіші осередки, що впливали на культурний процес свого часу й задавали стандарти й тренди. Серед принципів відбору:

 

  • експериментальність;
  • якість контенту;
  • значення для культурного середовища. 

 

«Книговидавничі осередки, які ми відібрали, є основами того, як мислять і творять сучасні книговидавці: від шрифтових і до ідейних рішень. І тут те, як ми творимо є також відповіддю на питання ким ми є, у чому наша унікальність. Ми хочемо повернути для ширшої авдиторії бренди видавничих осередків, які діяли на території України, адже це також відповідь на суспільний запит про те як сформувалась українська культура», — зазначив редактор проєкту, випусковий редактор Читомо Олександр Мимрук.

 

Партнерами проєкту стали:

 

  • Музей книги й друкарства України;
  • Державний історико-культурний заповідник Острога;
  • Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка;
  • Українська академія друкарства у Львові.

 

На сайті «Читомо» будуть доступні 20 науково-популярних досліджень і 10 відеороликів про найважливіші видавничі осередки України. З першою статею і першим відео можна ознайомитися за лінком.

 

Нагадаємо, 2020 року Читомо запустило спецпроєкт «Екземпляри ХХ. Літературно-мистецька періодика ХХ століття» про знакові українські й діаспорянські періодичні видання про літературу і мистецтво XX століття. Кульмінацією проєкту стало видання книжки “Екземпляри XX” за підсумками проєкту.

 

Оригінал статті на Suspilne: Читомо представляє проєкт про 20 знакових видавничих осередків України

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Що потрібно знати про програму візитів іноземних видавців на Книжковий Арсенал

«Book Arsenal Fellowship Program 2024» — новий проєкт міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», в межах якого фестиваль відвідають іноземні видавці та літературні агенти, зацікавлені

Побачив світ роман Ольги Полевіної «Тополя за вікном»

Днями у видавництві «ІМЕКС-ЛТД» (Кропивницький)  вийшов роман Ольги Полевіної «Тополя за вікном», який чекав видання 11 років. Майже стільки ж чекав і перший відгук на нього – коректора обласного літера

У Вільнюсі вперше відбувся міжнародний літературний конгрес

У Вільнюсі вперше відбувся міжнародний літературний конгрес для професіоналів літератури. Про це повідомили на сайті Вільнюса-міста літератури ЮНЕСКО.
Мета конгресу — представити літера

Українські бібліотеки списали понад 26 млн книжок

У 2022 році з бібліотек України списали 12 мільйонів 971 тисячу книжок, у 2023 — 13 мільйонів 165 тисяч. Про це Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого повідомила у відпов

Які письменники увійшли до списку «людей десятиліття» від NV

Медіа NV уклало перелік зі 100 українців, що з 2014-го визначають життя в країні та ведуть її вперед. Про це повідомили на сайті видання.
Перелік уклали за допомогою авторитетних експер

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"