Часопис «Над Бугом і Нарвою» – хроніка інтелектуальних українських подій на…

Часопис «Над Бугом і Нарвою» – хроніка інтелектуальних українських подій на…

Уже 30 років виходить друком часопис «Над Бугом і Нарвою». Це головне та водночас єдине видання українського середовища Підляшшя та один із найпомітніших журналів українців у Польщі. Про це повідомляє naszwybir.pl.


«Над Бугом і Нарвою» – часопис, створений у 1991 році середовищем підляської інтелігенції, яка в пошуках відповіді на запитання «Хто ми є?» почала усвідомлювати свою українську національну ідентичність. Розвиток українського національного руху в регіоні та його інституціоналізація після демократичних змін у Польщі початку 1990-х років призвели до того, що голос підляшан, які усвідомлюють своє українське походження, врешті-решт зазвучав в офіційній періодиці.

Спочатку часопис «Над Бугом і Нарвою» виходив як квартальне видання. Першим його головним редактором був д-р Микола Рощенко родом із підляських Кліщель, науковий працівник Університету ім. Марії Кюрі-Склодовської в Любліні. Секретарем редакції та відповідальним редактором перших випусків став Григорій Купріянович. З 1993 року «Над Бугом і Нарвою» – це двомісячник, який видається в Більську-Підляському Союзом українців Підляшшя. Уже понад 20 років його головним редактором є Юрій Гаврилюк, історик, публіцист, поет і фотограф, член Союзу українців Підляшшя та Національної спілки письменників України. Він пов’язаний із журналом усю його історію:

– На початку 1980-х з’явилася група свідомих українців, і ми хотіли щось друкувати. Спочатку були підпільні публікації, які видавалися на правах рукопису, – збірки поезії, брошурки публіцистичного характеру. Так вдалося зібрати групку людей, які не тільки хотіли видавати часопис, але й уміли це зробити.

«Над Бугом і Нарвою» – від самого початку журнал підляський, який показує місцеву специфіку з усіма місцевими національними нюансами. Статті в ньому написані як українською, так і польською мовами, отже він спрямований не лише до свідомих українців, але й тих, хто шукає відповіді на запитання про свою національну ідентичність. Час від часу з’являються також статті, друковані місцевими говірками.

– Нам, українцям Підляшшя, просто потрібна була своя трибуна. Ми хотіли донести до наших людей те, про що раніше не говорилося: що на Підляшші є українські говірки та є люди різного віку, які всупереч усім стереотипам називають себе українцями. Ми хотіли розповісти про нашу історію, культуру, мову, чому вона не зовсім така, якою пишуть книжки в Києві. А треба сказати, що в ті часи люди більше читали друковані видання, бо не було інтернету, смартфонів та інших сучасних технологічних чудес. Тому до появи українських передач на радіо й телебаченні видання «Над Бугом і Нарвою» було єдиним джерелом інформації.

Журнал виник із думкою про поширення знань про Підляшшя, а також для роз’яснення складних питань, пов’язаних із національною ідентичністю жителів регіону. Завдання журналу не помінялися й досі. Окрім тих свідомих і поки що національно несвідомих підляшан, у часописі знайдуть також багато інформації для себе всі ті, кого просто цікавить український аспект духовної і матеріальної спадщини Підляшшя.

– Зміст у нас фундаментальний – історія, культура, мова, – продовжує Юрій Гаврилюк. – Ми намагаємося висвітлювати всі історичні повороти, що призвели до того, що на Підляшші живе україномовне населення, яке почали приписувати до білоруської нації. Багато уваги присвячуємо філологічним питанням, показуємо, що ми створили самі, наприклад, у галузі літератури. Інше завдання – донести інформацію про те, що відбувається в українському середовищі та взагалі в регіоні, де проживає україномовне населення. Тому «Над Бугом і Нарвою» – це просто хроніка інтелектуальних українських подій на Підляшші.

Однак двомісячник не обмежується вузькою підляською тематикою. У колі зацікавлень авторів знаходяться також  інші регіони, де проживають українці, – у Польщі (Холмщина, Лемківщина тощо) чи, наприклад, у Білорусі (Берестейщина). Своє місце знаходять у журналі й загальноукраїнські питання.

З 1999 року часопис можна читати в інтернеті (nadbuhom.pl). У цьому році з нагоди 30-річчя «Над Бугом і Нарвою» буде підготовлений новий інтернет-сайт.

За 30 років існування часопису вийшли 174 випуски, у яких надруковано кілька тисяч статей, серед них – багато науково-популярного характеру. Зараз це основне видання підляських українців, яке описує й популяризує духовну та матеріальну культуру жителів Підляшшя, доносить до ширшого загалу знання про цей окраїнний, північно-західний клаптик україномовної землі за межами України. Якби не це видання, багато людей і досі не знали б, що в межах сьогоднішнього Підляського воєводства проживає корінне українське населення.

Людмила ЛАБОВИЧ

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Часопис «Над Бугом і Нарвою» – хроніка інтелектуальних українських подій на…

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Карандєєв: Бібліотека – це простір, де поєднуються минуле, сучасне і майбутнє

Бібліотека – це простір, де поєднуються минуле, сучасне і майбутнє, заявляє т.в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.

Як передає Укрінформ з посиланням на Мініст

У селах України працює лише дві книгарні – УІК

Переважна більшість книгарень в Україні зосереджена в обласних центрах та великих містах. Про це йдеться в переліку, укладеному Українським інститутом книги.
Загалом у перелікові станом

У Львові надрукували понад 600 книжок шрифтом Брайля

Львівський обласний осередок об’єднання «Українська спілка інвалідів – УСІ» завершує культурно-мистецький проєкт «Подолати минуле. Україна в подіях та особистостях», у межах якого шрифт

Незламні бібліотеки і синергія перемоги: як святкують День бібліотек в умовах війни

30 вересня в Україні традиційно відзначають День бібліотек. Щороку бібліотекарі вигадують нові формати святкувань. 2019 року Українська бібліотечна асоціація разом з Українським інститу

Наталя Талалай. Мій Памук

За даними турецького видавництва «Yapı Kredi Yayınları», де виходять друком твори Орхана  Памука, станом на 2021 рік Памук написав двадцять три книжки і отримав безліч міжнародних літературних премій —

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"