Це тиха ніч, мій астронавте: книжка про війну й віру в перемогу добра

Це тиха ніч, мій астронавте: книжка про війну й віру в перемогу добра

Оксана Лущевська, Це тиха ніч, мій астронавте – Книголав, 2022 – 40 с.

Навіть найдовша ніч закінчується, а ранок – направду всесильний. У це всім своїм серцем вірить семирічна дівчинка Ія, головна героїня нової дитячої книжки про війну від письменниці Оксани Лущевської та ілюстраторки Катерини Степаніщевої. Невеличка повість для старшого дошкільного та молодшого шкільного віку невдовзі вийде друком у видавництві #Книголав.

Ія описує досвід своєї родини під час перших десяти днів війни, який перегукується з досвідом мільйонів українців: сирени, звуки бомбардувань, ночівлі в бомбосховищах чи коридорах, зрештою – евакуація. Світ довкола обертається на оглушний хаос, і в ньому єдиним прихистком стають не стільки подвійні стіни, скільки створений найближчими людьми рятівний мікрокосм, у якому відчуття безпеки для дитини, передане метафорою тиші, конструюється постійними маленькими зусиллями. 

 

Обійматися, жартувати, грати в ігри, дбати про собачку Піфу, малювати татові жартівливі послання, співати і їсти кашу, тримати контакт із друзями, милуватися зірками й папужками – не менш важливо, ніж чітко дотримуватися правил, які рятують життя. Бо ці всі дії теж рятують — не тільки психіку, але й внутрішнє відчуття світла та віру в те, що зло неодмінно зазнає поразки, а життя переможе смерть.

Відобразити війну допомагає казка

Ія – дитина, якій страшно, проте вона збирається на силі. Не в останню чергу – завдяки вірі у свого вигаданого друга, суперсильного астронавта, який бачить згори все-все, що відбувається на Землі. 

«Взимку моя дорога подруга надіслала мені в дарунок набір листівок з архівів NASA. Я розглядала їх, міркуючи, як чудесно розвинулося людство, які великі справи… У відповідь я планувала надіслати закладинки: образи трьох астронавтів. Але не встигла, бо розпочалася війна. І ось ці астронавти й ці листівки лежали на моєму столі… І мені не вірилося, що те саме людство… і ось такий жах», – розповідає Оксана Лущевська. 

 

Образ астронавта виникає з дитячої схильності вірити у вищі сили – від Зубної Феї/Мишки й святого Миколая до Бога з його ангелами, зазначає письменниця. Чи є Бог на небі, Ія точно не знає, але щодо астронавта такі питання безглузді – дитяча фантазія наповнює його буттям і всесильністю. 

 

Описувати катаклізм авторці допомагають патерни традиційної казки – Ія бачить війну як боротьбу добра зі злом. Дівчинці хочеться, щоб її чарівний помічник узяв свій казковий артефакт – метеорит – і кинув його на все зло відразу, а воно «раз – і пух за вітром! І назавжди!». 

Катерина Степаніщева підхоплює «казковий» інструментарій письменниці й зображає зло у вигляді дво-, три- чи навіть п’ятиголових змій. Вона свідомо уникає в ілюстраціях реалістичності й нагнітання. Натомість простір книжки щедро наповнюють дбайливі візуальні метафори світла, любові й турботи. 

 

«Я одразу визначилася, що жодного прояву війни не буде. Не хотілося візуалізувати жахи, через які діти, на жаль, вже проходили – вибухи, ракети, втрати, руїни. Дитяча уява настільки сильна й вразлива, що достатньо лише маленьких натяків, щоб усередині розгорнулися трагічні картини. Натомість хотілося закцентувати увагу на тому, що попри всю пітьму поруч завжди були, є й будуть люди, які підтримують, турбуються; що в будь-які часи завжди є місце для любові. І зосереджуватися треба саме на цьому, бо там, де увага – там і сила. Війна обов’язково закінчиться, а світло та любов будуть завжди», – коментує ілюстраторка.

 

«Занадто про перемогу»

«Коли я написала книжку, то її взяв у роботу один американський видавець, чиї книжки я неймовірно цінувала раніше. Він дуже сильно хотів видати цей текст, називаючи його a text of a high literary quality (текст високої літературної якості). Утім, коли він побачив наші символічні ілюстрації, то рішення змінилося», – розповідає Оксана.

У США, або й ширше – у Західному світі – чимало редакторів дотримуються дискурсу, закладеного ще Елеонорою Рузвельт: war should be over not won (війну треба закінчити, а не виграти в ній), зазначає авторка.

 

Перемога одного народу над іншим і справді має вигляд племінного анахронізму та історичної нісенітниці в контексті політики мультикультуралізму та космополітизму XXI століття. Однак ці редактори (а ще частіше – європейські та американські політики) не враховують, що подібна філософія апріорі не можлива, якщо одна зі сторін конфлікту досі функціонує за законами родоплемінного ладу, ділячи світ на «своїх» і «ворогів», та сповідує загарбницьку політику, дозволяючи собі щодо «чужих» буквально все. 

«Це пошук примирення там, де його не може бути, – резюмує авторка. –  Тому я передала книжку літагентці. Вона нині представляє цей рукопис, надіславши його на розгляд до 6-7 американських видавництв. Ми отримуємо гарні відгуки. І надіюся, що книжка знайде видавця, який розділяє дискурс українців». 

Купити книжку.

 

Оригінал статті на Suspilne: Це тиха ніч, мій астронавте: книжка про війну й віру в перемогу добра

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Instagram відновив сторінку Асоціації родин захисників «Азовсталі»

Instagram повернув доступ до сторінки Асоціації родин захисників «Азовсталі» через добу після блокування. Про це повідомила представниця асоціації родин захисників Ганна Науменко.
З кіл

TikTok просуває російський контент попри власну заборону

У TikTok з’являється новий контент для російських користувачів попри заборону самої соцмережі. Про це повідомляють у звіті некомерційної організації Tracking Exposed.
Згідно з політикою

В Ужгороді відкриють ювілейну виставку картин до 75-річчя художника Шандора Балога

Відкриття виставки відбудеться 12 серпня о 15:00 у Закарпатському обласному музеї народної архітектури та побуту.

Шандор Балог народився 13 серпня 1947 року в селі Великі Геївці. У 1965 році закінчив

Українські юристи закликали Зеленського підписати закон про заборону імпорту російських книжок

Українські правники закликали президента України підписати закон 2309-ІХ, що забороняє імпорт книжок з росії та білорусі та передбачає, що в Україні книжки видаватимуть в перекладі укра

Понад 50 тисяч учнів в Уганді, Гані та Зімбабве отримають доступ до книжок у школах

У межах програми «Африканська скринька історій» (“African Story Box”) благодійна організація Book Aid International передає книжки до 76 шкіл Уганди, Гани та Зімбабве. Про це повідомили

Перейти до блогу

Нові автори

Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Софія Заяць

Мій роман піднімає декілька тем: 1 Тема сексуальних домагань , через чоловіків і призму винуватий сам. 2 Ціна людського життя. 3 Тема технологій за якими люди не бачать людей. В мому фентезі є 4 основних легенди які формують його кістяк. 1 Мору (малі деталі є в Арці Істина ангела , один з найулюбленіших персонажів бо […]

Тоня Твіст

м. Київ Письменниця, перекладачка, авторка освітніх програм в «Lucky Academy». Пише для дітей та дорослих. Також пише детективи. Випускниця літературних шкіл, курсів та академії детектива. Публікується під псевдонімом в різних літературних журналах та збірниках. Лавреатка та фіналістка багатьох літературних конкурсів, серед яких: міжнародний літературний конкурсу до Дня Студента, (Канів, 2019); міжнародний літературний конкурс «Коли наблизитися…» […]

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Перейти до "Нові автори"