Хто такий Таппі: скандинавський колорит та уроки великодушності у пригодах доброго вікінга

Хто такий Таппі: скандинавський колорит та уроки великодушності у пригодах доброго вікінга

Захопливі і фантастичні пригоди, доброзичливі історії, приправлені добрячою порцією гумору, колоритні персонажі і неодмінна перевага добрих і справедливих героїв над лихими кривдниками — усі ці важливі компоненти хороших дитячих книг можна знайти у серії про Таппі, вікінга з Шепотливого Лісу. А відмінною її рисою є неповторний скандинавський колорит. Частина цих книг, написана польським письменником Марцином Морткою, у цьому році вийшли в українському перекладі. Познайоммось із ними ближче?

Залюблений у Скандинавію поляк і добродушний вікінг

Марцин Мортка — письменник із Познані, автор фентезі, який пише як для дорослих та підлітків, так і для дітей. Він закінчив факультет скандинавістики, викладає англійську й норвезьку мови та водить екскурсії до Ісландії. Тож не дивно, що більшість його «дорослих» романів базуються на історії та міфології Скандинавії. Ближче познайомити читачів зі специфікою та колоритом цього регіону він береться і у творах для дітей.

Так, у серії про Таппі головних героєм історій є вікінг, який зовсім не схожий на стереотипних представників цих воїнів-мореплавців. Він добродушний, приязний і завжди готовий допомогти. Водночас, як і всі вікінги, він великий, бородатий і страхітливий зовні, а ще достатньо сильний і відважний, тож легко може всипати перцю нахабам і кривдникам. А ще у Таппі величезне добре серце, весела усмішка і любов до смаколиків, завдяки чому він легко знаходить спільну мову з дітьми.

 

Інші персонажі, з якими комунікує у своїх подорожах і пригодах Таппі, також представляють різні верстви скандинавського суспільства (купець, коваль, ярл) або міфологічного світу (велетень, троль, відьма, чаклун, ельфійка, балакучий крук тощо). Крім того, спосіб життя героїв і їхньої взаємодії зі світом також багато у чому відображає звичаї середньовічних скандинавів. Ось чому, читаючи про пригоди вигаданого вікінга, діти мають шанс дізнатися щось нове й цікаве про вікінгів реальних.

Чому тролі люблять погані співи, або Життя в Шепотливому Лісі

Пригоди Таппі з Шепотливого Лісу / Марцин Мортка. — Харків : Вид-во «Ранок», 2023. — 160 с. : іл. — (Серія «Пригоди Таппі»).

 

Вік: 6+

 

Перша книга серії — це, власне, знайомство із вікінгом Таппі та різними мешканцями Шепотливого Лісу. Є серед них люди, такі як коваль Сігурд, мисливець Хасті чи купець Ласунець, є звірі, що вміють говорити, такі як збитошний північний олень Гиготун, а є і казкові істоти й духи — троль Буркотун, Вихор, лісові духи. 

 

Книжка складається з десяти коротких історій, а починається з того, як вікінг Таппі готується до приходу зими. Щоб запастися смаколиками на довгу снігову пору, він навідується до лісових звірят, а також обмінює на мішечок бурштину (до слова, цілком правдоподібний грошовий еквівалент) гору тістечок та ласощів. 

У Таппі, як ми пам’ятаємо, величезне добре серце і чимало інших чеснот, але вміння гарно співати до них не належить. На жаль, саме співом вікінг вирішує віддячити купцю, чим змушує його забратися якнайдалі. Натомість його пісня приваблює троля, який обожнює отакі жахливі співи — і з цього починається трішки небезпечна, але загалом весела придибенція, яка тягне за собою низку інших пригод. 

 

Таппі і Крижаного велетня боротиме, й дракона шукатиме, і робитиме чимало інших яскравих, хоч і не завжди мудрих учинків. Але всі вони будуть максимально добрими і гуманними: навіть ошалілого троля в цій історії втихомирюють не прочуханкою, а лоскітом і сміхом.

У пошуках Медвяного острова, або Морські пригоди Таппі

Подорож Таппі Шумливими морями / Марцин Мортка. — Харків : Вид-во «Ранок», 2023. — 160 с. : іл. — (Серія «Пригоди Таппі»).

 

Вік: 6+

 

Друга книжка із серії про пригоди Таппі розширює уже знайомі нам межі описаного в оповідках Марцина Мортка світу, а героїв змушує виходити зі звичної їм зони комфорту. Як і належить справжньому вікінгу, Таппі вирушає у морську подорож. 

 

Друзі допомагають йому збудувати корабель, оздоблений драконячою головою — традиційно для скандинавських дракарів. А компанію у мандрівці вікінгу складає північний олень Гиготун, який не надто полюбляє подорожі морем. Майже одразу після відбуття з рідної гавані із Таппі стається пригода, у якій він допомагає велетню, але втрачає весь запас смаколиків. Щоб  поповнити його, він і бере курс на Медвяний острів.

 

Але, звісно, як і в кожній пригодницькій книжці, шлях героя тут не може бути легким і прямим. Корабель збивається з курсу, Таппі з Гиготунцем потрапляють на різні острови, а там принагідно то визволяють людей з гномської неволі, то поборюють лиходіїв чаклунів, то заводять нових друзів. І водночас проявляють винахідливість, сміливість та доброту.

Наступні дві книжки із серії, хоч і повертають до вже знайомих героїв і так само складаються із десятка коротких оповідок, усе ж дещо відрізняються. Насамперед тим, що призначені для читачів молодшого віку — дошкільників та школярів початкової ланки. А отже, не лише захоплюють пригодами, а й пояснюють малечі важливі речі про те, як влаштований довколишній світ.

Навздогін за Луною, або Допитливий Гиготун

Таппі та подушка для Гиготуна / Марцин Мортка. — Харків : Вид-во «Ранок», 2023. — 48 с. : іл. — (Серія «Пригоди Таппі»).

 

Вік: 4+

 

Хоча центральною фігурою серії є вікінг Таппі, та у цій книжці на передній план дедалі активніше виходить його маленький приятель — північне оленя Гиготун. У взаємодії з іншими персонажами Гиготун виступає з позиції допитливої і цікавої дитини, якій умовні «дорослі» (найчастіше — сам вікінг Таппі) пояснюють те, що викликає зацікавлення, занепокоєння чи навіть тривогу.

 

Так, завдяки порадам Таппі Гиготун вчиться долати страхи, дізнається, як «працює» Луна, цебто відлуння, і чому її не можна наздогнати, а також як відлічувати час. В інших оповідках і з іншими персонажами проговорюють не менш важливі речі — наприклад, чому не слід боятися лікарів. Усі ці пізнавальні й важливі меседжі «запаковані» у формат веселих пригод, а тому сподобаються маленьким читачам.

Торт, якого не було, або Уроки доброти і справедливості

Таппі та святковий торт / Марцин Мортка. — Харків : Вид-во «Ранок», 2023. — 48 с. : іл. — (Серія «Пригоди Таппі»).

 

Вік: 4+

 

Назва цієї збірочки оповідок дещо вводить в оману, адже святковий торт так і не потрапив до вікінга Таппі, бо інгредієнти для нього украв і з’їв троль. Проте це аж ніяк не зіпсувало настрій добросердому вікінгу: він запевнив друзів, які планували для нього цей сюрприз, що з радістю відсвяткує і без торта, аби з ними. І так і зробив. Натомість троля не свято не запросив, у такий спосіб покаравши його за провину. Це — перший із уроків великодушності та справедливості від Таппі, які читачі знайдуть у цій книжці.

 

Також тут ітиметься про те, як втихомирити драконів, які погано поводяться не зі зла, а через певну фрустрацію, чому важливо повернути втрачену річ власнику, навіть якщо тобі вона дуже-дуже подобається, як виправити не навмисно завдану шкоду тощо. Ці історії цінні й корисні для дітей, а також можуть стати гарною підказкою для їхніх батьків. Тому така книжка чудово згодиться для спільного читання.

Серія книжок про пригоди вікінга Таппі охоплює читачів різних вікових категорій та задовільняє різноманітні читацькі потреби — від прагнення пізнання до жаги пригод. А те, що автор цих історій безперечно знає бекграунд та додає до них легеньких, проте достовірних історичних штрихів, лише робить ці книжки такими цінними для читачів.

Оригінал статті на Suspilne: Хто такий Таппі: скандинавський колорит та уроки великодушності у пригодах доброго вікінга

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Як зміниться Osnovy Publishing, отримавши нових власників

Відтепер видавництвом Osnovy Publishing володітиме Українська школа політичних студій (УШПС).  Про це повідомили 14 червня на сайті школи.
Право власності на 100% частки в Osnovy Publis

В Україні започаткували видавничий проєкт ilostmylibrary

Галерея сучасного мистецтва в Івано-Франківську «Асортиментна кімната» запустила власний малотиражний видавничий проєкт ilostmylibrary, що видаватиме нішеву нонфікш-літературу англійськ

Конкурси воєнної поезії і короткої прози оголосили довгі списки

Конкурс воєнної короткої прози від видавництва «Білка» та конкурс воєнної поезії пам’яті Гліба Бабіча оголосили короткі списки 2023 року. Про це повідомила на своїй фейсбук-сторінці дир

Виходить книжка свідчень жінок про війну, які збирала Вікторія Амеліна

На початку 2025 року вийде друком книжка Вікторії Амеліної War & Justice Diary: Looking at Women Looking at War («Щоденник війни і правосуддя: Дивлячись на жінок, що дивляться на війну»

Вбивство священного оленя на Оболоні — про «Катананхе» Софії Андрухович

Після 800-сторінкової «Амадоки», що охоплювала величезні шматки історії української культури і яку завбачливо в іноземних перекладах розділяли на кілька томів, Софія Андрухович створила

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"