Хто такий Абдулразак Гурна: розповідаємо про нобелівського лавреата з літератури

У Стокгольмі оголосили ім’я призера Нобелівської премії з літератури в 2021 році — ним став Абдулразак Гурна. Коментар до нагороди: “За безкомпромісне і співчутливе занурення в наслідки колоніалізму і долю біженців у прірві між культурами і континентами”.

Абдулразаку Гурні 73 роки. Він народився на острові Занзібар у родині мусульман арабського походження. У 1968 році у зв’язку з антиарабськими настроями в країні переїхав до Великої Британії, де продовжив навчання.
З 1980 по 1982 рік читав лекції в Університеті Баєро в Нігерії. У 1982 році захистив докторську ступінь у Кентському університеті у Великій Британії і в 1985 році став викладачем в альма-матер. Там Гурна читав курс лекцій, присвячений постколоніальній літературі та творчості письменників діаспори, насамперед вихідців з колоній Великої Британії на сході Африки, Індії та Карибських островів.

Зараз Абдулразак Гурна живе і працює у Великій Британії, очолює аспірантуру на кафедрі англійської мови в Кентському університеті.
Гурна пише прозу, працює у жанрі реалізму, пише свої твори англійською. Він — автор роману “Рай” (1994), який свого часу був включений в шортлист Букерівської та Вітбредівської премій. Інші його романи, зокрема “Дезертирство” (2005) і “Біля моря” (2001), також висувалися на здобуття літературних премій.

Як лавреат Нобелівської премії Абдулразак Гурна отримає премію в розмірі 10 мільйонів шведських крон ($ 1,1 мільйона).
У своїх творах Гурна описує життя в Танзанії і на Занзібарі на початку і в середині XX століття. Виклад оповіді часто ведеться від імені маленьких хлопчиків, які виховуються під час переходу від колоніалізму до незалежності.
Гурна — редактор двотомного збірника “Есе про африканську писемність”. Він також редактор “Компаньйона до Салмана Рушді” і журналу “Уасафірі”. Автор досліджень про сучасних постколоніальних письменників, в тому числі Відіадхара Сураджпрасада Найпола, Салмана Рушді і Зої Уікомб.
Що відомо
- Заходи Нобелівської премії у 2021 році відбуваються у гібридному форматі. Оголошення переможців транслюють у прямому ефірі на цифрових майданчиках премії: сайті nobelprize.org, YouTube, Facebook, Twitter та LinkedIn. В Instagram покажуть, що відбувається за лаштунками премії. Офіційний хештег оголошень – #NobelPrize
- Грудневі урочистості, включно з церемонією нагородження 10 грудня, коли вшановують лавреатів у Стокгольмі, пройдуть у прямому ефірі та за особистої присутності. На них зможуть прийти місцеві мешканці, а всі інші долучаться онлайн.
- У 2020 році Нобелівський комітет присудив премію з літератури американській поетці Луїзі Глюк “за унікальний поетичний голос, який з аскетичною красою робить індивідуальне буття універсальним”.
- 4 жовтня лавреатами Нобелівської премії в галузі фізіології та медицини 2021 року стали американці Девід Джуліус і Ардем Патапутян. Нагороду вручили за дослідження рецепторів температури та дотику.
- 5 жовтня Нобелівську премію з фізики отримали троє вчених за “внесок в розуміння комплексних фізичних систем”.
- Нобелівську премію 2021 року з хімії присудили вченим Бенджаміну Лісту і Девіду Макміллану за новий метод синтезу молекул — асиметричний органокаталіз.
- Нобелівську премію з літератури присуджують щорічно з 1901-го. За весь час її удостоїлися 117 авторів, з яких 16 – жінки. Чотири рази премія була розділена між двома письменниками.
- Найчастіше нагороду отримували прозаїки, рідше — поети, однак серед Нобелівських лавреатів були також історик Теодор Моммзен, філософ Рудольф Ейкен і політик Уїнстон Черчілль.
Оригінал статті на Читомо: Хто такий Абдулразак Гурна: розповідаємо про нобелівського лавреата з літератури
Блог
У межах створення Нацкорпусу кримськотатарської мови опрацьовано понад 700 матеріалівПід час роботи над створенням Національного корпусу кримськотатарської мови, яке ініціювало Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, фахівці вже опрацювали понад 700 матеріалів
Через військову агресію росії в Україні пошкоджені щонайменше 11% шкілСтаном на січень 2023 року через російську військову агресію в Україні були пошкоджені 1259 шкіл, а 223 — повністю зруйновані. Про це свідчать результати дослідження «Війна та освіта. Я
Росіянам заборонили використовувати зображення Мумі-тролівФінська компанія Moomin Characters, яка володіє правами на твори письменниці Туве Янссон, більше не видає ліцензії на використання образів Мумі-тролів у росії. Про це повідомило російсь
Із романів Аґати Крісті вилучать образливі словаЗ романів Аґати Крісті про Еркюля Пуаро й міс Марпл від видавництва HarperCollins приберуть «потенційно образливу лексику».
З текстів видалять посилання на етнічну приналежність героїв,
Продовжуємо проєкт «Воєнний стан» – онлайн-антологію есеїв українських інтелектуалів та інтелектуалок про війну від Meridian Czernowitz. Сто авторів – у ста текстах – розкажуть про влас
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.