У Херсоні Вахтанг Кіпіані презентував свою книгу «Справа Василя Стуса»

У Херсоні Вахтанг Кіпіані презентував свою книгу «Справа Василя Стуса»

15 травня у Херсонській міській бібліотеці ім. Лесі Українки відбулась зустріч із журналістом, письменником, істориком Вахтангом Кіпіані. Він презентував свою книгу «Справа Василя Стуса», розповів про свою роботу над виданням, відповів на запитання присутніх. Про це повідомляє suspilne.media.

У книгозбірні Вахтанг Кіпіані дякує присутнім за цю зустріч. Говорить, що буде намагатись коротко розказати про книжку і відповісти на запитання. Чоловік каже, що книга має два виміри. Пояснює, скільки працював над нею.

«Ви часто питаєте, скільки років я працював – пів року – книжка вже готова. Тому що я перед цим 25 років збирав матеріал. Але ця книжка не була б можлива, якби в 2014 році не стались ті історичні події і не було б ухвалено низку законів про декомунізацію. Якби не ці закони, цієї книжки б не було. Бо українська держава протягом 25 років існування зберігала секрети комуністичного Радянського Союзу. 2010 чи 2011 р. я знімаю фільм про радянського розвідника Миколу Кузнєцова, люди старшого віку пам’ятають його, про подвиг розвідника. Архів КДБ відкриває фонди, там є справа про бандерівців. А в справі десятки закладок. Я кажу – не зрозумів? А це, кажуть, не можна, це ще засекречено. 2011 рік, Кузнєцов загинув у 44-му, українська держава зберігає секрети НКВС. Якби я сьогодні взяв ту справу в руки, у ній би закладок не було».

У Херсоні Вахтанг Кіпіані презентував свою книгу "Справа Василя Стуса"

Суспільне Херсон

Як продовжує говорити письменник, у 2014 році Український інститут національної пам’яті ініціював ці зміни. За його словами, вже 6 років діє закон, поки тільки суцільні плюси. Якщо матеріали про справу є, вони видаються на руки.

«У черговий раз, коли я прийшов до архіву СБУ, попросив кілька різних справ, зокрема справу Стуса. Мені було цікаво подивитись оригінал, бо я бачив тільки вирок і кілька окремих документів. Мені принесли цю справу, я подивився, погортав, спитав чи можна фотографувати. В мене спитали – у вас флешка є? Я дав диск, через 15 хвилин я покинув архів СБУ. Тобто вони мені все відсканували. Я витратив на підготовку 15 хвилин. Решта було читання шести томів справи вже в електронній формі. Прочитав декілька разів і зрозумів, що, якщо це ущільнити в один том, це реально прочитати і зрозуміти не тільки історію Стуса, ми знаємо, чим вона закінчується, а зрозуміти, як система починає стежити, потім знаходять людей, у яких, може, про нього щось буде, паралельно саджають інших, при чому іноді за статтями на кшталт зґвалтування. Як намагалися зробити зі Стусом та його друзів назвати злочинцями», — продовжує Вахтанг Кіпіані.

Як говорить автор книги, дійшов до історії людини, яка точно не збиралася помирати в тюрмі, у якої були великі творчі плани, який був літератором, у якого був син, дружина, великі амбіції, він знав собі ціну і знав, що він із великої літери — літератор. Говорить, що ця книжка взагалі не про поезію, тут про людину.

«Я пішов до агентства «Віват», ми з ними три книжки випустили, і вони сказали, що давайте зробимо. Тому через пів року книжка і з’явилася. Моя ідея була не різати документи. Залиши все в повному обсязі і залишити все детально й об’ємно про один рік життя Василя Стуса.

13 травня 1980 року було порушено справу про Василя Стуса. А 13 травня 2021 року – Медведчука, його адвоката. Стуса відправили в табір, і потім ми не знаємо про його життя нічого. Ми не знаємо про зошит із віршами, який у нього було вилучено. Наче він був мало цінний і наче був спалений. Я в це не вірю. Усе, що ми знаємо про арешт, суд, перебування в таборі та смерть – усе це є в цій книзі. Ці п’ять років його життя – є суть цієї книги», — говорить письменник.

У Херсоні Вахтанг Кіпіані презентував свою книгу "Справа Василя Стуса"

Суспільне Херсон

За словами Вахтанга Кіпіані, у залі суду Василя Стуса захищали лише дві жінки. Це були його подруги – Галина Коцюбинська і Світлана Кириченко. Ця історія подається як легенда, але вона виявилася правдою. Тобто сиділи якісь люди, але ні дружини, ні сина, ні матері, ні сестри не було. Вони не знали про суд, бо їм не повідомили. Як додав Кіпіані, Василю сказали, що рідні від нього відмовились. Справа була закрита за відсутності складу злочину. Тобто він не був злочинцем, визнаним радянською владою.Таким чином, ті люди, які його судили, звинувачували, конвоювали і людина, яка його захищала, — зробили злочин в історичному сенсі, — продовжує письменник.

У 1972 році – Василь Стус пише заяву, яку можна назвати «покаянною».

«Він каже, «Я советский человек, советский литератор, не националист, никогда им не буду. Моя главная цель – работать для свого народа. Я отказываюсь, чтоб мои книги печатались». Виникає питання, як літератор може відмовитись публікувати свої книги. При чому на той час публікувались покаянні заяви дисидентів, але не Стуса. Левова частина свідчень про нього – це свідчення його товаришів по бараку, які про нього розповідають усілякі дурниці. При цьому це ж не можна ніяк перевірити. Оці єдині, останні 12 блогів (нарисів) у якийсь спосіб передались через дружину Гаускаса у правильні руки, і через декілька місяців цей текст повертається до Радянського Союзу, через радіо «Радіо Свободи», «Голос Америки», голосом Надії Світличної читається цей документ. Світ дізнався про останні місяці життя з цього документа», — каже Вахтанг Кіпіані.

Письменник розповів, що коли книжка виходила, то він мав узяти дозвіл на тексти, ці 12 блогів, і коли книга вийшла, то синові Дмитру її подарував. Син написав, що книжка хороша. Минув рік, і на одному з каналів Дмитро сказав, що книжка є політиканством і скільки можна чіплятися до людини. Чому так — письменник так і не зрозумів.

У Херсоні Вахтанг Кіпіані презентував свою книгу "Справа Василя Стуса"

Суспільне Херсон

На зустріч з автором книги прийшла студентка Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Анастасія. Дівчина розповіла, що давно цікавиться темою дисидентського руху.

«В дисидентському русі було дуже багато напрямків, і вони всі були не стільки проти, скільки за щось боролися. І взагалі, я пам’ятаю, ще в школі, для мене дуже важливими були, у нас були практичні заняття, і для мене важливим були оці їхні моменти, спогади, їх опрацьовувати, бачити той спротив, який формувався. І сприйняття цих людей не як говорив пан Вахтанг, не як, можливо, героїв, а що це насамперед — людина. Читаючи ці спогад, у мене йде така теплота, коли чуєш розмови й особливо вчинки цих людей, то в мене просто виникає відчуття, що я також можу впливати. Ми не є натовпом. Як іноді нас учать, що краще мовчати, ні, кожна людина може зробити вчинок і вплинути на ситуацію в країні. Це мене дуже надихає».

У Херсоні Вахтанг Кіпіані презентував свою книгу "Справа Василя Стуса"

Суспільне Херсон

Віра Снігур розповіла, що їй дуже сподобалася ця зустріч, жінка на неї дуже чекала. Говорить, цю книжку замовили взимку через інтернет ще тоді, коли вона була заборонена. Тоді вирішили підтримати автора, і всюди, де могли, рекламували її.

Павло працює вчителем. На зустріч із письменником Вахтангом Кіпіані прийшов із дружиною.

«Дуже хотіли придбати цю книгу. Читали багато коментарів стосовно Стуса і стосовно відносин із Медведчуком. І хотіли побачити автора книги. Дуже вражені. Багато чого зрозуміли і стосовно відносин і про період боротьби дисидентів за свої права, стосовно долі Стуса. Багато речей почули, яких ми не знали. Їх було важко знайти і зрозуміти. Вдячні атмосфері тепла, багато людей прийшло. Дякуємо авторові та організаторам за цю можливість дізнатись більше про ці історичні події.

Світлана Білоус

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: У Херсоні Вахтанг Кіпіані презентував свою книгу «Справа Василя Стуса»

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Чеська книжкова виставка «Світ книги»: Зобов’язуємося підтримувати українську літературу

Міжнародна книжкова виставка «Світ книги» висловила співчуття щодо обстрілу друкарні Factor Druk у Харкові. Заяву опублікували на її фейсбук-сторінці.

«Ми добре знаємо, наскільки важливими для наших

В Україні започаткували видавництво Kovyla Publishing

В Україні заснували видавництво англомовних електронних книжок про Україну – Kovyla Publishing. Про це Читомо повідомили засновники видавництва.
Запустила Kovyla Publishing команда, яка

В Україні запустили бібліотеку електронних книжок англійською

Український застосунок для читання Librarius спільно із Мінцифрою запустили онлайн-бібліотеку англійською мовою FutuLib. Про це Читомо повідомили у Librarius.
Застосунок розробили спіль

Дублінська літературна премія оголосила лавреатів 2024 року

Румунський письменник Мірча Картереску та американський перекладач Шон Коттер стали переможцями Дублінської літературної премії 2024 року за роман «Соленоїд». Про це повідомили на сайті

Видавці ЄС: Розширюємо співпрацю з українськими колегами

Федерація європейських видавців висловила співчуття щодо обстрілу друкарні Factor Druk 23 травня у Харкові. Про це повідомили на сайті федерації.
Федерація європейських видавців вислови

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"