У Словаччині видали «Байки» Григорія Сковороди

У Словаччині видали «Байки» Григорія Сковороди

 У Словаччині вийшла друком збірка байок та мініатюр Григорія Сковороди Drahý priateľ! («Дорогий друже!») у перекладі Івана Яцканина.

Книжка Drahý priateľ! містить байки «Бджола і Шершень», «Пес і Вовк», «Жаби», «Вітер і Філософ», «Орел і Сорока», «Щука і Рак», «Лев і Мавпи» та мініатюри («не розум з книг, а книги з розуму з’явилися»; «розумних на світі багато, але не всі здатні думати»; «ціну часу усвідомлюєш тоді, коли він закінчується»; «горіх без ядра нічого не вартий, як і людина без серця»; «сміх – рідний брат радості»; «як посієш в молодості, так пожнеш у старості» та десятки інших). У виданні вміщене оригінальне звернення Григорія Савича до майбутніх поколінь.

 

У післямові до видання Іван Яцканин, крім іншого, зупиняється на участі Сковороди в експедиції європейськими країнами (1745 – 1750), під час якої філософ відвідав і кілька міст Словаччини (Свидник, Бардіїв, Пряшів, Кошице, Братислава…).

 

Про творчість Сковороди уже говорили словацькою:

 

  • 1974-го у видавництві «Татран» вийшло поетичне вибране Павла Тичини «Золотий гомін» у перекладах Маріана Гевеші та Яна Замбора, де міститься й уривок із відомої поеми-симфонії «Сковорода»;
  • трнавський євангелістський календар за 1985 рік подав уривки з філософських праць та зразків літературної творчості Сковороди в перекладі Павла Ґабріша;
  • 1996-му братиславський «Літературний тижневик» презентував байки та афоризми Сковороди, а газета «Слово» опублікувала студію відомого славіста Миколи Неврлого «Український Сократ».

 

«Саме завдяки невтомним зусиллям Неврлого словаки дедалі глибше пізнавали феномен Сковороди, а 8 жовтня 2003-го з ініціативи Миколи Ярославовича в середмісті Братислави на вулиці Панській, 26 Сковороді відкрили пам’ятну дошку як яскраве свідчення перебування великого філософа на теренах Словаччини», — зазначає Іван Яцканин.

 

Видання ілюстроване графічними мініатюрами Яна Тілняка та Василя Чебаника.

 

 

Нагадаємо, раніше «Байки» Григорія Сковороди видали в Румунії, Македонії та Болгарії.

 

 

Джерело: Закарпаття онлайн

Чільне зображення: risu.ua

Оригінал статті на Suspilne: У Словаччині видали «Байки» Григорія Сковороди

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

В Україні заснували премію імені журналіста і театрального критика Олега Вергеліса

Культурні діячі, журналісти, театрознавці та мистецькі оглядачі заснували Премію імені журналіста і театрального критика Олега Вергеліса, який пішов із життя рік тому.

Про ц

Оцифрували творчий архів Василя Стуса

26 тисяч сканів творчого архіву Василя Стуса оцифрували й описали. Про це повідомив на своєму сайті Стус.Центр.
Опрацювати матеріали вдалося за допомогою ґранту від SDK («Староміський Д

Карандєєв: Бібліотека – це простір, де поєднуються минуле, сучасне і майбутнє

Бібліотека – це простір, де поєднуються минуле, сучасне і майбутнє, заявляє т.в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.

Як передає Укрінформ з посиланням на Мініст

У селах України працює лише дві книгарні – УІК

Переважна більшість книгарень в Україні зосереджена в обласних центрах та великих містах. Про це йдеться в переліку, укладеному Українським інститутом книги.
Загалом у перелікові станом

У Львові надрукували понад 600 книжок шрифтом Брайля

Львівський обласний осередок об’єднання «Українська спілка інвалідів – УСІ» завершує культурно-мистецький проєкт «Подолати минуле. Україна в подіях та особистостях», у межах якого шрифт

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"