У Польщі хочуть ввести фіксовану ціну на книжки на законодавчому рівні

У Польщі хочуть ввести фіксовану ціну на книжки на законодавчому рівні

Польська Книжкова Палата (Polska Izba Książki, PIK) ініціювала законопроєкт, який забезпечить фіксовану ціну на книжки на польському ринку. Попередньо результати обговорень очікувались 20 травня на офіційному сайті інституції. 

 

Палата проводила консультації упродовж 18 травня щодо чернетки законопроєкту, проте інформації про фінальну версію проєкту ще немає.

 

Законопроєкт зафіксує ціну на книжки на 12 місяців, що дасть змогу книгопродавцям запропонувати знижку до 5% максимум при звичайних продажах і до 15% на книжкових ярмарках. За умови успішного прийняття проєкту він вступить в дію через 6 місяців після підписання.

 

Онлайн-книгарні виступають проти фіксації цін, наголошуючи що це підірве продажі книжок у Польщі та обмежить доступ менш заможних читачів.

 

Читати також: Портрет читача

 

Соня Драга, президентка Палати, стверджує у заяві, що цей проєкт є результатом кількарічних дискусій. Першу чернетку пропозиції про фіксовану ціну для книжок написали у 2017 році.

 

Влодзімеж Альбін, член Книжкової Палати в коментарі для Publishing Perspectives зазначає, що чернетка проєкту «не пов’язана з фіскальними моментами, але представляє зміни правил, що діють на книжковому ринку».

 

Наш проєкт не новина для Європи, адже більшість європейських країн уже мають фіксовану ціну для книжок, і ця більшість складає 60 відсотків від населення Європейського Союзу. Ми уніфікуємо ціни для нових релізів, які будуть узгоджені видавцями та дотримані продавцями. Це норма для більшості європейських країн.

 

13 європейських країн мають фіксовані ціни на книжки, враховуючи Австрію, Німеччину, Угорщину, Італію, Нідерланди, Норвегію та Іспанію. Поза Європою такого ж правила дотримуються Японія, Аргентина та Мексика.

 

Читати також: Співзасновник «Biblioteka Analiz» Пьотр Доброленцький: видавці та власники книгарень хочуть знати, які зараз тенденції

 

Пьотр Срока, менеджер з маркетингу онлайн книгарні Гендальф виступає проти фіксації цін і стверджує, що це матиме чимало негативних наслідків як для читачів, так і для книжкового ринку в цілому. 

 

З браком знижок читачі не будуть спроможні придбати актуальні дорожчі книжки й будуть змушені повертатись до раніших видань.

 

Також він наголошує, що великі книжкові мережі зазнають чималих збитків, адже утратять  змогу реалізувати окремі позиції книжок за цінами нижчими, ніж у видавців. Це вплине на бюджети шкіл, бібліотек, державних інституцій, компаній, що могли використовувати послуги цих мереж. Далі видавці будуть намагатись знизити вартість книжок шляхом зниження якості паперу і друку, і книжкова індустрія стане низькопробною. 

 

Нагадаємо, що Польща входить у 20-тку найбільш письменних країн світу та входить до списку з населенням, яке найбільше читає. Згідно з дослідженнями Польської Національної Бібліотеки, у 2020-ому 42 % респондентів твердили, що прочитали принаймні одну книжку за останні 12 місяців. Це на 3% більше, ніж попереднього року і на 5% ніж у 2018-ому.

Оригінал статті на Suspilne: У Польщі хочуть ввести фіксовану ціну на книжки на законодавчому рівні

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У селах України працює лише дві книгарні – УІК

Переважна більшість книгарень в Україні зосереджена в обласних центрах та великих містах. Про це йдеться в переліку, укладеному Українським інститутом книги.
Загалом у перелікові станом

Незламні бібліотеки і синергія перемоги: як святкують День бібліотек в умовах війни

30 вересня в Україні традиційно відзначають День бібліотек. Щороку бібліотекарі вигадують нові формати святкувань. 2019 року Українська бібліотечна асоціація разом з Українським інститу

Наталя Талалай. Мій Памук

За даними турецького видавництва «Yapı Kredi Yayınları», де виходять друком твори Орхана  Памука, станом на 2021 рік Памук написав двадцять три книжки і отримав безліч міжнародних літературних премій —

Щодо Спартака Субботи відкрили кримінальне провадження

Шевченківське управління поліції Головного управління Національної поліції в Києві проводить досудове розслідування щодо факту можливих протиправних дій з боку блогера, автора книжки «П

Визначений лавреат Всеукраїнської літературної премії імені Романа Гамади

25 вересня, напередодні 64-ої річниці від дня народження українського письменника, сходознавця і перекладача Романа Гамади у залі Інституту Франкознавства Львівського Національного університету імені

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"