У музеї, на маяку і в країні єдинорогів: опановуємо емоції з «Відчайдухами»

У музеї, на маяку і в країні єдинорогів: опановуємо емоції з «Відчайдухами»

Експертка з емоційного інтелекту Ельса Пунсет пише яскраві пригодницькі історії, у яких підказує дітям, як пропрацьовувати емоції найширшого спектра та вибудовувати продуктивні стосунки з однолітками. «Відчайдухи» це команда з братика, сестрички та песика, які час від часу вирушають на Олімпіаду емоцій, де під керівництвом мартинки Флорестан проходять різні випробування і вчаться опановувати різні почуття та переживання, з якими стикаються в реальному житті.

Ми вже розповідали, як «Відчайдухи» долали страхи і вчилися любові до себе. А нещодавно в українському перекладі вийшли ще три книжки із серії, які розповідають, як впоратися з такими непростими емоціями, як злість та сум, і навчитися дружити та співпрацювати. Кожна історія це потрапляння у нове цікаве середовище, долання несподіваних викликів і формування виграшних стратегій поведінки.

Протидратувальний бутерброд миру, або Приборкуємо гнів

Пунсет Ельса. Відчайдухи і таємниця динозавра / ілюстрації Росіо Бонілли; переклад з іспанської Анни Марховської. — Київ: Каламар, 2021. — 48 с.

Починається ця історія з маленького парадокса. Спокійному і врівноваженому Тасі в школі дали завдання опанувати свою злість і приготувати бутерброд миру. Хлопчик, переконаний в тому, що ніколи не злиться, негайно роздратувався, що не зможе виконати його. Тож не дивно, що одразу знайшлося завдання для Олімпіади емоцій навчитися опановувати гнів.

 

А для того, щоб дітям це краще вдалося, їхня тренерка з емоцій, мартинка Флорестан запросила додаткові тригери надзвичайно дратівливі тіні. Вони невідступно слідували за Тасі, Алексією і їхнім песиком Рокі, огидно поводилися, ще й серед ночі влаштували розгардіяш у Музеї науки.

Рокі, також роздратувавшись, поламав скелет динозавра, тож Відчайдухам довелося збирати розсипане, а ще вдалося помилуватися метеликами і виконати цікаві фізичні досліди. Та головне Тасі не лише зумів опанувати свій гнів, а й став справжнім майстром з приготування протидратувального бутерброда:

 

Щоби бутерброд миру вдався, потрібно глибоко дихати. Отак: виструнчуєшся і міцно стоїш на ногах, наче дерево в землі. Можна обрати своє улюблене дерево:  вербу, кипарис, баобаб, апельсин — яке завгодно… А потім вдихаєш повітря носом і подумки рахуєш до трьох. Один, два, три… Надуваєш живіт… І дуже повільно видихаєш, удвічі повільніше. Рахуєш: один, два, три, чотири, п’ять, шість. Краще видихати гучно. Якщо хочеш, — дуже гордо додав Тасі, — можеш уявити, що видихаєш ротом «злий» дим темного кольору… А носом вдихаєш чистий, кольоровий, дуже приємний дим. Обирай улюблений колір.

 

Героям книги доводиться зіткнутися з тим, що лють іноді має надзвичайно руйнівні наслідки, і вдається усвідомити важливу річ: ми сильніші за наш гнів. А отже, не маємо дозволяти, аби він керував нами.

Корисні стратегії контролювання гніву

  • Вежа. Дитина має візуалізувати свою проблему і символічно замкнути її у вежі. Здатність уявити проблему окремою та ізольованою допомагає дитині розслабитися й осмислити її.
  • Картки сили. Діти можуть створити картки з переліком речей, які допомагають опанувати і виражати найсильніші емоції — наприклад, гнів.
  • Банка проти злості. Треба наповнити розору банку різнокольоровим рисом і покласти всередину шматочки цупкого картону зі словами, які описують стратегії опанування злості: «РОЗСЛАБИТИСЯ», «ДИХАТИ», «ПОЛІЧИТИ ДО ДЕСЯТИ»… Діти мають трусити банку, щоб відшукати їх усі.

Купити книжку.

Чарівний жилет дружби, або Працюємо разом

Пунсет Ельса. Відчайдухи і пригода на маяку / ілюстрації Росіо Бонілли; переклад з іспанської Анни Марховської. — Київ: Каламар, 2021. — 48 с.

Дружба це не те, що стається саме собою. Іноді для того, аби знайти друзів, спершу треба навчитися співпрацювати і підтримувати одне одного. Саме цього навчалися у новому випробуванні на Олімпіаді емоцій Алексія, Тасі, Рокі та їхня гостя кузина Рибка.

 

Ця пригода починається з маленької морської катастрофи: діти вийшли дідусевим вітрильником на прогулянку і перекинулися. Звинувачуючи одне одного в тому, що стали призвідниками катастрофи, Відчайдухи геть-чисто пересварилися. Аж мусила втрутитися Флорестан, яка приготувала для них нове завдання: навчитися знаходити спільну мову з іншими і пізнати таємницю дружби.

 

Прикметно, що кожна місія героїв книжки відбувається в новому цікавому місці. Цього разу їхній шлях лежить на маяк, який тимчасово лишився без доглядача. Через грозу згасло його світло, і тепер може статися уже велика морська катастрофа, якщо діти не зможуть знову засвітити його. Життєво важлива місія це те, що може об’єднати навіть найбільш розрізнений колектив. Але, крім бажання, потрібне ще й уміння чути одне одного, співпрацювати й робити внесок у спільну справу.

В Ельси Пунсет є чудова метафора для цієї ситуації чарівний жилет дружби, в численних кишеньках якого сховані незамінні речі. Як і в дружбі, до якої кожен докладає щось, без чого решта не може обійтися, так і в пригоді на маяку спільними зусиллями вдалося досягнути важливої цілі засвітити світло.

 

Дружба це не ефемерна субстанція, вона підживлюється соціальними навичками, серед яких найважливіші співпраця і співіснування. Як відточити їх?

На чому базується дружба

  • Комунікативні навички. Це вміння вітатися і прощатися з незнайомцями, зав’язувати розмови, мати прості відповіді на поширені питання, говорити з позиції свого «я», розпізнавати вирази облич і передбачати ймовірну реакцію на ту чи іншу поведінку.
  • Навички емпатії та справедливості. Це вміння бути чемним або чемною, підбадьорювати інших і робити компліменти, обговорювати емоції персонажів з прочитаних чи почутих історій, робити приємності іншим.
  • Навички самоконтролю. Це вміння діяти за алгоритмом «зупинися подумай дій», тобто оцінити ситуацію, знайти найкращу стратегію для її вирішення і діяти відповідно до неї.

Купити книжку

Палац сумних єдинорогів, або Мистецтво підбадьорювання

Пунсет Ельса. Відчайдухи у країні єдинорогів / ілюстрації Росіо Бонілли; переклад з іспанської Анни Марховської. — Київ: Каламар, 2022. — 48 с. 

Вміння підбадьорити іншу дитину, яка сумує, неоціненне, особливо зважаючи на події, які ми проживаємо зараз. Така потреба постала перед Алексією, вчителька якої попросила проявити турботу про однокласницю, яка чомусь сумує. Не знаючи, як це слід робити, діти вирішили покликати на допомогу тренерку з емоцій Флорестан чим, між іншим, заслужили оплески, адже засвоїли важливий урок: замість того, щоб побиватися над чимось і плакати, слід просто попросити про допомогу.

 

І де ж краще пройти випробування з подолання суму, як не в Країні єдинорогів? Виявляється, навіть ці чарівні істоти іноді сумують.  Для них існує навіть окремий палац, де єдинороги можуть порюмсати, скільки заманеться, і мають тих, хто подбає про них і допоможе почуватися краще. Бо зрештою, сум це нормально, головне не дати йому полонити себе повністю.

Для того, щоб допомогти сумній людині чи єдинорогу, насправді не потрібно жодних особливих інструментів, пояснюють дітям:

 

У вас є вуха, щоб мовчки слухати єдинорогів… У вас є роти, щоб усміхатись і казати їм щось приємне… І маленькі теплі долоні, щоб гладити їх, лоскотати, акуратно смикати за вуха. … Розмовляйте з єдинорогами, малюйте разом, бавтеся… Так ви навчитеся полегшувати сум — і їхній, і свій.

 

Виявляється, кожен може підбадьорити свого  друга, близьку людину чи навіть незнайомця, які сумують. Головне бути уважним, чуйним і дбайливим.

Як допомогти собі впоратися із сумом

  • Поза сили. Це те, що одразу ж допоможе почуватися краще. Вдай із себе чемпіона, ніби ти щойно виграв перегони: високо підніми руки, упевнено стій на ногах і дивися вперед із широко розплющеними очима!
  • Щоденник вдячності. Людський мозок, запрограмований на виживання, схильний бачити і запам’ятовувати погане. Зосереджуючись щодня на приємних повсякденних дрібницях, ти  привчатимеш його бачити позитив.
  • Перелік «заспокійливих» слів і фраз, які можна застосовувати, коли хвилюєшся: «Усе гаразд», «Я впораюся», «Нічого страшного не сталося».  Також можна записати на папері, наприклад, «5 причин, чому не станеться нічого поганого», «5 причин, чому я впораюся з цим викликом» тощо.

 

Знати й розуміти свої емоції, давати лад сильним почуттям, аби вони не стали руйнівними, вибудовувати дружні стосунки і вміти, коли потрібно, попросити про допомогу це дуже важливі навички, які з допомогою книжок Ельси Пунсет діти зможуть опанувати вже змалечку.

Купити книжку

 

Матеріал створений у співпраці

 

Оригінал статті на Suspilne: У музеї, на маяку і в країні єдинорогів: опановуємо емоції з «Відчайдухами»

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

До Чернівців на театральний фестиваль приїдуть колективи із Харкова, Одеси, Києва…

У Чернівецькому драмтеатрі на фестивалі комедії «Золоті оплески Буковини» виступлять колективи із Харкова, Одеси, Києва, Львова та Чернівців.

Про це у Фейсбуці повідомляє Чернівецька обласна рада, перед

Роман Ребекки Кван «Жовтолика» екранізують

Компанія Lionsgate Television придбала права на екранізацію роману Ребекки Кван «Жовтолика» у форматі серіалу. Про це повідомляє американський розважальний тижневик Variety.
Режисеркою

У Польщі оцифрували перші львівські газети XVIII-XIX століть

Національний інститут імені Оссолінських у Вроцлаві «Оссолінеум» виклав у відкритий доступ скани кількох річників перших львівських газет 1776–1805 років. Про це йдеться на сайті Нижньо

Global Teacher Prize отримала вчителька укрмови й літератури, що руйнує стереотипи про сільську школу

У Міжнародний день учителя оголосили переможців щорічної премії для педагогів Global Teacher Prize Ukraine 2024. Про це повідомила ГС «Освіторія», організаторка премії.
Головною перемож

Книгарні «Збірка» погрожують через презентацію книжки з історіями квір-українців

Незалежній книгарні іноземної й української нонфікшн-літератури «Збірка» погрожують після анонсу презентації фотокнижки з історіями квір-українцями Fragile As Glass («Крихкі, як скло»).

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"