У мережі масово поширюють фейкові вірші Шевченка про зраду в Україні

У мережі масово поширюють фейкові вірші Шевченка про зраду в Україні

Мережею ширяться фейкові вірші нібито Тараса Шевченка про багачів, бідних і вбитих на війні синів. Читомо дослідило, що за останні роки Тарасові Григоровичу «приписали» десятки неправдивих віршів.

«Бідняк плаче, богач скаче, а влада грабує»

 

Вперше цей вірш опублікували на фейсбук-сторінці «Соломія Українець», яку неодноразово звинувачували у поширенні фейків і проросійських наративів. 

 

Громадянська мережа Опора ще в 2018 році писала, що «активна Fb-дописувачка Соломія Українець насправді не існує. Це спільнота, яка збирає “вподобайки”, розміщуючи гарні патріотичні картинки, українські пейзажі, дописи про героїв, поезії. А поміж цієї “краси” просуває дезінформацію, антисемітизм, настрої про “все пропало”, “третій майдан” і “відстрілювання бариг”». 

 

Раніше сторінка мала 309 тис. читачів, а вже зараз – 1,2 млн.

 

У соцмережах активно поширюють цей вірш, і публікації супроводжуються звинуваченням української влади у знеціненні життя «простих українців». Мовляв, «конституція тільки для бідних», тому їх кидають на війну. «Армія ботів» пише коментарі із такими наративами.

«Тихо плаче Україна сльозами і кров’ю»

 

Ще один вірш, який поширюють підозрілі YouTube-канали з «патріотичними» назвами: «Health and Rehabilitation», «Слава Україні Героям Слава Україна понад Усе», «Beautiful relaxing music» тощо. Контент на цих каналах різноманітний: від поєднання української та російської музики до спортивних тренувань і ремонту автомобілів. 

 

У коментарях до відео українці сумніваються у тому, що вірш написав Тарас Шевченко.

«Отак подивишся здаля на москаля»

 

У 209-й день народження Тараса Шевченка у соцмережах користувачі масово публікували вірш «Отак подивишся здаля на москаля». Проте у збірках поета такого вірша немає. Його написав киянин Ян Таксюр, який поширював російську пропаганду. СБУ затримали його зі звинуваченнями у держзраді. 

 

Крім того, у цей день поширювали й інші вірші (не) Тараса Шевченка: «Кацапи» та «А що, брати, проспали волю?».

 

Не вперше Шевченку приписують фейкові вірші, які набирають десятки тисяч переглядів. У 2020 році поету присвоювали авторство провокаційних віршів про «жидів» в українській владі, «хохлів» у Європі й «чванливих ляхів».

 

З приводу «шевченківських фейків» висловилася й Оксана Забужко на своїй фейсбук-сторінці. Письменниця вважає, що ці вірші «склепані в стилістиці малописьменного графомана й вкинуті в мережу як буцімто належні перу ТГШ» це чергова спроба російської пропаганди поширити свої наративи серед українців.

 

«Відчуття стилю в умовах інформаційної війни рятує від дуже багатьох пасток. Стиль, холера, стиль: як би не маскувалась чекістська гопота, як би не кувала собі голосочок, як у казці про вовка й козенят, — стиль обов’язково їх видасть», — зазначає письменниця і рекомендує читати «Кобзаря» Шевченка. Читомо приєднується до рекомендацій. 

 

Як повідомлялося, російська пропаганда підготувала «посібники» для створення фейків.

 

 

Чільне фото: колаж Читомо

Оригінал статті на Suspilne: У мережі масово поширюють фейкові вірші Шевченка про зраду в Україні

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

На найбільшому букіністичному ринку Львова продають російські книжки

На площі в районі вулиці Підвальної біля пам’ятника першодрукарю Івану Федорову продають на «блошиному ринку» книжки з російською пропагандою, які «оспівують російські спецслужби та імп

Видавчиня зі Сакартвело стала новою президенткою Міжнародної асоціації видавців

Керівниця відділу міжнародних зв’язків в картвельському видавництві «Intelekti» Ґванца Джобава стала новою президенткою Міжнародної асоціації видавців (IPA). Про це повідомляється на оф

95% учителів вважають, що успішність учнів погіршилася

Згідно з результатами опитування компанії Rakuten Viber та студії онлайн-освіти EdEra, 95% учителів відзначили, що навчальні результати учнів погіршилися з лютого 2022 року.
Основні пр

10 важливих думок Салмана Рушді на Lviv Book Forum

У межах ХXXІ Lviv Book Forum відбулася публічна розмова із Салманом Рушді та обговорення його нової книжки «Ніж» за участі українського письменника Олександра Михеда. Ми записали 10 най

Сайти, реклама й освіта — на які мовні порушення скаржаться українці?

Протягом 9 місяців 2024 року секретаріат уповноваженого із захисту державної мови отримав 1633 звернення щодо порушення Закону України «Про функціонування української мови як державної»

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"