У Кропивницькому презентували дослідження про письменника-земляка
![У Кропивницькому презентували дослідження про письменника-земляка У Кропивницькому презентували дослідження про письменника-земляка](https://nspu.com.ua/wp-content/uploads/2021/05/photo_2021-05-25_15-48-16.jpg)
Книгу «До безуму любив степ», присвячену нашому земляку, письменнику Юрію Яновському, презентували 25 травня в ОУНБ імені Дмитра Чижевського, передає CBN.
Написали книгу краєзнавець і журналіст Володимир Поліщук та завідувачка відділом мистецтв книгозбірні Світлана Ушакова.
Як зазначив дослідник, про докиївський період життя одного з найталановитіших українських прозаїків першої половини ХХ століття, тобто до травня 1922 року написано чимало. Проте в автобіографіях Юрія Яновського, у спогадах про нього рідних та знайомих, у художніх творах чимало суперечливих фактів. Так, сам Яновський в одній з автобіографій пише, що народився у Єлисаветграді, хоча привела на світ його мати у селі Маєрове. Чому Григорій став Юрієм? В якому «коліні» були родичами Микола Гоголь і Юрій Яновський і чи були взагалі? Чому в деяких книгах вказується, що батько був малописьменним, а мати селянкою з двокласною освітою. Проте не згадується, що ще шість років вона провела в Чигиринському жіночому монастирі й навчалась у монастирському училищі. Його програма передбачала вивчення математики, історії, словесності, географії, та французької. До речі, і рід був не бідний — дід Микола Яновський мав 180 десятин землі.
Дослідники розвіяли низку міфів про письменника та опублікували кілька цікавих фактів.
За словами Світлани Ушакової, у своїй книзі «Зустрічі і прощання» літературознавець і історик Григорій Костюк описав свої враження про видану в 1930 році книгу «Чотири шаблі», який до 1983 року залишався поза межами літературного процесу в Україні. Між тим роман вийшов у 1941 році у празькому видавництві «Колос». Уривок з нього у тому ж 1941-му був надрукований у газеті «Голос», яка виходила в Берліні. На думку дослідників, ці публікації, як писав Костюк, партизансько-антирадянського роману могли стати причиною гоніння і тиску на письменника та причиною його вимушеного пристосування до радянської ідеології.
![](https://i0.wp.com/cbn.com.ua/wp-content/uploads/2021/05/IMG_6397.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i1.wp.com/cbn.com.ua/wp-content/uploads/2021/05/IMG_6383.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i2.wp.com/cbn.com.ua/wp-content/uploads/2021/05/IMG_6376.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
![](https://i1.wp.com/cbn.com.ua/wp-content/uploads/2021/05/IMG_6371.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/cbn.com.ua/wp-content/uploads/2021/05/IMG_6370.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/cbn.com.ua/wp-content/uploads/2021/05/IMG_6356.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
Невдовзі книгу «До безуму любив степ» можна буде прочитати у розділі «Цифрова бібліотека» обласної книгозбірні та дізнатися, чи був Яновський націоналістом, та дослідити родовід Яновських за метричними записами церков.
Оригінал статті на НСПУ: У Кропивницькому презентували дослідження про письменника-земляка
Блог
90-ті, нульові й непокаране зло у романі «Хазяїн» Маркіяна КамишаМаркіян Камиш — добре відомий читацькій спільноті як сталкер і автор романів про Чорнобильську зону. У його новій книзі «Хазяїн» не буде Чорнобиля, але будуть ландшафти української Півн
У Харкові перейменували вулиці на честь Семенка, Йогансена й УшкаловаУ Харкові перейменують 48 вулиць та 3 станції метрополітену. Про це повідомили на сайті Харківської міської обласної адміністрації.
На мапі Харкова будуть зокрема такі вулиці:
вул. Гр
У Києві музей Булґакова знову облили червоною фарбою19 липня будівлю Київського літературно-меморіального музею Булґакова облили червоною фарбою. Про це музей повідомив на своїй фейсбук-сторінці.
«Замість поваги до закону, участі у грома
У межах всеукраїнського проєкту «Вільні читають українською!» вдалося зібрати близько 20 тисяч книжок для поповнення бібліотек та створення мобільних книжкових куточків у 6 деокупованих
У Мелітополі росіяни незаконно утримують журналістку Ірину ЛевченкоЖурналістку з Мелітополя Ірину Левченко незаконно утримують в одній з катівень у місті. Про це повідомило медіа «Новини Приазовʼя».
За словами сестри журналістки Олени Руденко, Ірину дв
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.