У Кропивницькому презентували дослідження про письменника-земляка

У Кропивницькому презентували дослідження про письменника-земляка

Книгу «До безуму любив степ», присвячену нашому земляку, письменнику Юрію Яновському, презентували 25 травня в ОУНБ імені Дмитра Чижевського, передає CBN.

Написали книгу краєзнавець і журналіст Володимир Поліщук та завідувачка відділом мистецтв книгозбірні Світлана Ушакова.

Як зазначив дослідник, про докиївський період життя одного з найталановитіших українських прозаїків першої половини ХХ століття, тобто до травня 1922 року написано чимало. Проте в автобіографіях Юрія Яновського, у спогадах про нього рідних та знайомих, у художніх творах чимало суперечливих фактів. Так, сам Яновський в одній з автобіографій пише, що народився у Єлисаветграді, хоча привела на світ його мати у селі Маєрове. Чому Григорій став Юрієм? В якому «коліні» були родичами Микола Гоголь і Юрій Яновський і чи були взагалі? Чому в деяких книгах вказується, що батько був малописьменним, а мати селянкою з двокласною освітою. Проте не згадується, що ще шість років вона провела в Чигиринському жіночому монастирі й навчалась у монастирському училищі. Його програма передбачала вивчення математики, історії, словесності, географії, та французької. До речі, і рід був не бідний — дід Микола Яновський мав 180 десятин землі.

Дослідники розвіяли низку міфів про письменника та опублікували кілька цікавих фактів.

За словами Світлани Ушакової, у своїй книзі «Зустрічі і прощання» літературознавець і історик Григорій Костюк описав свої враження про видану в 1930 році книгу «Чотири шаблі», який до 1983 року залишався поза межами літературного процесу в Україні. Між тим роман вийшов у 1941 році у празькому видавництві «Колос». Уривок з нього у тому ж 1941-му був надрукований у газеті «Голос», яка виходила в Берліні. На думку дослідників, ці публікації, як писав Костюк, партизансько-антирадянського роману могли стати причиною гоніння і тиску на письменника та причиною його вимушеного пристосування до радянської ідеології.

Невдовзі книгу «До безуму любив степ» можна буде прочитати у розділі «Цифрова бібліотека» обласної книгозбірні та дізнатися, чи був Яновський націоналістом, та дослідити родовід Яновських за метричними записами церков. 

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: У Кропивницькому презентували дослідження про письменника-земляка

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

В Україні запровадили механізм добровільної відмови від вченого звання

У Кабінеті міністрів затвердили постанову, що визначає механізм добровільної відмови від вченого звання. Її оприлюднили на вебпорталі органів виконавчої влади України.
До затвердження р

У Словаччині поет скоїв напад на прем’єр-міністра країни Роберта Фіцо

Прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо поранили під час стрілянини перед Будинком культури у Гандлова, де проходило засідання уряду. Про це повідомив словацький новинний сайт Aktualit

Хто з українських письменників-класиків одягав вишиванки

Щороку в третій четвер травня українці святкують День вишиванки. Зараз вишита сорочка є невіддільним символом української ідентичності, котру українці одягають не лише на свята. Цікаво,

Із життя пішла канадська письменниця і нобелівська лавреатка Еліс Манро

У віці 92 років померла канадська письменниця, майстриня короткого оповідання, лавреатка Нобелівської премії з літератури-2013 Еліс Манро.
Еліс Манро народилася 10 липня 1939 року в Онт

Стало відомо, які книжки Україна представить на виставці у Польщі

Наприкінці травня в Палаці культури й науки у Варшаві відбудеться Міжнародний книжковий ярмарок, на якому Україна представить національний стенд і літературну програму. Про це повідомил

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"