У Кропивницькому презентували дослідження про письменника-земляка
Книгу «До безуму любив степ», присвячену нашому земляку, письменнику Юрію Яновському, презентували 25 травня в ОУНБ імені Дмитра Чижевського, передає CBN.
Написали книгу краєзнавець і журналіст Володимир Поліщук та завідувачка відділом мистецтв книгозбірні Світлана Ушакова.
Як зазначив дослідник, про докиївський період життя одного з найталановитіших українських прозаїків першої половини ХХ століття, тобто до травня 1922 року написано чимало. Проте в автобіографіях Юрія Яновського, у спогадах про нього рідних та знайомих, у художніх творах чимало суперечливих фактів. Так, сам Яновський в одній з автобіографій пише, що народився у Єлисаветграді, хоча привела на світ його мати у селі Маєрове. Чому Григорій став Юрієм? В якому «коліні» були родичами Микола Гоголь і Юрій Яновський і чи були взагалі? Чому в деяких книгах вказується, що батько був малописьменним, а мати селянкою з двокласною освітою. Проте не згадується, що ще шість років вона провела в Чигиринському жіночому монастирі й навчалась у монастирському училищі. Його програма передбачала вивчення математики, історії, словесності, географії, та французької. До речі, і рід був не бідний — дід Микола Яновський мав 180 десятин землі.
Дослідники розвіяли низку міфів про письменника та опублікували кілька цікавих фактів.
За словами Світлани Ушакової, у своїй книзі «Зустрічі і прощання» літературознавець і історик Григорій Костюк описав свої враження про видану в 1930 році книгу «Чотири шаблі», який до 1983 року залишався поза межами літературного процесу в Україні. Між тим роман вийшов у 1941 році у празькому видавництві «Колос». Уривок з нього у тому ж 1941-му був надрукований у газеті «Голос», яка виходила в Берліні. На думку дослідників, ці публікації, як писав Костюк, партизансько-антирадянського роману могли стати причиною гоніння і тиску на письменника та причиною його вимушеного пристосування до радянської ідеології.
Невдовзі книгу «До безуму любив степ» можна буде прочитати у розділі «Цифрова бібліотека» обласної книгозбірні та дізнатися, чи був Яновський націоналістом, та дослідити родовід Яновських за метричними записами церков.
Оригінал статті на НСПУ: У Кропивницькому презентували дослідження про письменника-земляка
Блог
ЗБІР КОШТІВ НА РЕМОНТ І РЕКОНСТРУКЦІЮ БУДИНКУ ПИСЬМЕННИКІВ УКРАЇНИЯк відомо, 1 січня рашистські агресори обстріляли центр Києва.
Будинок письменників України – унікальна пам’ятка історії, мистецтва та архітектури (побудовний 1879 року) – зазнав значних пошкоджень внас
Фестиваль «Книжкова країна» відбудеться з 24 по 27 квітня 2025 року на ВДНГ у Києві. Про це Читомо повідомили організатори фестивалю.
За словами організаторів, цього року подія передбач
Болонський ярмарок дитячої літератури отримав нагороду почесного гостя за глобальну промоцію грамотності у межах Міжнародного книжкового ярмарку в Ченнаї (CIBF), Індія. Про це повідомля
Короткі списки «Книжка року-2024»: відомі претенденти ще у двох номінаціяхВсеукраїнський рейтинг «Книжка року-2024» оголосив короткі списки у двох номінаціях: «Софія» та «Красне письменство». Про це повідомили на сайті конкурсу.
Номінація «Софія»
Сучасна у
У Київській публічній бібліотеці імені Самеда Вургуна відкрили книгозбірню, присвячену творчій спадщині видатного українського поета, перекладача та майстра паліндромів Миколи Мірошниче
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.