У Києві відкрився ХIІ Книжковий Арсенал

У Києві відкрився ХIІ Книжковий Арсенал

У Києві розпочав роботу ХIІ Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал». 

У перший фестивальний день відбудеться 14 подій — дискусії, презентації, поетичні читання, арттерапевтичний воркшоп та кіноперформанс.

 

«Це щастя могти сьогодні відкрити Книжковий Арсенал. Це фестиваль, де осмислюються найважливіші питання суспільства. Я хотіла б висловити солідарність з книжковим Харковом, нам необхідно робити все на підтримку видавництв і друкарень звідти. Купуйте і читайте книжки зокрема від харківських видавництв», – закликала Олеся Островська-Люта, директорка Мистецького Арсеналу, під час відкриття.

 

 

Офіційне відкриття ХII Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» відбулося 30 травня о 17:00. Продовжить програму в цей день дискусія «Межа всередині нас» у межах фокус-теми «Життя на межі».

 

Директорка фестивалю Юлія Козловець під час відкриття сказала: «Усі ми завдячуємо ЗСУ за те, що робимо фестиваль, який нам дуже потрібен. Ми не чекаємо, допоки прийдуть кращі часи, а працюємо тут і зараз. Тут зростають наші діти, дорослішають підлітки, ми потребуємо єднання, фестиваль потрібен нам як спільноті. Я дуже вдячна нашій кураторській групі».

 

 

Фокус-тема «Життя на межі», кураторами якої стали Тетяна Огаркова та Володимир Єрмоленко, представлена в програмі 9 подіями: «Щоби зрозуміти Україну, потрібно бути на фронті, їздити на фронт, допомагати фронту. Щоб зрозуміти Європу, треба зрозуміти Україну. Це і є межа, яка є центром. Нехай навіть це центр, який кровоточить. Дослухаймося до цієї межі. Там не кінець життя. Там його початок. Сьогодні нам здається, що до межі — вісім годин автівкою. Але ця межа проходить всередині нас. Насправді вона завжди проходить всередині нас».

 

«Що таке межа? І чому ми з вами живемо на межі? Ця тема для нас була дуже важливою, тому що нам здається, що те, що переживає сьогодні кожен із нас — і видавець, і читач, і насамперед громадянин — це перебування на межі. Ми з Володимиром дуже багато їздимо вже більше ніж два роки на деокуповані території. І ми бачимо, власне, всю  цю  реальність, яка є нашою спільною. Бачимо руйнування, страждання людей. Дуже важливо не забувати, що реальністю є неймовірна сміливість усього народу, наших Збройних сил, людей у пікселі, які просто зараз перебувають на лініях оборони і роблять все можливе для того, щоб ми могли бути з вами тут», — сказала Тетяна Огаркова під час відкриття.

 

 

Літературна програма «Долаючи розрив», кураторкою якої є Олена Гусейнова, представить цілий ряд важливих інтелектуальних подій: «Тут на цій землі, де триває війна, так багато справжніх розривів. Рвуться тактичні рюкзаки й гранати, міни й снаряди. Серця й жили. Навіть якщо ми не вміємо розпізнати звук розриву, ми можемо розпізнати справжні значення слів та досвідів, можемо уникнути випадковості їхнього використання. Можемо вийти за межі переривчастої байдужості, за межі фантазій про дистанцію, неподоланну прірву і розрив. Можемо зробити простий вибір — вслухатися в голоси, в кожен голос поруч і в кожен віддалений голос».

 

Олена Гусейнова зазначила: «Слово “розрив” мені здається дуже болісним, тому що ми насправді багато почали говорити про те, як віддаляємось один від одного, розриваємо наші досвіди, не відчуваємо можливості наблизитись, говоримо про те, що можемо один одного ніколи більше не зрозуміти. І я безкінечно вірю, що цей розрив ми швидше конструюємо, фантазуємо і вигадуємо, а насправді нічого такого тісного і близького, як той перший час, для нас не існує. Моє життя людини в Києві, цивільної людини, може бути зрозуміле мені, тільки якщо я наближаюся в притул, хоча б у думках, в щоденних думках до тих, хто живе на прифронтових територіях або в окупації. Моє життя цивільної може бути мені зрозумілим тільки тоді, якщо я впритул вслухаюся в досвід своїх колег-військових. Я закликаю вас відчувати зрощення розриву в кожній події і розмові».

 

 

Програму для/про дітей та підлітків «Із широко розплющеними очима» представить кураторка Оля Русіна: «Наші життя зараз — це часто поєднання крайніх емоцій і станів, балансування між відчаєм та надією, сумом і вдячністю; і, зрештою, саме за ці почуття, і позитивні, і негативні, ми зараз тримаємося. Діти й підлітки також дорослішають у цьому. Їхні перші досвіди перепали на два роки повномасштабної війни, десять років війни на Сході, окупацію росією Криму, багатьох місяців пандемії. Й іншого дорослішання у них не буде».

 

Професійна програма Книжкового Арсеналу, яку курує Оксана Карп’юк, також підсилює міжнародну складову Фестивалю та започатковує The Book Arsenal Fellowship Program, в межах якої Книжковий Арсенал відвідують іноземні видавці та літературні агенти, зацікавлені в українському книговиданні: «Крім свідчення факту розвитку індустрії, нам також випадає надзвичайно цікаве завдання — досліджувати та рефлексувати навколо процесів у книжковій галузі, а також шукати вектори розвитку та виходу за межі, які нам поки що не вдалося подолати».

 

Спеціальну програму «МІСТА НА МЕЖІ» представить «П’ятий Харків» у співпраці з Харківським Літературним Музеєм. Куратор програми — Євгеній Стасіневич: «Чим можна пояснити сплеск культурного життя Харкова — з харківської та київської перспективи? Чому культура не відпадає “за принципом залишковості”, а стає чи не осердям дискусій у суспільній сфері? Чому тепер у нашому житті ще більше розмов про історію, — і якщо воно вже так, то яким є точніший погляд на міста та країну як втілення порубіжності?
Отже, міста, отже, межа. А ще війна та культура. І ми посеред цього. Часто без точних слів, проте з потребою говорити. І хай Місто нам допоможе».

 

Спеціальну програму «ТРИВАННЯ ГОЛОСУ» представить Український ПЕН:

«Іноді у нашому голосі чути все більше втоми, але ми переборюємо її, щоб розмовляти зі світом — гучно, переконливо і суб’єктно. І ми ніколи не дозволяємо собі мовчання, бо говоримо не лише за себе, а й за тих, кого росія позбавила голосу, й за тих, у кому наш голос триватиме далі. Протягом століть імперія штовхала нас у безголосся, але нарешті ми повертаємо собі своє — свої імена і свої голоси».

 

Найбільшу кількість подій містить Програма видавців, яка є наймасштабнішою на ХIІ Книжковому Арсеналі.

 

Візуальна складова XI Книжкового Арсеналу буде представлена 10 виставковими проєктами:

 • Життя на межі;
 • ДЕФІЛЯДА;
 • Вдягаю піксель. Історії тих, хто обрав боротьбу;
 • На згадку про нас;
 • ПРОСТІ РЕЧІ. Марина Талютто;
 • ВЛАСНІ НАЗВИ. VOX POPULI;
 • Naïve Ukrainian Gardens. Сергій Полежака;
 • Оболонья;
 • Діалоги;
 • Пелікан. Персональна виставка Жені Олійник (виставка в Малій Галереї Мистецького арсеналу).

 

У межах ХІІ Книжкового Арсеналу можна буде познайомитися з чотирма книжковими колекціями:

 • Колекція видань-переможців конкурсу «Найкращий книжковий дизайн — 2023»
 • Колекція українських візуальних видань Talking Pictures — 2024
 • Колекція Showcasing over 100 Award Winning German Photobooks
 • Колекція «Книжки з Франції — 2024: книжки для дітей та підлітків, комікси та графічні романи».

 

Повну програму фестивалю можна переглянути тут.

 

Як відомо, 2023 року Книжковий Арсенал тривав з 22 до 25 червня в офлайн-форматі. У 2022 році фестиваль не відбувся через широкомасштабне російське вторгнення.

 

 

Фото: Дарина Головань

Оригінал статті на Suspilne: У Києві відкрився ХIІ Книжковий Арсенал

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У США вийде книжка Оксани Луцишиної Love Life

У серії Українського наукового інституту Гарвардського університету вийде роман Оксани Луцишиної Love Life («Любовне життя»). Про це повідомили на фейсбук-сторінці університету.
Роман н

Професор Єльського університету перерахував $20 тисяч на навчання українських захисників

Американський філософ, професор Єльського університету Джейсон Стенлі перерахував Фонду компетентної допомоги армії «Повернись живим» $20 000, які отримав за роботу почесним професором

Оголосили лавреатів американської премії The Carnegie Medal

Американська бібліотечна асоціація оголосила лавреатів щорічної літературної премії The Carnegie Medal. Про це повідомляється на сайті асоціації.
Книжка The Berry Pickers («Збирачі ягод

Авдіопроєкт з класикою укрліт став переможцем премії «Освіторія.Медіа award»

Проєкт «Укрліт» від Megogo, у межах якого озвучили понад 250 творів з української літератури, став переможцем у номінації «edTech прорив» премії «Освіторія.Медіа award 2024». Про це пов

Шляхи пам’яті та боротьби: 5 нових фотокниг про Україну

Цього року видавничий світ збагатився кількома виданнями, що ставлять перед собою завдання відтворити та проаналізувати складний контекст історичних та сучасних подій в Україні. 
Одні а

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"