У Гарвардському університеті створили базу даних з джерелами з історії України

Український науково-дослідний університет Гарвардського університету створив базу даних Fontes: Open Access Sources for Ukrainian History з працями про історію України. Про це повідомили на сайті інституту.
Усіма матеріалами й ресурсами на сайті Fontes можна користуватися для досліджень з історії України.
«Назва Fontes відсилає до латинського слова “джерела”, оскільки наш проєкт має на меті об’єднати студентів, дослідників та громадськість із вільно доступними первинними ресурсами для дослідження минулого України від доісторичної епохи до XXI століття», — повідомляють в інституті. Там кажуть, що поштовхом для створення бази даних стала потреба сприяти онлайн-доступу до джерел з історії України, оскільки фізично потрапити до архівів з інформацією стало складніше через пандемію й повномасштабне російське вторгнення до України.
Нині на сайті вже є дані з багатьох періодів історії України від стародавніх скіфів, Київської Русі, козацької Гетьманщини до радянської доби та революцій і війн XXI століття.
База даних містить посилання на вебсайти з першоджерелами з історії України, які можна переглядати у вільному доступі і використовувати в наукових дослідженнях. Це архівні документи, книжки, журнали, фотографії, фільми тощо. При створенні Fontes працівники інституту орієнтувалися на «Цифровий посібник з дослідження радянської історії» Центру російських та євразійських досліджень ім. Девіса.
Для зручнішої навігації по базі даних є низка тегів: категорія, регіон, епоха, вихідний формат, ключові слова та мова.
Базу даних планують поповнювати. Запропонувати додати до неї цифровий ресурс можна за посиланням.
Як відомо, Український інститут Гарвардського університету видає серію перекладів української літератури на англійську мову: це книжки «Бабин Яр. Голосами» Маріанни Кіяновської, «В ізоляції» та «Світлий шлях: історія одного концтабору» Станіслава Асєєва, «Мондеґрін: Пісні про смерть і любов» Володимира Рафеєнка, «Україна, війна, любов. Донецький щоденник» Олени Стяжкіної, «Фелікс Австрія» Софії Анрухович та «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швайцарію» Майка Йогансена.
Чільне зображення: sources-ukraine.huri.share.library.harvard.edu
Оригінал статті на Suspilne: У Гарвардському університеті створили базу даних з джерелами з історії України
Блог
Відомі переможниці премії Women in Arts-2025Оголосили лавреаток премії Women in Arts-2025. Про це повідомила кореспондентка Читомо.
Переможницею у номінації «Жінки в літературі» стала Олена Герасим’юк.
Олена Герасим’юк — поетка
П’єса «Баланс» драматургині і ветеранки Аліни Сарнацької перемогла в конкурсі «Драма.UA». Про це повідомили на сторінці конкурсу.
До фіналу конкурсу також увійшли п’єси:
«Брідські явищ
У Польщі, Канаді й Португалії відкрили нові «Українські книжкові полички»У червні 2025 року нові «Українські книжкові полички» з’явилися одразу в трьох містах: португальському місті Коїмбра, польському Рибніку та канадському Бремптоні. Про це повідомили у по
У Фінляндії зафіксували найвищу активність у бібліотеках за майже 20 років2024 рік став рекордним для публічних бібліотек Фінляндії: кількість позичань друкованих книжок досягла найвищого рівня з 2005-го. Про це повідомляє національна телерадіомовна компанія
Відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».17 червня у нас відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».
Цього вечора до нас завітала чудова українська сім’я — Юрій Пероганич і Тетяна Череп‑Пероганич. Він — активний учасн
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.