У Вінниці демонтували пам’ятник Горькому. Гагаріну приготуватися?

У Вінниці демонтували пам’ятник Горькому. Гагаріну приготуватися?

У Вінниці розпочався процес деколонізації. Першим ділом перейменували кілька вулиць та провулків, один парк та демонтували пам’ятник радянському письменнику. Що буде далі?

Під час чергової сесії міської ради ухвалили рішення про те, що сім топонімів Вінницької громади отримають нові назви. Міський голова Вінниці пише, що за це депутати проголосували одностайно. 

Про новоявлені вулиці на честь міста-героя Маріуполя замість Московської та парк Вишенський замість парку Дружби народів читайте тут.

Буквально через годину після цього демонтували пам’ятник радянському письменнику Максиму Горькому, який стояв у парку імені Леонтовича. Наразі від нього залишився лише постамент з іржавими слідами колишнього «вершника». 

Відео розборки опублікували на сторінці Вінницького історичного товариства. На ньому видно, що Горького не скидали, як це було з діячами минулого в деяких інших містах, а обережно демонтували за допомогою крану. 

Після пам’ятник поклали в лафет автівки та вивезли на зберігання до історико-меморіального комплексу пам’яті жертв нацизму (ставка «Вервольф»). Саме там наразі зберігаються демонтовані раніше Терногородський, Козицький та Запорожець. Згодом експозиція буде доступною перегляну всіма охочими. 

Ми запитали директора Музею Вінниці Олександра Федоришена про подальшу долю місця, що на ньому стояв Горький. За словами історика, наразі це питання не вирішено. 

— Пам’ятник Горькому знаходився на території цвинтаря, де ховали людей щонайменше з 18 століття і до 1935 року, коли територію приєднали до парку, — пояснює Олександр. — Я не впевнений, що це добре місце для пам’ятника, наприклад, Леонтовичу, про який багато говорять. Тим паче, що на сусідній алеї Видатних земляків, вже є погруддя Леонтовичу. 

Відомо, що пам’ятник Горькому встановили у 1968 році. Його вилито з дюралюмінію. А майже двома десятками роками раніше, у 1939-му, ім’ям письменника назвали парк, що в ньому пам’ятник простояв понад півстоліття. 

Гранітний постамент, який наразі залишився єдиним нагадуванням про Горького, також демонтують та перевезуть на зберігання до музею.

У парку імені Леонтовича є й вищезгадана алея Видатним землякам. У петиції з переліком топонімів для перейменування, згадували, зокрема, прізвища Некрасова та Трублаїні, які мають погруддя на цій алеї. Запитали Олександра Федоришена про їхнє майбутнє, а також про подальшу долю погруддя Юрія Гагаріна, що встановлене на території педагогічного коледжу. 

За його словами, ідеї з демонтажу цих погрудь їм надходили він містян. Але ніяких рішень щодо цього поки не приймалося ані Радою з питань історії та спадщини топоніміки, ні виконкомом, не обговорювали цього й на сесіях ВМР. 

— Питання з погруддям Юрія Гагаріна непросте, адже він є основоположником механізму появи почесних громадян Вінниці. Ще у 1961 році. Але так, пропозиції про його демонтаж дійсно надходили, — додав Олександр.

vn.20minut.ua

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: У Вінниці демонтували пам’ятник Горькому. Гагаріну приготуватися?

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Поетична збірка Галини Крук — у лонглисті премії американського ПЕН

У номінацію «Перекладна поезія» премії PEN America Literary Awards увійшла збірка Галини Крук Lost in Living. Про це повідомили на офіційному сайті американського ПЕН-клубу.
Збірка Lost

Двоє українських видавців – у короткому списку премії «Підприємець року 2025»

Серед 16 фіналістів премії «Підприємець року 2025» — двоє генеральних директорів українських видавництв. Про це повідомляється на сайті премії.
До короткого списку премії потрапили гене

У Швеції відбувся унікальний концерт «Бароко в жовто-блакитних тонах – шведсько-українське…

«Бароко в жовто-блакитних тонах – шведсько-українське музичне переплетення». Захід відкрив слухачам дивовижний світ української поліфонії XVII століття, гармонійно поєднаної з бароковими танцями зі шведс

Які 20 українських видавництв випустили найбільше книжок у 2024 році

У 2024 році 742 видавництва надіслали обов’язкові примірники своїх видань до Книжкової палати України. Про це повідомила Книжкова палата України у відповідь на інформаційний запит Читом

Аскольд Мельничук став лавреатом премії за найкращу есеїстику від університету США

Американський письменник українського походження Аскольд Мельничук став лавреатом премії за найкращу есеїстику від видання Great River Review та університету Міннесоти. Про це Читомо по

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"