У Вінниці демонтували пам’ятник Горькому. Гагаріну приготуватися?

У Вінниці демонтували пам’ятник Горькому. Гагаріну приготуватися?

У Вінниці розпочався процес деколонізації. Першим ділом перейменували кілька вулиць та провулків, один парк та демонтували пам’ятник радянському письменнику. Що буде далі?

Під час чергової сесії міської ради ухвалили рішення про те, що сім топонімів Вінницької громади отримають нові назви. Міський голова Вінниці пише, що за це депутати проголосували одностайно. 

Про новоявлені вулиці на честь міста-героя Маріуполя замість Московської та парк Вишенський замість парку Дружби народів читайте тут.

Буквально через годину після цього демонтували пам’ятник радянському письменнику Максиму Горькому, який стояв у парку імені Леонтовича. Наразі від нього залишився лише постамент з іржавими слідами колишнього «вершника». 

Відео розборки опублікували на сторінці Вінницького історичного товариства. На ньому видно, що Горького не скидали, як це було з діячами минулого в деяких інших містах, а обережно демонтували за допомогою крану. 

Після пам’ятник поклали в лафет автівки та вивезли на зберігання до історико-меморіального комплексу пам’яті жертв нацизму (ставка «Вервольф»). Саме там наразі зберігаються демонтовані раніше Терногородський, Козицький та Запорожець. Згодом експозиція буде доступною перегляну всіма охочими. 

Ми запитали директора Музею Вінниці Олександра Федоришена про подальшу долю місця, що на ньому стояв Горький. За словами історика, наразі це питання не вирішено. 

— Пам’ятник Горькому знаходився на території цвинтаря, де ховали людей щонайменше з 18 століття і до 1935 року, коли територію приєднали до парку, — пояснює Олександр. — Я не впевнений, що це добре місце для пам’ятника, наприклад, Леонтовичу, про який багато говорять. Тим паче, що на сусідній алеї Видатних земляків, вже є погруддя Леонтовичу. 

Відомо, що пам’ятник Горькому встановили у 1968 році. Його вилито з дюралюмінію. А майже двома десятками роками раніше, у 1939-му, ім’ям письменника назвали парк, що в ньому пам’ятник простояв понад півстоліття. 

Гранітний постамент, який наразі залишився єдиним нагадуванням про Горького, також демонтують та перевезуть на зберігання до музею.

У парку імені Леонтовича є й вищезгадана алея Видатним землякам. У петиції з переліком топонімів для перейменування, згадували, зокрема, прізвища Некрасова та Трублаїні, які мають погруддя на цій алеї. Запитали Олександра Федоришена про їхнє майбутнє, а також про подальшу долю погруддя Юрія Гагаріна, що встановлене на території педагогічного коледжу. 

За його словами, ідеї з демонтажу цих погрудь їм надходили він містян. Але ніяких рішень щодо цього поки не приймалося ані Радою з питань історії та спадщини топоніміки, ні виконкомом, не обговорювали цього й на сесіях ВМР. 

— Питання з погруддям Юрія Гагаріна непросте, адже він є основоположником механізму появи почесних громадян Вінниці. Ще у 1961 році. Але так, пропозиції про його демонтаж дійсно надходили, — додав Олександр.

vn.20minut.ua

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: У Вінниці демонтували пам’ятник Горькому. Гагаріну приготуватися?

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Продовження попаданки!

Усім привіт! 

Оновлення книги Академія дружин драконів вже на сайті! 

 

                        Запрошую до прочитання 

поціновувачів фентезі,

Досьє на персонажа

Ім’я: Белла

Фамілія: Франкс

Рід: Франкс

Країна: Україна (перебування в цей момент)

Вік: 16

Ріст: 165 см

Характер: хитра; весела; вигадлива.

Родичі: Ян Косориконіг – зведений брат ; Ольга Косориконіг – опікун.

Сильні

Не варто проходити повз)

Ваша підтримка дуже важлива для мене)Підтримайте мене та цю книгу)І деякий подарунок для вас)

Няня по зальоту

Оце я потрапила! Так, саме такі думки завітали до мене в голову, коли я дізналася, що мені доведеться підміняти

Я теж хочу собі принца!

Привіт всім) Останнім часом мене тягне на історії про королівства)) Як тільки я дочитала до останньої випущеної глави книжку Юліанни “Та єдина, яку він шукав”, то одразу почала шерстити букнет на ще щось подібної тематики

Нова обкладинка та трішки перчику)

Слава Україні! 

Шановні читачі, хочу повідомити, що історія

“День студента”

отримала нову обкладинку! Ось так вона виглядає зараз)  

Також хочу поділитися враженнями про книгу, яку нещодавно почала

Перейти до блогу

Нові автори

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Ірина Каспрук

Я – Ірина Каспрук. Поетеса, авторка поетичної збірки “Вплітаючи квіти у своє волосся”. Друзі часто називають мене Сонячна, тому більше моєї поезії ви знайдете у соцмережах за #sonyachna. Детальніше ознайомитись з моєю творчістю можна ось тут : https://www.facebook.com/irkaspruk/

Камелія Кількість робіт: 8 Перейти до "Нові автори"