У вільний доступ виклали архівні документи про митців України, Чехії та Грузії
У інтернеті оприлюднили 1000 розсекречених документів комуністичних спецслужб з українських, чеських та грузинських архівів про 30 митців двадцятого століття, зокрема письменників, за якими стежила комуністична влада. Про це повідомив Центр досліджень визвольного руху.
Колекцію «Репресоване мистецтво» опублікували на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.
Інформація розповідає про взаємовідносини представників мистецтва та комуністичної влади в трьох країнах. До архіву потрапили як матеріали про переслідування та утиски, так і задокументовані факти співпраці з репресивними органами. Усі опубліковані документи стали основою онлайн-виставки «Репресоване мистецтво», яку презентують незабаром у вільному доступі.
Кожна з трьох країн представлена десятьма митцями. До української частину проєкту ввійшли документи на письменників Остапа Вишню, Олександра Довженка, Василя Стуса, Валер’яна Підмогильного.
Серед чехів, за якими стежили агенти ŠtB і документи на яких увійшли до проєкту, — перший президент Чехії та драматург Вацлав Гавел, письменники Мілан Кундера, Павел Когоут.
«Опубліковані матеріали містять також фото, багато з них публікуються вперше. За допомогою нового функціоналу сайту Електронного архіву, користувачі відтепер можуть формувати колекції документів за власними інтересами у своєму «кошику», − додають історики.
Документи публікують у межах проєкту «Репресоване мистецтво. Національна культура очима КҐБ/ŠtB: Україна, Чехія, Грузія», який реалізує Центр досліджень визвольного руху спільно з чеською організацією Gulag.cz та грузинською організацією SovLab:Soviet Past Research Laboratory за підтримки Європейського Союзу за програмою Дім Європи.
Архівні партнери проєкту: Галузевий державний архів Служби безпеки України, Архів органів державної безпеки (Чехія), Центральний державний архів громадських об’єднань України, Центральний державний архів-музей літератури і мистецтв України, Державний музей літератури Грузії імені Георгія Леонідзе.
Електронний архів — сервіс відкритого онлайндоступу до повнотекстових копій архівних матеріалів. Втілюється Центром досліджень визвольного руху за підтримки партнерів. Тут у вільному доступі та у високій якості публікуються документи про український визвольних рух, матеріали з архівів КҐБ та інші тематичні колекції, присвячені історії ХХ століття. Зараз на сайті вже більше 28 тисяч оцифрованих архівних документів, доступних для завантаження.
Нагадаємо, раніше у вільний доступ виклали архівні документи про масовий терор щодо «Розстріляного відродження», серед яких ті, що стосуються Михайля Семенка, Миколи Зерова і Майка Йогансена.
Оригінал статті на Suspilne: У вільний доступ виклали архівні документи про митців України, Чехії та Грузії
Блог
До Чернівців на театральний фестиваль приїдуть колективи із Харкова, Одеси, Києва…У Чернівецькому драмтеатрі на фестивалі комедії «Золоті оплески Буковини» виступлять колективи із Харкова, Одеси, Києва, Львова та Чернівців.
Про це у Фейсбуці повідомляє Чернівецька обласна рада, перед
Роман Ребекки Кван «Жовтолика» екранізуютьКомпанія Lionsgate Television придбала права на екранізацію роману Ребекки Кван «Жовтолика» у форматі серіалу. Про це повідомляє американський розважальний тижневик Variety.
Режисеркою
Національний інститут імені Оссолінських у Вроцлаві «Оссолінеум» виклав у відкритий доступ скани кількох річників перших львівських газет 1776–1805 років. Про це йдеться на сайті Нижньо
Global Teacher Prize отримала вчителька укрмови й літератури, що руйнує стереотипи про сільську школуУ Міжнародний день учителя оголосили переможців щорічної премії для педагогів Global Teacher Prize Ukraine 2024. Про це повідомила ГС «Освіторія», організаторка премії.
Головною перемож
Незалежній книгарні іноземної й української нонфікшн-літератури «Збірка» погрожують після анонсу презентації фотокнижки з історіями квір-українцями Fragile As Glass («Крихкі, як скло»).
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.