Український ПЕН закликав звільнити білоруського літературознавця Аляксандра Фядуту

Український ПЕН закликав звільнити білоруського літературознавця Аляксандра Фядуту

Український ПЕН вимагає негайного звільнення білоруського літературознавця та політолога Аляксандра Фядуту та решти білоруських політв’язнів, а також забезпечення їх усією необхідною медичною та правовою допомогою. Про це йдеться в заяві Українського ПЕН.

 

«11 квітня в Москві зник Аляксандр Фядута, літературознавець, доктор наук Яґеллонського університету, спеціаліст із літератури XIX століття, а також – політолог і один із головних публічних критиків Аляксандра Лукашенки після виборів Президента Республіки Білорусь 2020 року», – зауважує ПЕН.

 

Як зазначається, 13 квітня Комітет державної безпеки Білорусі визнав затримання Фядути за статтею 108 Кримінально-процесуального кодексу «Затримання через безпосередньо виниклу підозру у скоєнні злочину», не назвавши ані злочину, у якому підозрюється Фядута, ані обставин його затримання, ані місця його теперішнього перебування.

 

Також 11 квітня в Москві зі свого готелю невідомими, що представилися співробітниками спецслужб, було викрадено Юрася Зянковіча, громадянина США, адвоката і колишнього регіонального лідера партії БНФ (Білоруський Народний Фронт), що перебуває в опозиції до чинної білоруської влади. Окрім того, 12 квітня було затримано Ригора Кастусьова, лідера партії БНФ. Зараз Юрась Зянковіч і Ригор Кастусьов перебувають у СІЗО КДБ Білорусі у Мінську.

 

«Це все дозволяє розглядати затримання Аляксандра Фядути як політично мотивоване переслідування, як частину політичних репресій чинної білоруської влади проти опонентів Аляксандра Лукашенки», – підкреслюється в заяві Українського ПЕН.

 

17 квітня КДБ Республіки Білорусь заявив про те, що затримані планували здійснити державний переворот у Республіці Білорусь і «за допомогою американських спецслужб» і «українських націоналістів» «фізично усунути» Аляксандра Лукашенку. Сам Лукашенка заявив, що замах планувався не лише на нього, а й на його дітей. Жодних переконливих доказів цих намірів надано не було.

 

«Це вже не перше ув’язнення Аляксандра Фядути. Під час виборів президента Республіки Білорусь 2010 року Аляксандр Фядута працював в штабі Уладзіміра Някляєва, опозиційного до влади кандидата. Після виборів він був заарештований і ув’язнений у СІЗО КДБ Республіки Білорусь. Тоді Amnesty International визнав його в’язнем сумління. Аляксандр Федута має давні проблеми зі здоров’ям: діабет і слабке серце. Попереднє ув’язнення стало складним випробуванням для нього.

 

Інакше ніж абсурдом і фальсифікацією у стилі 1930-х років назвати звинувачення на адресу Аляксандра Фядути в спробі державного перевороту і замаху на Аляксандра Лукашенку та його дітей неможливо», – наголосив ПЕН.

 

На захист Аляксандра Фядути вже стали Білоруський, Московський і Польський ПЕН-центри. Заяву Українскього ПЕН-центру підписали Андрій Курков, Сергій Плохій, Юрко Прохасько, Оксана Луцишина, Юрій Винничук та інші.

 

Нагадаємо, 24 лютого стартував медіапроєкт «Люди з порожніх стільців» (#EmptyChairPeople), присвячений письменникам і журналістам України та світу, яких переслідують через їхні політичні переконання. Проєкт реалізовують медіа «Читомо» та Український ПЕН за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED).

 

Зокрема, у межах проєкту вийшов матеріал «Країну спакували в автозак»: білоруські письменники та журналісти-політв’язні.

 

Чільна: euroradio.fm

Оригінал статті на Suspilne: Український ПЕН закликав звільнити білоруського літературознавця Аляксандра Фядуту

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

В Україні запровадили механізм добровільної відмови від вченого звання

У Кабінеті міністрів затвердили постанову, що визначає механізм добровільної відмови від вченого звання. Її оприлюднили на вебпорталі органів виконавчої влади України.
До затвердження р

У Словаччині поет скоїв напад на прем’єр-міністра країни Роберта Фіцо

Прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо поранили під час стрілянини перед Будинком культури у Гандлова, де проходило засідання уряду. Про це повідомив словацький новинний сайт Aktualit

Хто з українських письменників-класиків одягав вишиванки

Щороку в третій четвер травня українці святкують День вишиванки. Зараз вишита сорочка є невіддільним символом української ідентичності, котру українці одягають не лише на свята. Цікаво,

Із життя пішла канадська письменниця і нобелівська лавреатка Еліс Манро

У віці 92 років померла канадська письменниця, майстриня короткого оповідання, лавреатка Нобелівської премії з літератури-2013 Еліс Манро.
Еліс Манро народилася 10 липня 1939 року в Онт

Стало відомо, які книжки Україна представить на виставці у Польщі

Наприкінці травня в Палаці культури й науки у Варшаві відбудеться Міжнародний книжковий ярмарок, на якому Україна представить національний стенд і літературну програму. Про це повідомил

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"