Український ПЕН закликав звільнити білоруського літературознавця Аляксандра Фядуту

Український ПЕН закликав звільнити білоруського літературознавця Аляксандра Фядуту

Український ПЕН вимагає негайного звільнення білоруського літературознавця та політолога Аляксандра Фядуту та решти білоруських політв’язнів, а також забезпечення їх усією необхідною медичною та правовою допомогою. Про це йдеться в заяві Українського ПЕН.

 

«11 квітня в Москві зник Аляксандр Фядута, літературознавець, доктор наук Яґеллонського університету, спеціаліст із літератури XIX століття, а також – політолог і один із головних публічних критиків Аляксандра Лукашенки після виборів Президента Республіки Білорусь 2020 року», – зауважує ПЕН.

 

Як зазначається, 13 квітня Комітет державної безпеки Білорусі визнав затримання Фядути за статтею 108 Кримінально-процесуального кодексу «Затримання через безпосередньо виниклу підозру у скоєнні злочину», не назвавши ані злочину, у якому підозрюється Фядута, ані обставин його затримання, ані місця його теперішнього перебування.

 

Також 11 квітня в Москві зі свого готелю невідомими, що представилися співробітниками спецслужб, було викрадено Юрася Зянковіча, громадянина США, адвоката і колишнього регіонального лідера партії БНФ (Білоруський Народний Фронт), що перебуває в опозиції до чинної білоруської влади. Окрім того, 12 квітня було затримано Ригора Кастусьова, лідера партії БНФ. Зараз Юрась Зянковіч і Ригор Кастусьов перебувають у СІЗО КДБ Білорусі у Мінську.

 

«Це все дозволяє розглядати затримання Аляксандра Фядути як політично мотивоване переслідування, як частину політичних репресій чинної білоруської влади проти опонентів Аляксандра Лукашенки», – підкреслюється в заяві Українського ПЕН.

 

17 квітня КДБ Республіки Білорусь заявив про те, що затримані планували здійснити державний переворот у Республіці Білорусь і «за допомогою американських спецслужб» і «українських націоналістів» «фізично усунути» Аляксандра Лукашенку. Сам Лукашенка заявив, що замах планувався не лише на нього, а й на його дітей. Жодних переконливих доказів цих намірів надано не було.

 

«Це вже не перше ув’язнення Аляксандра Фядути. Під час виборів президента Республіки Білорусь 2010 року Аляксандр Фядута працював в штабі Уладзіміра Някляєва, опозиційного до влади кандидата. Після виборів він був заарештований і ув’язнений у СІЗО КДБ Республіки Білорусь. Тоді Amnesty International визнав його в’язнем сумління. Аляксандр Федута має давні проблеми зі здоров’ям: діабет і слабке серце. Попереднє ув’язнення стало складним випробуванням для нього.

 

Інакше ніж абсурдом і фальсифікацією у стилі 1930-х років назвати звинувачення на адресу Аляксандра Фядути в спробі державного перевороту і замаху на Аляксандра Лукашенку та його дітей неможливо», – наголосив ПЕН.

 

На захист Аляксандра Фядути вже стали Білоруський, Московський і Польський ПЕН-центри. Заяву Українскього ПЕН-центру підписали Андрій Курков, Сергій Плохій, Юрко Прохасько, Оксана Луцишина, Юрій Винничук та інші.

 

Нагадаємо, 24 лютого стартував медіапроєкт «Люди з порожніх стільців» (#EmptyChairPeople), присвячений письменникам і журналістам України та світу, яких переслідують через їхні політичні переконання. Проєкт реалізовують медіа «Читомо» та Український ПЕН за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED).

 

Зокрема, у межах проєкту вийшов матеріал «Країну спакували в автозак»: білоруські письменники та журналісти-політв’язні.

 

Чільна: euroradio.fm

Оригінал статті на Suspilne: Український ПЕН закликав звільнити білоруського літературознавця Аляксандра Фядуту

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

В закарпатській кузні «Гамора» відкрили барельєф відомому словацькому письменнику

Барельєф кодифікатору словацької літератури Людовіту Штуру встановили на будівлі відомої кузні в селі Лисичево за кошт уряду Словаччини. Про це повідомляє mukachevo.net.

Закарпатське село Лисичево дл

Прокляття в картинках)

Хоча уже промайнуло понад десять днів, як історія Юрія та його прокляття завершилась, але в мене виникло бажання показати вам моїх героїв.

Тому прошу зустрічати:

Юрій

Панас

Як вам? Чекаю ваших коментарів. Чи такими

Промокоди вихідного дня!

Доброго дня, мої чудові! Є у мене для Вас кілька подаруночків!)

Розіграємо сьогодні два промокоди до пристрасного роману «Донор»!

Два промокоди до веселої любовної історії «До нестями»!

Та один промокод до

В Україні запустили опитування про умови праці й гонорари ілюстраторів

Ілюстраторка Женя Олійник і аналітикиня незалежного аналітичного центру Cedos Тетяна Жерьобкіна запустили онлайн опитування для ілюстраторів, яке присвячене умовам праці у книговидавнич

Ефір щодо нової збірки о 20.00

Сьогодні у моєму інстаграмі невеличкий ефір про нову підліткову збірку моторошних історій від ВЦ «Академія»(не самвидав) під назвою «Очі з чорного дзеркала», в якій є моє оповідання «(Не) відпускаю тебе»
Подивитися

Перейти до блогу

Нові автори

Обиденна Марія

Обиденна Марія – письменниця, авторка науково-популярних праць, перекладачка. Народилась у місті Чернігові. Закінчила Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченко за фахом історія, англійська мова та література. У Київському Міжнародному Університеті отримала ступінь магістра за спеціальністю англійська філологія. Мешкає у місті Києві. 15 років працює перекладачкою, авторкою науково-популярних та публіцистичних статей. Пише прозові твори і […]

Маргарита Проніна

Авторка двох романів: «Звичайна» 2015р. та «Закони дива» 2020р. Дехто називає мій основний жанр “інтелектуальна жіноча проза”. Веду невелику community для письменників: I.Publish та групу на ФБ «Як написати книгу?» – для мотивації молодих авторів та перших кроків у сфері літератури. Також є співаторкою збірки “Приготуй мені гарячого глінтвейну”. Замовити книги та поспілкуватися запрошую в […]

Zoriána Bezodnia Кількість робіт: 1 Тетяна Зінченко

Я – Тетяна Зінченко, журналістка, фольклористка, за другою освітою – психолог. Маю збірку поезій “Твоя щаслива пора року”, готується до виходу роман у новелах.

Сергій Ущапівський

Посилання на мій авторський сайт: poeziya-dushi.com Посилання на авторську сторінку в Фейсбук: Ushchapivskyi.Serhii Посилання на сторінку в Інстаграм: ushchapivskyi.serhii

Перейти до "Нові автори"