Український ПЕН закликав звільнити білоруського літературознавця Аляксандра Фядуту
Український ПЕН вимагає негайного звільнення білоруського літературознавця та політолога Аляксандра Фядуту та решти білоруських політв’язнів, а також забезпечення їх усією необхідною медичною та правовою допомогою. Про це йдеться в заяві Українського ПЕН.
«11 квітня в Москві зник Аляксандр Фядута, літературознавець, доктор наук Яґеллонського університету, спеціаліст із літератури XIX століття, а також – політолог і один із головних публічних критиків Аляксандра Лукашенки після виборів Президента Республіки Білорусь 2020 року», – зауважує ПЕН.
Як зазначається, 13 квітня Комітет державної безпеки Білорусі визнав затримання Фядути за статтею 108 Кримінально-процесуального кодексу «Затримання через безпосередньо виниклу підозру у скоєнні злочину», не назвавши ані злочину, у якому підозрюється Фядута, ані обставин його затримання, ані місця його теперішнього перебування.
Також 11 квітня в Москві зі свого готелю невідомими, що представилися співробітниками спецслужб, було викрадено Юрася Зянковіча, громадянина США, адвоката і колишнього регіонального лідера партії БНФ (Білоруський Народний Фронт), що перебуває в опозиції до чинної білоруської влади. Окрім того, 12 квітня було затримано Ригора Кастусьова, лідера партії БНФ. Зараз Юрась Зянковіч і Ригор Кастусьов перебувають у СІЗО КДБ Білорусі у Мінську.
«Це все дозволяє розглядати затримання Аляксандра Фядути як політично мотивоване переслідування, як частину політичних репресій чинної білоруської влади проти опонентів Аляксандра Лукашенки», – підкреслюється в заяві Українського ПЕН.
17 квітня КДБ Республіки Білорусь заявив про те, що затримані планували здійснити державний переворот у Республіці Білорусь і «за допомогою американських спецслужб» і «українських націоналістів» «фізично усунути» Аляксандра Лукашенку. Сам Лукашенка заявив, що замах планувався не лише на нього, а й на його дітей. Жодних переконливих доказів цих намірів надано не було.
«Це вже не перше ув’язнення Аляксандра Фядути. Під час виборів президента Республіки Білорусь 2010 року Аляксандр Фядута працював в штабі Уладзіміра Някляєва, опозиційного до влади кандидата. Після виборів він був заарештований і ув’язнений у СІЗО КДБ Республіки Білорусь. Тоді Amnesty International визнав його в’язнем сумління. Аляксандр Федута має давні проблеми зі здоров’ям: діабет і слабке серце. Попереднє ув’язнення стало складним випробуванням для нього.
Інакше ніж абсурдом і фальсифікацією у стилі 1930-х років назвати звинувачення на адресу Аляксандра Фядути в спробі державного перевороту і замаху на Аляксандра Лукашенку та його дітей неможливо», – наголосив ПЕН.
На захист Аляксандра Фядути вже стали Білоруський, Московський і Польський ПЕН-центри. Заяву Українскього ПЕН-центру підписали Андрій Курков, Сергій Плохій, Юрко Прохасько, Оксана Луцишина, Юрій Винничук та інші.
Нагадаємо, 24 лютого стартував медіапроєкт «Люди з порожніх стільців» (#EmptyChairPeople), присвячений письменникам і журналістам України та світу, яких переслідують через їхні політичні переконання. Проєкт реалізовують медіа «Читомо» та Український ПЕН за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED).
Зокрема, у межах проєкту вийшов матеріал «Країну спакували в автозак»: білоруські письменники та журналісти-політв’язні.
Чільна: euroradio.fm
Оригінал статті на Suspilne: Український ПЕН закликав звільнити білоруського літературознавця Аляксандра Фядуту
Блог
На найбільшому букіністичному ринку Львова продають російські книжкиНа площі в районі вулиці Підвальної біля пам’ятника першодрукарю Івану Федорову продають на «блошиному ринку» книжки з російською пропагандою, які «оспівують російські спецслужби та імп
Видавчиня зі Сакартвело стала новою президенткою Міжнародної асоціації видавцівКерівниця відділу міжнародних зв’язків в картвельському видавництві «Intelekti» Ґванца Джобава стала новою президенткою Міжнародної асоціації видавців (IPA). Про це повідомляється на оф
95% учителів вважають, що успішність учнів погіршиласяЗгідно з результатами опитування компанії Rakuten Viber та студії онлайн-освіти EdEra, 95% учителів відзначили, що навчальні результати учнів погіршилися з лютого 2022 року.
Основні пр
У межах ХXXІ Lviv Book Forum відбулася публічна розмова із Салманом Рушді та обговорення його нової книжки «Ніж» за участі українського письменника Олександра Михеда. Ми записали 10 най
Сайти, реклама й освіта — на які мовні порушення скаржаться українці?Протягом 9 місяців 2024 року секретаріат уповноваженого із захисту державної мови отримав 1633 звернення щодо порушення Закону України «Про функціонування української мови як державної»
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.