Український ПЕН закликав звільнити білоруського літературознавця Аляксандра Фядуту

Український ПЕН закликав звільнити білоруського літературознавця Аляксандра Фядуту

Український ПЕН вимагає негайного звільнення білоруського літературознавця та політолога Аляксандра Фядуту та решти білоруських політв’язнів, а також забезпечення їх усією необхідною медичною та правовою допомогою. Про це йдеться в заяві Українського ПЕН.

 

«11 квітня в Москві зник Аляксандр Фядута, літературознавець, доктор наук Яґеллонського університету, спеціаліст із літератури XIX століття, а також – політолог і один із головних публічних критиків Аляксандра Лукашенки після виборів Президента Республіки Білорусь 2020 року», – зауважує ПЕН.

 

Як зазначається, 13 квітня Комітет державної безпеки Білорусі визнав затримання Фядути за статтею 108 Кримінально-процесуального кодексу «Затримання через безпосередньо виниклу підозру у скоєнні злочину», не назвавши ані злочину, у якому підозрюється Фядута, ані обставин його затримання, ані місця його теперішнього перебування.

 

Також 11 квітня в Москві зі свого готелю невідомими, що представилися співробітниками спецслужб, було викрадено Юрася Зянковіча, громадянина США, адвоката і колишнього регіонального лідера партії БНФ (Білоруський Народний Фронт), що перебуває в опозиції до чинної білоруської влади. Окрім того, 12 квітня було затримано Ригора Кастусьова, лідера партії БНФ. Зараз Юрась Зянковіч і Ригор Кастусьов перебувають у СІЗО КДБ Білорусі у Мінську.

 

«Це все дозволяє розглядати затримання Аляксандра Фядути як політично мотивоване переслідування, як частину політичних репресій чинної білоруської влади проти опонентів Аляксандра Лукашенки», – підкреслюється в заяві Українського ПЕН.

 

17 квітня КДБ Республіки Білорусь заявив про те, що затримані планували здійснити державний переворот у Республіці Білорусь і «за допомогою американських спецслужб» і «українських націоналістів» «фізично усунути» Аляксандра Лукашенку. Сам Лукашенка заявив, що замах планувався не лише на нього, а й на його дітей. Жодних переконливих доказів цих намірів надано не було.

 

«Це вже не перше ув’язнення Аляксандра Фядути. Під час виборів президента Республіки Білорусь 2010 року Аляксандр Фядута працював в штабі Уладзіміра Някляєва, опозиційного до влади кандидата. Після виборів він був заарештований і ув’язнений у СІЗО КДБ Республіки Білорусь. Тоді Amnesty International визнав його в’язнем сумління. Аляксандр Федута має давні проблеми зі здоров’ям: діабет і слабке серце. Попереднє ув’язнення стало складним випробуванням для нього.

 

Інакше ніж абсурдом і фальсифікацією у стилі 1930-х років назвати звинувачення на адресу Аляксандра Фядути в спробі державного перевороту і замаху на Аляксандра Лукашенку та його дітей неможливо», – наголосив ПЕН.

 

На захист Аляксандра Фядути вже стали Білоруський, Московський і Польський ПЕН-центри. Заяву Українскього ПЕН-центру підписали Андрій Курков, Сергій Плохій, Юрко Прохасько, Оксана Луцишина, Юрій Винничук та інші.

 

Нагадаємо, 24 лютого стартував медіапроєкт «Люди з порожніх стільців» (#EmptyChairPeople), присвячений письменникам і журналістам України та світу, яких переслідують через їхні політичні переконання. Проєкт реалізовують медіа «Читомо» та Український ПЕН за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED).

 

Зокрема, у межах проєкту вийшов матеріал «Країну спакували в автозак»: білоруські письменники та журналісти-політв’язні.

 

Чільна: euroradio.fm

Оригінал статті на Suspilne: Український ПЕН закликав звільнити білоруського літературознавця Аляксандра Фядуту

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Добрі поради від Всесвіту.

Добрий вечір, мої любі!

 Слава Україні дорогі читачі й колеги

Вітаю усіх, Сьогодні я виклала ще один розділ книги

Покликання або Добрі Поради від Всесвіту 

 і на який ви чекали. Трішки смакоти у блозі для тих

86% діячів культури очікують збільшення популярності української культури у світі

72% українських культурних діячів передбачають збільшення патріотичного ухилу в культурі всередині країни внаслідок повномасштабної російсько-української війни. Про це свідчать результа

«Гра на вибування»: презентація книги відомого письменника у Чернівцях зібрала повну…

У Чернівцях 12 травня відбулася презентація книги «Гра на вибування» відомого публіциста, перекладача, письменника та критика Олександра Бойченка.

Захід зібрав повну залу Літературного целанівського

Моє Ца прогресивні домогосподарки

Пишуть багато про цільову аудиторію. Мені хочеться бачити такою прогресивних домогосподарок. Не тих, що посудомийки, а ті що люблять свого чоловіка усією душею. Знають, як йому важко приходиться на роботі й у захисті батьківщини.

Остання знижка на передплату Грішна

Любі мої, історія Вара і Єви в книжці “Грішна” доходить до свого завершення. Через днів п’ять буде фінал, тому продаж на деякий час (редегування) зупиниться. 

Не пропустить можливість купити зараз по заниженній

Перейти до блогу

Нові автори

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Ірина Каспрук

Я – Ірина Каспрук. Поетеса, авторка поетичної збірки “Вплітаючи квіти у своє волосся”. Друзі часто називають мене Сонячна, тому більше моєї поезії ви знайдете у соцмережах за #sonyachna. Детальніше ознайомитись з моєю творчістю можна ось тут : https://www.facebook.com/irkaspruk/

Камелія Кількість робіт: 8 Перейти до "Нові автори"