Український науковець знайшов 144 київські стародруки на горі Афон

Український науковець знайшов 144 київські стародруки на горі Афон

Науковий співробітник Інституту історії України НАН України Сергій Шумило під час експедиції на гору Афон у Греції знайшов 144 стародруки з київських друкарень. Про це він повідомив на своїй фейсбук-сторінці.

Науковець знайшов 144 стародруки XVIII століття в книгосховищі одного з афонських монастирів. Більшість зі стародруків видані в друкарні Києво-Печерської лаври.

 

«Сам неймовірно вражений такою кількістю українських стародруків. Це тільки видання XVIII ст., а ще ж тут зберігається понад 20 рідкісних видань Київської митрополії XVI−XVII ст. (серед них три примірники Острозької Біблії 1581 р.)», — повідомив Сергій Шумило.

 

За його словами, найбільше українські стародруки передавали на Афон в проміжку з 1730-х до 1770-х років. Після цього періоду кількість видань, що надходили до грецького православного монастиря, різко зменшилась. «Припинення надходжень книжок пов’язане з ліквідацією Катериною II автономії Гетьманщини в 1764-му, знищенням Запорозької Січі в 1775-му та остаточною ліквідацією козацького полково-сотеннного устрою України в 1781-му на підконтрольних Російській імперії територіях», — пояснив науковець.

 

Він переконаний, що розвиток української культури та книговидання можна простежити за надходженням стародруків на Афон, як і штучне придушення цього процесу владою Російської імперії.

 

«Не знаю, чи є ще десь, щоб в одному місці було сконцентровано таку велику кількість українських стародруків? І це тільки в одному монастирі. Це просто неймовірно. Все це неоціненні скарби української духовно-культурної спадщини, які зберігаються в закритих книгозбірнях афонських монастирів», — ділиться враженнями Шумило.

 

Науковець підсумовує, що така кількість стародруків на горі Афон означає, що в тодішнього духовенства Києва та Афону були тісні зв’язки.

Як повідомлялося, у Музеї книги та книгодрукування в Острозі створили каталог цифрових копій 40 найцінніших кириличних стародруків із колекції музею.

 

 

Чільне фото: фейсбук-сторінка Сергія Шумила

Оригінал статті на Suspilne: Український науковець знайшов 144 київські стародруки на горі Афон

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У Чернігові відтепер є вулиці Олени Пчілки і Левка Лук’яненка

Депутати Чернігівської міської ради проголосували за перейменування 35 вулиць і провулків у місті. Про це повідомило інтернет-видання «Сіверщина».
Відтепер у місті з’явилися вулиці на ч

У Харкові пропонують назвати одну зі станцій метро на честь Василя Стуса

Активісти проєкту «Деколонізація. Україна» запропонували нові назви для п’яти станцій харківського метрополітену. Про це повідомили на фейсбук-сторінці проєкту.
Серед запропонованих пер

У червні в Україні зафіксували 13 випадків порушення свободи слова

У червні експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні 13 випадків порушень свободи слова, відповідальність за 2 з них — на росії. Про це свідчать дані щомісячного монітор

«Щиро — автор»: як українські письменники зберігають автографи колег

Деякі люди цінують книжки не лише через їхній зміст і наповнення важливою або цікавою інформацією, а визнають видання як мистецький артефакт. Часто ключову роль в особливому  сприйнятті

Фестиваль «Фронтера» оголосив програму заходів

IV Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» у Луцьку оголосив програму заходів. Про це повідомляє прес-служба фестивалю.
Фестиваль відбудеться 27-28 липня в Музейному просторі «Око

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"