Українська проза 2021 року. Що важливо прочитати

Українська проза 2021 року. Що важливо прочитати

У 2021 році виходили українські романи, що рефлексують досвід пандемії, популярність правозахисних рухів та аналізують вплив російсько-української війни на різні покоління. З’явлилося багато прози про дорослішання – симптоматично, адже українській державі виповнилося тільки 30, отже, й саме суспільство ще проходить сюжетом роману виховання. Окрім художньої літератури, дедалі ширшає пропозиція нон-фікшну та мемуаристики, про які говорять: від “Світлого шляху” Станіслава Асєєва про виживання в концтаборі “Ізоляція” до “Медицини доказової й не дуже” Андрія Сем’янківа.

Літкритикиня Суспільне Культура Марія Бліндюк підбиває підсумки в українській прозі 2021 року, обираючи найважливіші книжки та пояснюючи, чому їх варто прочитати.

Хто ти такий? Артем Чех

Meridian Czernowitz

Сюжет: У Черкасах дев’яностих зустрічається колишній афганець і п’ятирічний хлопчик, який живе з мамою та бабусею. Остання якраз і приводить додому нового знайомого, який буватиме в гостях дедалі частіше. Малий Тимофій відчуватиме до нього одночасно пересторогу й цікавість.

Поєднаня алкоголізму, посттравматичного синдрому, культурної освіченості, життєвого досвіду та бажання всім цим ділитися робить для Тимофія фігуру пошрамованого Фелікса майже сакральною. Відтак, хлопець, як губка, всотує всі історії, дорослішаючи поряд із травмованим дорослим.

Чому важлива: Згадуючи власне дитинство, Артем Чех спробував проаналізувати, що чекає на соціум, із яким відбувається війна. Адже це не тільки досвіди патріотичного героїзму, але й портрети розбитих і розгублених людей, які звідти повертаються. Вони намагаються асимілюватися в суспільство, що завжди не готове до болісних тріщин у своїй звичній реальності.

Найкраща українська проза 2021 року. Що важливо прочитати

Цикл лекцій про сучасне життя тварин. Євгенія Бєлорусєц

IST Publishing

Сюжет: Збірка есеїв, стилізованих під стенографічні записи лекцій, інтерв’ю, сповідей і проповідей про взаємодію та співжиття людей і тварин. У них Євгенія Бєлорусець показує, як можна знаходити історії дивакуватих персонажів, спостерігаючи за сусідськими вікнами. Знайомі декорації спальних районів і київських вулиць зберігають у собі багато сюжетів любові й жорстокості, які авторка уважно збирає, щоби згодом зробити висновки.

Чому важлива: На думку Євгенії Бєлорусець, ставлення людей до тварин транслює загальний стан розвитку суспільства. Героями “Циклу лекцій про сучасне життя тварин” стають голуби в ролі свідків Майдану, коти як найбільші гедоністи й мученики та кури як символи ритуальних вірувань. Поживний ґрунт для етнографічного дослідження українців – і серед людей, і серед тварин.

Найкраща українська проза 2021 року. Що важливо прочитати

“Цикл лекцій про сучасне життя тварин”. Євгенія Бєлорусець. IST Publishing.

Тадуш. Артем Поспєлов

Видавництво 21

Сюжет: У десятирічного Зоїка помирає дідусь. Читач подорожує флешбеками хлопчика, що часто суперечать одне одному. Намагаючися пояснити найскладніші ситуації, Зоїк спілкується зі своїм злим двійником, якого не бачать дорослі, – той спонукає оповідача говорити та робити страшні, іноді навіть жорстокі речі. Непроста мандрівка почуттям провини, розладом аутистичного спектра та нерозумінням проводить у мікрокосм дитини.

Чому важлива: Дебютний роман Артема Поспєлова – це спроба показати, як дитяча уява може створити не тільки чарівний світ фантазій, але й моторошну картину реальності. Через схильність до магічного мислення дитина може відчувати непрощенну провину перед смертю близької людини й через нестачу іншого пояснення фатуму занурює себе в темряву тривоги.

Найкраща українська проза 2021 року. Що важливо прочитати

Смерть лева Сесіла мала сенс. Олена Стяжкіна

Видавництво Старого Лева

Сюжет: До появи соцмереж людей між собою пов’язували місця тривалого спільного перебування, а не взаємні зацікавлення. Відтак, письменниця й історикиня показує, як у стінах одного пологового будинку знайомляться герої й героїні зі зовсім різними бекграундами.

І хоча єдине, що їх об’єднує – це діти, народжені в Донецькому пологовому будинку 1986 року, – ці сім’ї тісно спілкуватимуться впродовж усього життя. Початок дев’яностих затягне їх у калейдоскоп змін, до яких часто болісно адаптуватися. Виліплюючи їхні досвіди з перших подарунків, зрад і крадіжок, Олена Стяжкіна підводить покоління міленіалів до неминучої війни.

Чому важлива: Характери та принципи формуються в романі навколо української та російської мов – способи висловлюватися потроху видозмінюються, показуючи зміни в переконаннях героїнь і героїв. “Смерть лева Сесіла мала сенс” висвітлює, наскільки категорично можуть різнитися долі тих, хто були народжені й виховані в сусідніх кімнатах. Це одночасна спроба позбавити Донецьк стереотипних портретів і висвітлити комплексність конфліктів у головах української молоді, яка дорослішала одночасно зі своєю країною.

Найкраща українська проза 2021 року. Що важливо прочитати

Вивітрювання. Артем Чапай

Видавництво 21

Сюжет: Тікаючи від міської метушні та наслідків карантинних обмежень, головний герой “Вивітрювання” їде з дружиною відпочивати в Карпати. Дорогою додому вони розуміють, що світ навколо змінився – Земля вивітрила зі своєї поверхні людей, за винятком тих, кого зупинила вода на островах і під сильною зливою. Відтак, доїхавши до рідної Русанівки, герої бачать, як там розбудовується соціалістична утопія, де, як відомо, завжди є рівніші за інших.

Чому важлива: Перенісши реальність у недалеке майбутнє, Артем Чапай рефлексує пертурбації сьогодення. Пандемія, російсько-українська війна, екологічна криза та популярність лівих рухів набувають того гіперболізованого вигляду, який необхідний для усвідомлення небезпек сучасності. “Вивітрювання” робить передчасні висновки, щоби вберегти людство від вимирання.

Найкраща українська проза 2021 року. Що важливо прочитати

Оригінал статті на Читомо: Українська проза 2021 року. Що важливо прочитати

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Закон про мову зобов’яже місцеві друковані медіа виходити українською

З 16 липня для місцевих друкованих медіа набуває чинності 25 стаття закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», яка зобов’язує медіа мати версії держ

Лондонський книжковий ярмарок очолюватиме новий директор

Новим директором Лондонського книжкового ярмарку стане Адам Ріджвей. Про це Читомо повідомила заступниця виконавчого директора PR-компанії Midas Амелія Найт.
Раніше ярмарок очолював Гар

Оце кіно! Або як розповісти підліткам про кінематограф?

Ольга Бірзул. Твоя книга про кіно. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2024. — 164 с. / 14+
 
Не кожен, хто вважає себе кіноманом, здатен відрізнити фільми нової французької хвилі від ар

Проєкт Читомо і PEN «Слова і кулі» вийде друком у форматі книжки

В Україні виходить друком збірка інтерв’ю з українськими письменниками та журналістами, які стали військовими та волонтерами «Слова і кулі».
До видання увійдуть розмови з людьми, які «р

Створили петицію щодо усунення Булґакова з публічного простору

Громадські активісти закликали підтримати петицію щодо усунення Міхаїла Булґакова з публічного простору Києва. Про це йдеться у петиції на сайті Київської міської ради.
Автор петиції —

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"