Українська демонологія. Частина 2

Українська демонологія. Частина 2
Русалки – істоти народної міфології, що населяли водойми, ліси, поля, болота й навіть гірські місцевості. Вони можуть бути як лихими створіннями так і можуть допомогти, а ще бувають просто пустутливими. Русалками ставали померлі діти і дівчата, що померли на русальний великдень, свято Купала та на інші язичницькі свята.
Озерниці, водяниці, бродниці – русалки утоплениці, люблять бавитися у воді, а ще більше топити людей, найчастіше вродливих парубків. Мають бліду, блідо-синю шкіру, одягнуті у рвані сорочки (іноді у плаття та савани), волосся або зелене – як водорості, або не відрізняється від волосся живих дівчат, дуже рідко можна зустріти озерницю з вінком на голові. А ще їх називають “берегині” це від слова берег, але аж ніяк не від слова “берегти”.
Мавки, нявки – ними ставали померлі діти, та діти погублені власними батьками, рідше викрадені нечистю. Мавки – берегині лісу, полів та рослин, що населяють ці місця. Мавкам давали назву саме від рослини або місця, які вони оберігали: 1. М’ятниця оберігає однойменну рослину. 2. Дубиця – красуня, що живе у гіллі дуба. 3. Вівсяниця – мавка, яка живе у посівах вівса. 4. Вербиця – героїня “Лісової пісні”. 5. Росяниця, вона посилала ранкову й вечірню росу на рослини. Але мавки могли нашкодити, як решта русалок: закохати в себе парубка щоб потім його погубити, люблять лякати, лоскотати і душити. Особливість мавок – їхня спина без шкіри, крізь яку можно побачити увесь їх внутрішній світ. Оберігом від нявок є полин та звіробій.
Гричихи, житнянки – польові русалки (мавки), більш добрі, ніж їхні водяні та лісові сестри. Своїми танцями сприяють росту збіжжя. У полі їх майже неможливо побачити, але є рідкісна можливість помітити їх силуети, оповиті легким туманом, а також сяючі очі, як у звіра. Їхнього погляду варто уникати, бо один погляд і ви втратите лік часу, довго будете блукати по полю у пошуках виходу, а ще можете отримати сильний головний біль.
Лобасти – потворні мешканці водойм, схожі на бридких старух. По відношенню до людей дуже жорстокі.
Болотниці, омутниці – мешканки болота, виглядають як вродливі дівчата та є одне “але” – замість людських ніг вони мають качині лапи (або козячі, кому що подобається:). Якщо вони захочуть втопити парубка, який їм сподобався або дівчину, якій заздрять, то у них це вийде на всі 100.
Оригінал статті на Букнет: Українська демонологія. Частина 2
Блог
Відомі переможниці премії Women in Arts-2025Оголосили лавреаток премії Women in Arts-2025. Про це повідомила кореспондентка Читомо.
Переможницею у номінації «Жінки в літературі» стала Олена Герасим’юк.
Олена Герасим’юк — поетка
П’єса «Баланс» драматургині і ветеранки Аліни Сарнацької перемогла в конкурсі «Драма.UA». Про це повідомили на сторінці конкурсу.
До фіналу конкурсу також увійшли п’єси:
«Брідські явищ
У Польщі, Канаді й Португалії відкрили нові «Українські книжкові полички»У червні 2025 року нові «Українські книжкові полички» з’явилися одразу в трьох містах: португальському місті Коїмбра, польському Рибніку та канадському Бремптоні. Про це повідомили у по
У Фінляндії зафіксували найвищу активність у бібліотеках за майже 20 років2024 рік став рекордним для публічних бібліотек Фінляндії: кількість позичань друкованих книжок досягла найвищого рівня з 2005-го. Про це повідомляє національна телерадіомовна компанія
Відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».17 червня у нас відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».
Цього вечора до нас завітала чудова українська сім’я — Юрій Пероганич і Тетяна Череп‑Пероганич. Він — активний учасн
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.