Уйгурська етнографиня Рахіле Давут стала «письменницею мужності» PEN

Уйгурська етнографиня Рахіле Давут стала «письменницею мужності» PEN

язненої вченої.Уйгурська етнографиня Рахіле Давут стала лавреаткою міжнародної нагороди «Письменниця мужності» (International Writer of Courage Award), яку їй присвоїв британський письменник Майкл Розен.

Давут присвоїли це звання за відстоювання свободи слова з ризиком для власної безпеки та свободи.

Майкл Розен лауреатом премії Пінтера за 2023 рік. Разом з комітетом англійського PEN за традицією він мав обрати лавреата або лавреатку премії мужності. Нею стала Рахіле Давут — уйгурська етнографиня, дослідниця, доцентка Сіньцзянського університету, яка зникла безвісти шість років тому, ймовірно викрадена китайською владою.

Під час свого виступу Розен зазначив: «Стоячи тут, у Британській бібліотеці, я не міг би краще усвідомити величезну прірву між тими свободами, які я маю, або часто сприймаю як належне, але яких позбавлені багато інших людей у світі».

 

Від імені Давут нагороду PEN Pinter отримала Рейчел Гарріс, професорка етномузикології Школи сходознавства та африканістики.

Дочка Давут, Акеда Пулаті, сказала: «Моя мама — видатна науковиця. Останні новини про її довічне ув’язнення засмутили не тільки мене, але й усіх, хто любить її й уйгурську культуру. Її покарали за те, що вона була працьовитою вченою і за те, що вона любила культуру».

 

Рахіле Давут зникла 2017 року. У грудні 2017 року Давут мала поїхати до Бейджина (Пекіна) на наукову конференцію, але так і не дісталася туди. Широко поширена думка, що її викрала китайська влада.

 

Міжнародна кампанія з написання листів PENWrites на знак солідарності з авторами адвокатує звільнення Давут. PEN вважає ув’язнення Давут явним порушенням її права на свободу вираження поглядів і закликає до її негайного звільнення. Кампанію з її звільнення очолює донька ув’язненої вченої.

Премію PEN імені Гарольда Пінтера заснували у 2009 році в пам’ять про Нобелівського лауреата, драматурга Гарольда Пінтера. Її щорічно присуджують письменникові, який проживає у Великій Британії, Ірландії, чинних або колишніх країнах Співдружності. Премія ділиться навпіл із загроженим чи переслідуваним автором, якого обирає комітет англійського PEN спільно з лавреатом.

 

Нагадаємо, 2020 року сенатори Республіканської партії США просили Netflix переглянути рішення про екранізацію книжки китайського письменника Лю Цисіня, що підтримав переслідування уйгурів.

 

 

Джерело: The Guardian

Чільне фото: Akida Polat/Freemymom.org

Оригінал статті на Suspilne: Уйгурська етнографиня Рахіле Давут стала «письменницею мужності» PEN

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

90-ті, нульові й непокаране зло у романі «Хазяїн» Маркіяна Камиша

Маркіян Камиш — добре відомий читацькій спільноті як сталкер і автор романів про Чорнобильську зону. У його новій книзі «Хазяїн» не буде Чорнобиля, але будуть ландшафти української Півн

У Харкові перейменували вулиці на честь Семенка, Йогансена й Ушкалова

У Харкові перейменують 48 вулиць та 3 станції метрополітену. Про це повідомили на сайті Харківської міської обласної адміністрації.
На мапі Харкова будуть зокрема такі вулиці:

 вул. Гр

У Києві музей Булґакова знову облили червоною фарбою

19 липня будівлю Київського літературно-меморіального музею Булґакова облили червоною фарбою. Про це музей повідомив на своїй фейсбук-сторінці.
«Замість поваги до закону, участі у грома

Завдяки проєкту «Вільні читають українською!» вдалося зібрати 20 тисяч книжок

У межах всеукраїнського проєкту «Вільні читають українською!» вдалося зібрати близько 20 тисяч книжок для поповнення бібліотек та створення мобільних книжкових куточків у 6 деокупованих

У Мелітополі росіяни незаконно утримують журналістку Ірину Левченко

Журналістку з Мелітополя Ірину Левченко незаконно утримують в одній з катівень у місті. Про це повідомило медіа «Новини Приазовʼя».
За словами сестри журналістки Олени Руденко, Ірину дв

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"