“туман” ≡ Цікаві історичні факти (фото)
“туман” ≡ Цікаві історичні факти (фото)
Дані фото я не можу розмістити в книзі, оскільки вона платна, але дуже хочу показати наочно згадані цікаві історичні факти.
1. Парні броші.
Згідно з віруваннями, Одін мав двох воронів, що вміли розмовляти: Huginn (той, що мислить) і Muninn (той, що пам’ятає), щодня вони облітали землю та повідомляли йому новини. Носити на плечах броші, що символізували собою цих воронів, до приходу християнства було дуже модно серед скандинавів.
У книзі археологи знаходять спочатку одного ворона, а потім й іншого.
На фото парні броші з Бейсебакке, Данія V-VII ст н.е.
2. Скроневі кільця.
Найбільш характерні прикраси слов’янських жінок, виготовлялися з бронзи, срібла чи золота, кріпилися біля скронь, звідси й назва. Їх носили по одній або кілька пар одразу. Різні племена мали свої характерні форми. Кільця підвішували на стрічках або ремінцях до головного убору, встромляли в стрічку або ремінець, кріпили безпосередньо у волоссі або в мочці вуха.
У книзі поруч з воїном похована ще одна особа. Знайшовши скроневі кільця, археологи роблять припущення, що це рабиня-слов’янка.
3. Берсерки та ульфхеднари.
Берсерки або Берсеркери (воїни-ведмеді), (др.-сканд. Berserkr) — давньоскандинавські воїни, що присвятили своє життя битвам.
Головною особливість берсерків було вміння входити в бойовий транс перед боєм — особливий психофізичний стан, при якому воїн не відчував страху, втоми та болю.
Ульфхеднари, “вовкоголові” (úlfhéðnar; úlfr – вовк, héðin – голова) — воїни давньоскандинавських народів. Вони проходили той самий відбір, що й воїни-ведмеді: їх припинали до дерева догори ногами і утримували на межі між життям і смертю, допоки перед ними не відкривалося таїнство “іншого боку”. Після розуміння “потойбічного” воїни обирали шлях берсеркера чи ульфхеднара і згідно з вибором кожен проходив навчання. Якщо “ведмедоподібних” навчали для битв, як шалених сильних воїнів, то в ульфхеднарів був ухил на швидкість та тактику. Вовкоголові були більш схильні до засідок, нічних атак, прихованих нападів, діяли спільно, як вовча зграя, або билися поодинці, а спеціальна підготовка дозволяла одному проводити бій з кількома супротивниками відразу.
Після закінчення епохи вікінгів та християнізації Скандинавії берсерків та ульфхеднарів оголосили поза законом. Більшість було вбито в сутичках. Тих, хто залишився, тримали в кайданах до смерті.
У книзі при розкопках знаходять черепи вовків та ведмедя, з чого роблять висновки, що такі незвичайні воїни приходили в Унин, щоб здолати якогось ворога, але, оскільки їхні рештки в похованні — не вийшло.
4. Шолом епохи Венделя.
Шолом епохи Венделя, виявлений у Вельсгарді, Швеція. Точне датування шолома неможливе, можна сказати, що він з’явився на 100-200 років раніше початку епохи вікінгів, тобто близько VI-VII ст. Виразно видно кольчужний напотиличник і личину-доміно, в цьому випадку з бронзовими “бровами”, багато прикрашений і складнішої конструкції. Прикрашені карбуванням пластини вставлені в комірки ґрат. На пластинах зображені воїни, що несуть щити та списи. Кольчужний потиличник і маска підвішені вздовж краю шолома.
У книзі археологи знаходять схожий шолом. Вони роблять висновок, що воїн був не бідною людиною.
5. Рунний став “Шолом жаху”.
Шолом Жаху – хрест непереможності або Агісхьяльм. Магічний атрибут, що допомагав лякати супротивників. Вороги, побачивши Агісхьяльм, впадали в паніку і тікали з поля бою, бо усвідомлювали, що воїн зі знаком не знає страху та буде битися на смерть. Тому талісман і прозвали Шоломом Жаху.
У книзі згаданий рунний став знаходять на деформованих шоломах полеглих вікінгів.
Далі буде… )))
❤️, Лана Вернік
Оригінал статті на Букнет: “туман” ≡ Цікаві історичні факти (фото)
Блог
Букерівська премія-2024 оголосила переможницюСаманта Гарві стала лавреаткою Букерівської премії з літератури 2024 року за роман «Orbital». Про це повідомили на сайті премії.
«Команда астронавтів на Міжнародній космічній станції з
“Українська літературна газета”, ч. 10 (366), жовтень 2024
Закінчення. Початок див.: https://litgazeta.com.ua/articles/kostiantyn-sushko-khto-vse-zh-taky-zakhystyt-khortytsiu/
6.
Я, даруйте, – людина са
Український поет і військовий Дмитро Лазуткін переміг на міжнародному поетичному слемі EUNIC Literaturtage, організованому EUNIC Austria у Відні для підтримки міжнародної культурної спі
Бюджет УІК збільшили лише на 100 млн гривеньНа фінансування Українського інституту книги у державному бюджеті 2025 року виділили 278 мільйонів 500 тисяч гривень. Про це йдеться у проєкті бюджету до другого читання.
Серед оновлень
Суд у Нью-Делі (Індія) визнав, що книжку «Сатанинські вірші» британського письменника індійського походження Салмана Рушді дозволяється видавати й поширювати в країні.
Позивач, індієць
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.