Три природні загрози 2030-го року та дитячі книжки, які про них розповідають
Яким буде наш світ до кінця десятиліття? Науковці зробили чимало прогнозів щодо клімату, біорізноманіття чи рівня забруднення планети – переважно невтішних.
У цьому огляді ми зібрали дитячі книжки, які розповідають про екологічні виклики найближчого майбутнього, допомагаючи розвивати свідоме ставлення молодого покоління до природи та її ресурсів. Радимо використовувати їх для сторітаймів у школах, бібліотеках і вдома.
У природі можуть зникнути слони й носороги
Уже 2034 року в дикій природі може не залишитися носорогів і слонів – настільки швидкими темпами їх знищують браконьєри.
Ми живемо в розпал шостого вимирання: під загрозою зникнення перебувають 84% великих ссавців, третина прісноводних видів, 40% амфібій, третина коралів… 130 тисяч видів рослин можуть вимерти ще за нашого життя. Загалом приблизно 28% досліджених видів рослин і тварин на Землі перебувають під загрозою зникнення.
Що почитати з дітьми:
Кід на першому саміті тварин
Ґвенаель Давід. Кід на першому саміті тварин / Ілюстрації: Сімон Байї. – Київ: Каламар, 2022. – 168 с. (вік 9+)*
Книжкова новинка 2022 року, якій хочеться приділити більше уваги. Річ у тім, що на українських книжкових полицях геть небагато художніх книжок, які прицільно допомагають розвивати екологічне мислення в дітей середнього шкільного віку. І хоча пізнавальних видань у цій тематичній ніші не бракує, саме художня література допомагає не просто занурюватися в проблематику, а «проживати» її, сприймати не лише інтелектуально, а й емоційно, що означає глибший вплив на читача – «роботу душі», за словами письменника Івана Андрусяка.
Формально, «Кід на першому саміті тварин» – це утопія, а також потужна алегорія. На початку книжки ми потрапляємо в майбутнє, в якому люди переосмислили своє споживацьке ставлення до планети та намагаються жити в гармонії з природою. Але так було не завжди. Коли головній героїні, на ім’я Кід було одинадцять, світ котився у прірву:
То були дивні часи в історії людства. Усі розуміли: щось іде не так. Океани, ліси, поля, міста, хмари, зливи, каміння, тварини, річки, рослини — усе занепадало. Деякі види зникали, лишаючи людей на самоті, деякі могли от-от зникнути. Услід за рослинами вимирали комахи, птахи, земноводні, ссавці, молюски та риби. А ще перед тим зникли незаймані території, призначені для когось іншого, а не для нас, людей. Усі розуміли, що над живими істотами нашої планети нависла серйозна небезпека….
Пік цієї кризи в книжці припав на 2030 рік. Саме тоді, намагаючись щось змінити, люди організували в Парижі перший саміт тварин. Школярці Кід доручили зробити про нього репортаж.
Зібравшись у великій залі, ссавці, плазуни, риби, птахи, комахи та навіть бактерії з вірусами виголошують промови, намагаючись зрозуміти, як їм жити далі. Проте комунікація видається неможливою: види не хочуть прислухатися одне до одного, дбаючи лише про свої особисті інтереси. Коли б не вибух, саміт завершився б цілковитою поразкою. Але теракт заблокував живих істот у палаці, відрізавши їх від світу. Веремія вщухає: щоб вижити, тваринам треба об’єднатися й почати шукати вихід.
Простий, але переконливий приклад єдності при небезпеці, добре знайомий українцям, показує: планету можна врятувати колективними зусиллями. Питання в тому, щоб перестати думати лише про себе.
Французький письменник Ґвенаель Давід знає про втрату видового різноманіття не з новин – він виріс на Мадагаскарі й у Конго, де проблема втрати унікального середовища стоїть особливо гостро. Щобільше, Давід – професійний ентомолог (а комахи, що складають понад 80% всіх живих істот на Землі та основу харчового ланцюга, вимирають шаленими темпами. За 30 років їх стане менше на 30%. Разом з ілюстратором Сімоном Байї він створює проникливий та іронічно-дотепний екскурс для дітей у проблему втрати видів, гідний екранізації Disney.
*Переклад і публікацію книги «Кід на першому саміті тварин» підтримує Європейський Союз за програмою «Дім Європи».
Купити книжку.
Як допомогти їжачкові та захистити полярного ведмедя
Джес Френч. Як допомогти їжачкові та захистити полярного ведмедя / Ілюстрації: Анжела Кеоган. – Київ: Каламар, 2020. – 64 с. (вік 6+)
Чудово ілюстрована пізнавальна книжка розповідає дітям про різні природні середовища – сади, ліси, гори, заболочені місця, узбережжя, водойми, джунглі тощо. У цих усіх місцях живуть тварини, що потребують нашої допомоги. Можна висаджувати корисні рослини, плекати дерева, влаштовувати незвичайні годівнички та робити багато іншого.
Набере обертів «водяна» міграція
До 2030 року дефіцит води на планеті може досягти 40%, спрогнозували в ООН.
Населення планети постійно зростає – за 8 років воно складатиме вже 8,5 млрд чоловік. Тож потреба у воді зростає теж, але її запаси постійно зменшуються. За останні 20 років глобальні запаси водних ресурсів зменшувалися зі швидкістю 1 см на рік через глобальне потепління.
Уже зараз 4 млрд людей (це майже дві третини населення світу) щороку щонайменше впродовж місяця відчувають серйозну нестачу води. До 2030 року у світі почнеться «водна» міграція, яка може охопити до 700 млн чоловік. Щоб уникнути такої загрози, країни мусять кардинально змінити свої підходи до використання цього незамінного ресурсу.
Що почитати з дітьми:
Звідки в крані вода?
Звідки в крані вода? / Укладач: Г. Булгакова, ілюстрації: Євгенія Миронюк. – Харків: Ранок, 2018. – 12 с. (вік 3+)
За допомогою яскраво ілюстрованої книжки-картонки можна поговорити з малятами про те, звідки в крані вода та як вона туди потрапляє. Насправді йдеться по весь колообіг – від хмарок і річок до колодязів і водогонів. Книжка не тільки покаже, як усе «влаштовано», а й допоможе пояснити дитині, що до води треба ставитися ощадливо та з повагою, адже від неї залежать не тільки люди, але й уся жива природа.
Вода і водойми
Ніна Коваль, Ірина Грущинська. Гідросфера. Вода і водойми. Енциклопедія для дітей. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2014. – 176 с. (вік 12+)
Ґрунтовна енциклопедія допоможе у підготовці до уроків географії, а також занурить у безліч цікавих і корисних фактів про воду. Приємним бонусом стануть загадки, крилаті вислови, приказки, мапи та чимало іншої різноманітної інформації.
Відбуватимуться 560 катастроф на рік
Через глобальне потепління та забруднення, до 2030 року у світі ставатимуться приблизно 560 катастроф на рік, прогнозує ООН. В останні роки ця цифра коливається від 360 до 500.
Ідеться про пожежі, повені, урагани, пандемії, різноманітні техногенні аварії тощо. Наприклад, до 2030-го майже в усіх країнах світу що два роки спостерігатиметься екстремальна спека, яка в доіндустріальні часи траплялася приблизно раз на сто років. А вже до кінця століття стандартне літо буде на 4 градуси теплішим, ніж зараз. Головна причина такої ситуації – забруднення атмосфери парниковими газами.
Що почитати з дітьми:
Як я можу врятувати планету
Лолл Кірбі. Як я можу врятувати планету. – Харків: Ранок, 2021. – 32 с. (вік 6+)
Герої цієї книжки – 12 реальних дітей, кожен з яких започаткував якусь важливу екологічну ініціативу. Наприклад, Фелікс із Німеччини заохотив дітей з усього світу висаджувати дерева. Гіманґі з Індії надихнула багатьох пересуватися на велосипедах замість автівок, а Микита з України став відповідати за компостування відходів зі шкільної їдальні. Книжка показує, що кожна дитина може зробити щось корисне для планети.
Ловець пластику та інші професії майбутнього
Софія Россі, Карло Канепа. Ловець пластику та інші професії майбутнього / Ілюстрації: Лука Полі. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2021. – 80 с. (вік 8+)
Чимало сучасних професій в майбутньому зникнуть, натомість виникнуть нові. Хтось досліджуватиме далекі планети, хтось відроджуватиме зниклі види, а хтось «лагодитиме» геноми. Будуть і дуже незвичні заняття, наприклад, вловлювати хмари чи пластик. Пізнавальна книжка розповідає про найцікавіші професії майбутнього. Чимало з них будуть пов’язані з порятунком Землі.
Оригінал статті на Suspilne: Три природні загрози 2030-го року та дитячі книжки, які про них розповідають
Блог
Поезія Мусаковської і Андруховича — нові переклади за кордономУ США вийшли поетичні збірки Set change («Зміна декорацій») Юрія Андруховича та The God of Freedom («Бог свободи») Юлії Мусаковської.
Поетична збірка Юрія Андруховича вийшла в американ
У Львові вулицю Технічну перейменували на честь Ірини Фаріон — мовознавиці, громадської діячки та колишньої депутатки, вбитої у липні 2024 року. Рішення про це ухвалили на засіданні Льв
Переклади осені: іспанська фантастика, американський роман і політична сатира зі Шрі-ЛанкиЦієї осені ледь не кожне українське видавництво стикнулося із затримками з друком. Втім, це не завадило порадувати читачів новинками, адже ідеальний сезон для проведення часу із книжкою
Російську літературу переробляють на туалетний папір на ВолиніУ Ковелі збирають російську літературу для подальшого перероблювання. Ініціаторами стали місцеві волонтери громадської організації UA Resistance Foundation.
Зібрані книжки активісти від
Камеля Дауда, цьогорічного лауреата Гонкурівської премії, звинуватили у використанні реальної історії життя пацієнтки його дружини як основи для роману «Гурії».
Роман розповідає історію
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.