Суд у Кропивницькому виніс вирок письменнику за критику влади

Суд у Кропивницькому виніс вирок письменнику за критику влади

Судів у Кропивницькому визнав письменника винуватим у публічних закликах до насильницької зміни і у розповсюдженні матеріалів із закликами до вчинення таких дій. Вирок Ленінського районного суду Кропивницького від 18 червня оприлюднили у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Досудове розслідування розпочали у вересні 2019 року. Слідчі встановили, що підсудний виготовив та роздрукував збірку (книжку) із назвою – «Проект: нова Україна» (під час судового розгляду кількість примірників не встановили). У друкованому виданні «Проект: нова Україна», за висновком слідства, підсудний висловив ідеї, які «містять прямі заклики зміни системи влади в Україні, а також заклики до революції та збройного повстання, тобто заклики збройним шляхом змінити державну владу, форму правління та державного устрою України та містяться публічні заклики до активної діяльності, спрямованої на зміну системи влади в Україні, а також заклики та висловлювання, провідною ідеєю яких є зміна державної влади, існуючого в Україні конституційного ладу у насильницький спосіб».

 

Крім назви, правоохоронці зазначили що збірка має гнучку глянцеву обкладинку, в якій пронумеровано 105 двосторонніх (крім останнього) аркушів із друкованим текстом. На звороті обкладинки книжки − фотографія автора.

 

Слідчі встановили, що 6 примірників книжки розповсюдили серед військовослужбовців Збройних сил України, під час запланованих заходів військово-патріотичного виховання, що відбулись у квітні 2019 року поблизу села Розумівка Олександрівського району Кіровогадської області.

 

Зміст книжки обурив військовослужбовців та «був ними сприйнятий як прямі публічні заклики до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу та до захоплення державної влади в Україні».

 

Крім того, слідчі встановили інші факти використання книжки, що визначили злочинною діяльністю. Так, 14 листопада 2020 року автор книжки публічно зачитав з неї уривки на «Національних зборах Загальнонаціональної Ради громадянського суспільства».

 

16 грудня 2020 року між начальником відділу нагляду за додержанням законів Службою безпеки України та Державною прикордонною службою України Кіровоградської обласної прокуратури і підозрюваним за участю захисника обвинуваченого уклали угоду про визнання винуватості відповідно до вимог статті 472 Кримінально-процесуального кодексу України. Обвинувачений повністю визнав свою винуватість в інкримінованому йому злочині.

 

Враховуючи ступінь тяжкості вчиненого злочину та пом’якшувальні обставини, сторони дійшли згоди про призначення покарання у виді позбавлення волі на строк три роки без конфіскації майна звільнення від відбування покарання з випробуванням.

 

Відтак підсудного зобов’язали:

  • не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації;
  • повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання;
  • періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
  • оплатити у повному обсязі процесуальні витрати, а саме судово-лінгвістичні експертизи.

 

За назвою згадуваної у вироці суду книжки вдалось знайти лише одного автора − Андрія Нечая. На своєму ютуб-каналі він підтверджує вирок суду. Він також стверджує, що видав багато книжок, зокрема збірки віршів, де яких регулярно критикував владу, однак не закликав до насильницької зміни державної влади.

 

Нагадаємо, у 2019 році у народний депутат Віктор Медведчук подав до суду позов з вимогою заборонити продаж книжки «Справа Василя Стуса». Тоді Генеральна директорка видавництва Vivat Юлія Орлова заявила, що позов є спробою тиску на свободу слова і друку. У березні Київський апеляційний суд частково задовольнив апеляційну скаргу щодо заборони «Справи Василя Стуса», дозволивши таким чином її розповсюдження.

 

Також цього року за позовом політика Андрія Портнова Окружний адмінсуд Києва заборонив Київській міській державній адміністрації відзначати річниці днів народжень Юрія Липи, Уласа Самчука, Володимира Кубійовича та низки інших відомих діячів.

Оригінал статті на Suspilne: Суд у Кропивницькому виніс вирок письменнику за критику влади

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

До Бердичева приїздить славетний письменник Мирослав Дочинець

Один із найпопулярніших сучасних письменників України Мирослав Дочинець планує завітати до Бердичева. Вже найближчого понеділка, 16 вересня, гостинні стіни публічної бібліотеки та молодіжного простору «

У проєкт бюджету-2025 заклали у 2,5 рази менше коштів на УІК, ніж цьогоріч

У 2025 році на діяльність Українського інституту книги (УІК) в проєкті державного бюджету виділили 178 млн 548 тис. грн. Проєкт закону про державний бюджет України оприлюднили на сайті

Пішов з життя фолькльорист і мистецтвознавець Микола Мушинка

Пішов із життя один із найвідоміших дослідників українського фольклору Микола Мушинка. Про це повідомили на фейсбук-сторінці медіа «Локальна історія».
Праці науковця присвячені дослідже

У Вінниці започаткують програму розвитку місцевого книговидання

У Вінниці планують запустити програму підтримки книговидання про місто та його видатних особистостей. Про це Читомо повідомили у департаменті маркетингу міста та туризму Вінницької місь

У Британії видадуть книжку про українське мистецтво і антиколоніалізм

У листопаді 2024 року видавництво Routledge планує випустити книжку «Мистецтво в Україні між конструюванням ідентичності та антиколоніальним спротивом». Про це повідомила редакторка вид

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"