Страшне, сумне та політичне: детективні новинки укрліту 

Страшне, сумне та політичне: детективні новинки укрліту 

Завдання жанрової літератури – розважати, відволікаючи від буденності. Детективи здатні впоратись з цим напрочуд ефективно. Читомо зібрало кілька новинок жанру від українських авторів, що порушують важливі теми історичної пам’яті, справедливості й пошуку коріння зла, на додачу до емоційної розради.

Андрофаги

Данило Клочко. Андрофаги. – Львів.: Видавництво Старого Лева, 2023 – 376 с.

У місті Холодне Поле на Київщині оселився жах. Протягом трьох місяців той, кого люди та міліція називають Звіром, без розбору скоює криваві вбивства. По його сліду йдуть випускник Львівської школи міліції (події книжки відбуваються наприкінці 1990-х, тоді «поліції» ще не було) Денис Чорний та капітан Юрій Кравчук. Обидва віддані своїй небезпечній роботі й готові пожертвувати життям, аби затримати того, хто занурив провінційне Холодне Поле у найтемніший страх. 

 

Як це зазвичай буває, під час розслідування розглядаються різні версії. Підозра падала то на загадковий гібрид вовка і собаки, якого хтось нацьковує на людей, то на представників місцевої окультної язичницької секти, то на місцевих «братків»… Вийти слідству з глухого кута допоміг випадок, під час якого Чорний і Кравчук врятували цінного свідка – Риту. Та й квартира, в якій знайшли жінку, стає важливою зачіпкою. Копирсаючись в архівах, Денис Чорний з’ясовує, хто в ній жив раніше й отримує несподіваний напрямок руху, що веде до місцевого інтернату. 

 

Як і у будь-якому невеличкому містечку, у Холодному Полі всі одне одного знають. Тому, коли там з’являється загадковий Артем, це дає Денису Чорному додаткову поживу для роздумів і підозр.

 

Під час першої зустрічі Артем розпочинає з міліціонером дискусію на непросту тему покарання за злочин і відповідальності у цьому держави й тих, хто діє від імені закону. Інтуїція відразу підкаже Денису Чорному, що цей зухвалець приїхав до Холодного Поля невипадково. З’ясовуючи подробиці про його минуле, зрозумівши, що перед міліціонером опинився талановитий маніпулятор, Чорний потрапить у ситуацію вибору: відповісти за всіх вбитих Звіром, зокрема і за кохану жінку Дениса, за принципом око за око чи зберегти вірність своїм високим етичним переконанням і дати шанс більш цивілізованому підходу. 

 

Дебютний роман киянина Данила Клочка – майстерний психологічний детектив, що змушує замислитись над тим, що є корінням зла, яке покарання має понести той, хто підштовхнув до злочину, чинивши психологічне насилля. Єдине, чого хочеться побажати автору – надалі працювати з хорошим літературним редактором, який допоміг би мові наступних книжок Клочка позбутися русизмів.

Купити книжку

Життя вічне

Юрій Даценко. Життя вічне. – Харків.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2023 – 400 с. 

Роман є продовженням пригод лікаря Якова Ровнєра, про якого Юрій Даценко написав вже три книжки. У творі присутні персонажі з попередніх частин серії та згадки про ранні сторінки життя головного персонажа, але «Життя вічне» читається як самостійний твір – оригінальний і неймовірно захопливий.  

 

Щодо жанрової приналежності, то це, скоріше, історичний детектив, у якому славне минуле українського Поділля відіграє провідну роль. Автор взяв за основу цілком реальні події, додавши рівно стільки художньої вигадки, щоб вийшла самобутня історія про пошуки філософського каменя. Додамо сюди ще соковиту живу мову, мальовничі описи, яскравих персонажів… Втім, «Життя вічне» – аж ніяк не пасторальна історія. Події книжки відбуваються 1921 року, коли Україна опинилась під чоботом більшовиків. Один із таких зайд – Андрій Морозов – служить у таємній партійній організації, яка опікується пошуком джерела вічного життя для вождів пролетаріату. Йому доручили вирушити у тихі Сутківці, адже на початку XVII село було власністю графа Грабянки – відомого на всю Європу масона та ілюміната. Разом з тогочасними зірками-містиками, такими як граф Каліостро, він працював над створенням благодатної «Країни Сонця», «яка жила б за благочестивими та високими “небесними принципами”» та мала б «перетворитися на пан’європейське утворення, яке згодом підім’яло би під себе більшість навколишніх держав». 

 

Щоб перешкодити задумам Морозова, а в тому, що вони погані, учасники подій переконуються ледь не з першого погляду на більшовика, за власне паралельне розв’язання масонських таємниць беруться лікар Ровнєр та його друг отець Олексій. 

 

На них чекатимуть красиві легенди, несподівані знахідки та смертельні небезпеки. Підступного й жорстокого Морозова вдасться зупинити ціною життя одного з центральних персонажів, а тому фінал роману «Життя вічне» буде просякнутий сумом. Біль від втрати посилюватиме розуміння, що на українську землю прийшли червоні людожери, які не цінують ані минулого, ані тих, хто береже пам’ять про нього. 

 

Звісно, книжка Юрія Даценка, писана під час війни, хоч і зосереджена на історії, багато в чому і про сьогодення, бо живилась і живить великою любов’ю автора «до нашого, власного, незнаного, недослідженого, але такого принадного, важливого та потрібного»

Купити книжку

Жереб

Василь Добрянський. Жереб. – Харків.: Фабула, 2023 – 304 с. 

У містечку Пригорща стається гучний злочин: невідомий чоловік влаштовує стрілянину в одному з найкращих місцевих готелів, вбивши молоду жінку та важко поранивши двох поліцейських. Розслідування, що триває шість місяців, не дає жодних результатів. Начальник поліції полковник Ярмоленко нервово п’є міцний алкоголь, очікуючи на передчасне завершення кар’єри, бо обласне й столичне керівництво дуже не задоволене. Як раптом з лікарні виписують одного з поліцейських, який постраждав під час стрілянини, – капітана Івана Зуба. Він прагне взятись за розслідування цієї справи, бо відчуває провину за смерть жінки та поранення свого напарника, який може залишитися паралізованим. 

 

Капітан Зуб вгризається у розслідування. Розробляючи різні версії, він весь час повертається до персони місцевого кримінального авторитета Степана Колесника. Той, якого раніше знали як Стьопу Колесо, встиг заробити купу грошей й побудувати бізнес-імперію, посадити в крісло мера міста свою людину й заручитись статусом недоторканої особи для поліції. 

 

«Тіні минулого повертаються, коли їх не чекаєш», – а тому капітан Зуб зрозуміє, що злочин у готелі є нічим іншим, як помстою Сьопі Колесу та ще двом його армійським друзям, яку дехто вирішив відтермінувати й ретельно продумати. Зуб знайде винних, ледь не розпрощається із життям, але все ж відсвяткує свій 46-й день народження з відчуттям виконаного обов’язку. 

 

Василь Добрянський, у творчому доробку якого понад десяток детективів, створив міцну поліцейську кримінальну драму. Її головний персонаж – капітан Зуб – одинак, переконаний у силі закону, травмована, але сильна особистість, яка прагне справедливості. Важливо, що автор не ідеалізує свого героя, як і його професійне середовище, дозволяючи Зубу певні слабкості. Тому й оповіді, доволі динамічній і захопливій, майже ні в чому дорікнути.

Купити книжку

Слід на воді

Олексій Волков. Слід на воді. – Тернопіль.: Навчальна книга – Богдан, 2023 – 456 с. 

Так, це не новинка, а перевидання роману досвідченого автора жанрової прози Олексія Волкова. Не змогли пройти повз, бо, якщо вірити останньому рядку книжки, де зазначено, що писалась вона з 2009 по 2022 рік, автор мав можливість внести корективи у попередній текст, від виходу якого минуло понад десятиліття.  

 

Роман поєднав риси психологічного та політичного детективу. Вочевидь, надто заплутаний сюжет книжки неможливо було реалізувати без синтетичних жанрів. Інше питання полягає у тому, чи варта була вся застосована автором складність уваги й часу читача? Але будемо послідовними. 

 

Сюжет розгортається навколо зникнення відомого українського письменника Андріяна Чумака. Його шукала міліція, репортери, приватні детективи, але марно. Несподівано пропозицію розплутати справу, від якої вже всі відмовились, отримує Анатолій Рибак, який колись мав відношення до органів правопорядку. Його винаймає група осіб, зацікавлених в інформації про перебування Андріяна Чумака. Тож Рибак береться за розслідування.

 

Втім, не варто чекати на швидкий результат. Третину книжки цей новоспечений приватний детектив мучитиме себе і читача хибними версіями. Врешті, як каже сам Рибак, у його мозок «почали закрадатися припущення, що я сам штучно підтасовую знайдені факти під свої версії». Через відверту затягнуту зав’язку роману складається враження, що Волков доволі довго не міг визначитись, який напрям розвитку сюжету обрати. Врешті автор помітно більше уваги приділяти політичним іграм, фігурантом яких став Чумак. Річ у тім, що пан Андріян написав книжку на замовлення однієї з найвпливовіших партій країни. Відповідно, як у її конкурентів, так і у замовників «літературного твору» могли бути мотиви для вбивства Чумака…

 

Отже, все дуже складно. Анатолію Рибаку доводиться продиратись крізь інтриги й таємниці. При цьому він примудряється закохатись у дружину Чумака, страждаючи від невпевненості у собі. Звісно, детектив дізнається, що ж насправді сталось з паном Андріяном, а читач отримає вдалий фінал як сатисфакцію за сюжет, що часто буксував і дивував певними нелогічними моментами. 

Передзамовити книжку 

Оригінал статті на Suspilne: Страшне, сумне та політичне: детективні новинки укрліту 

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Букерівська премія обрала назву для своєї статуетки

Букерівська премія оголосила результати відкритого голосування, під час якого обирали ім’я для її статуетки. Про це йдеться на сайті The Booker Prize.
 
До короткого списку імен увійшли

ТНМК записали трек на вірш Кіплінга у перекладі Стуса, щоб зібрати на дрон

Гурт ТНМК презентував новий кліп та композицію «Коли», створену на слова поезії “If” Редьярда Кіплінга у перекладі Василя Стуса.
 
За словами одного з лідерів гурту Олександра (Фоззі) С

Конкурс Best Book Design from all over the World оголосив переможців

Конкурс книжкового дизайну Best Book Design from all over the World оголосив переможців 2023 року. Про це повідомляється на сайті фонду Stiftung Buchkunst, його організатора.
 
Головний

У боях під Бахмутом загинув культуролог і перекладач Євген Гулевич

У боях під Бахмутом 31 грудня 2022 року загинув редактор, перекладач та магістр культурології Євген Гулевич, якого донині вважали зниклим безвісти. Про це на своїй фейсбук-сторінці пові

Розпочато прийом творів на здобуття літературно-мистецької премії імені Миколи Томенка

Щорічна літературно-мистецька премія імені Миколи Томенка (далі – Премія) засновується Лип’янською сільською радою з метою пошанування талановитого поета, популяризації його творчості.

Премія є творч

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"