Степан Ленкавський. Повернення із забуття, співмірне з масштабом особистості

Степан Ленкавський. Повернення із забуття, співмірне з масштабом особистості

«Степан Ленкавський. Життя і твори» – довгочасний просвітницький проєкт з такою назвою здійснюють на Прикарпатті під егідою Інституту наукових студій націоналізму. В його програмі – поступове представлення нашим краянам якомога повнішого зібрання праць одного з ідеологів Організації Українських Націоналістів, автора «Декалогу українського націоналіста» Степана ЛЕНКАВСЬКОГО, а також його біографії, що тісно переплетена з літописом ОУН.

Раніше ми писали про презентацію перших двох томів С. Ленкавського з тої серії, до яких увійшли відповідно його твори, що стосуються історії українського націоналізму й ОУН, та роботи з ідеології ОУН і філософські праці автора. Влітку цього року, як «Галичина» також повідомляла, упорядник книжок доктор політичних наук голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич представив нашим краянам першу частину життєпису видатного діяча українства – «Монах ОУН».

У вересні ж побачив світ третій том творів С. Ленкавського – «Український націоналізм. Совєтознавство», скомпонований із праць, у яких автор аналізує різні сфери суспільного життя СРСР та підсовєтської України. Отож у жовтні – спершу в Делятині, а минулого тижня і в Галичі – О. Сич презентував уже чотири книжки з життя й діяльності ідеолога ОУН.

«Коли брався за цю справу понад десять років тому, то суто через ту, як на мене, вселенську несправедливість щодо цієї заслуженої людини, – розповідав на презентаціях Олександр СИЧ. – Адже, скажімо, 90-ми роками на вулиці чи не кожний перехожий знав напам’ять якщо не всі «Десять заповідей українського націоналіста», то принаймні першу з них – «Здобудеш Українську Державу, або загинеш у боротьбі за Неї», проте не відав, хто його автор… Тож вирішив узятися за повернення постаті Степана Ленкавського із забуття. Спершу хотів дослідити його біографію й видати хоча б один том неопублікованих праць. Але, як бачите, томів уже три, четвертий здав до друку, формую п’ятий, працюю над другою частиною життєпису С. Ленкавського».

За словами упорядника, особливістю творчості ідеолога ОУН було те, що він лише незначну частину праць підписував власним прізвищем як автор, інші ж позначав своїми організаційними псевдонімами – Залужний, Маркевич тощо. Та більшість – до 80 відсотків – його творів анонімна. Тож попервах виникали й проблеми з ідентифікацією їхнього авторства…

Як зазначив Василь Іваночко, директор івано-франківського видавництва «Лілея НВ», в якому виходять у світ книжки проєкту, таким чином «робимо внесок в українську історію: повертаємо вагоме ім’я. Як на мене, ОУН дуже поталанило з тим, що в її лавах знайшовся такий титан думки, як С. Ленкавський, а йому самому пощастило, що знайшовся О. Сич, котрий взявся за впорядкування його творів та написання життєпису».

За попередньою інформацією, четвертий том творів С. Ленкавського «Український націоналізм. Міжнародна політика» побачить світ до кінця жовтня.

Михайло ТВЕРДИЙ

galychyna.if.ua

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Степан Ленкавський. Повернення із забуття, співмірне з масштабом особистості

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У Чернігові відтепер є вулиці Олени Пчілки і Левка Лук’яненка

Депутати Чернігівської міської ради проголосували за перейменування 35 вулиць і провулків у місті. Про це повідомило інтернет-видання «Сіверщина».
Відтепер у місті з’явилися вулиці на ч

У Харкові пропонують назвати одну зі станцій метро на честь Василя Стуса

Активісти проєкту «Деколонізація. Україна» запропонували нові назви для п’яти станцій харківського метрополітену. Про це повідомили на фейсбук-сторінці проєкту.
Серед запропонованих пер

У червні в Україні зафіксували 13 випадків порушення свободи слова

У червні експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні 13 випадків порушень свободи слова, відповідальність за 2 з них — на росії. Про це свідчать дані щомісячного монітор

«Щиро — автор»: як українські письменники зберігають автографи колег

Деякі люди цінують книжки не лише через їхній зміст і наповнення важливою або цікавою інформацією, а визнають видання як мистецький артефакт. Часто ключову роль в особливому  сприйнятті

Фестиваль «Фронтера» оголосив програму заходів

IV Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» у Луцьку оголосив програму заходів. Про це повідомляє прес-служба фестивалю.
Фестиваль відбудеться 27-28 липня в Музейному просторі «Око

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"